موقعیت
پروژه بازسازی هیگاشی‌یاما
1400/11/13

پروژه بازسازی هیگاشی‌یاما

پروژه بازسازی در ناگویا ژاپن

در ناگویا، بزرگترین شهر در منطقه چوبو ژاپن، مالکان شرکت معماری نانومتر که زوجی معمار هستند یک آپارتمان اجاره‌ای 49 ساله را برای استفاده شخصی بازسازی کردند. این آپارتمان 60 متر مربعی که طبقه سوم یک سازه 4 طبقه بتنی است شامل سه اتاق بزرگ است که در سال 2019 تحت بازسازی قرار گرفت. طراحی این پروژه 1 ماه به طول انجامید. تلفیق بتن اکسپوز و سبک ژاپنی، از نکات برجسته طراحی این پروژه است. 

پروژه بازسازی در ناگویا ژاپن

 

قبل از بازسازی، این ملک شامل یک اتاق به سبک غربی، یک LDK (نشیمن، غذاخوری، آشپزخانه) و یک اتاق با پوشش بتن اکسپوز بود. این پروژه به عنوان یک نوسازی آپارتمانی کوچک آغاز شد و این زوج در ابتدا از آن به عنوان دفتر و خانه استفاده می‌کردند. زمانی که این زوج فضای اداری دیگری برای کار در نظر گرفتند، این کاندومینیوم (فضای اجاره‌ای) عملکرد خود را به عنوان یک دفتر کار از دست داد و صرفاً به عنوان یک بایگانی از آن استفاده می‌شد. سپس کاربری این ملک تغییر یافت تا به عنوان یک فضای گردهمایی یا به عنوان یک فضای پذیرایی osetsu-ma، همانطور که تیم طراحی توصیف می‌کند، استفاده شود.

 

پروژه قبل از بازسازی

 

بازسازی اتاق پذیرایی (osetu-ma)و همچنین یک شاهنشین (tokono-ma)، چیدمان جدیدی ایجاد می‌کند که فضایی متفاوت به‌وجود می‌آورد و رابطه بین این دو «ma» (فضاهای منفی/خالی) را بازنگری می‌کند. (ma-یک مفهوم ژاپنی خاص از فضای منفی است). Osetu-Ma، یعنی یک اتاق پذیرایی به سبک ژاپنی و Tokono-Ma، یعنی یک شاهنشین به سبک ژاپنی، بسته به فصول و مهمانانی که در آن حضور پیدا می‌کنند، شرایط خود را تغییر می‌دهند.

 

نقشه تغییرات قبل از بازسازی و بعد از بازسازی

 

 سخن معماران پروژه

متنوع‌شدن سبک‌های زندگی و منطقی‌ تر شدن پلان‌ها در ساختمان‌ها، به مرور این «ma» را از خانه‌ها پاک کرده و آن را برای ما ناآشنا و شنیده نشده کرده است. در عصر حاضر استفاده از Osetu-Ma و Tokono-Ma بیشتر به عنوان یک کافه و یا گالری در شهرها نشان داده می‌شوند، ما فضای بین این دو «ما» را مورد بازنگری قرار دادیم.

پروژه بازسازی یک آپارتمان کوچک 49 ساله بتنی بود که دارای سه اتاق بود. یک اتاق به سبک غربی، LDK (مخفف «زندگی»، «آشپزخانه» و «ناهارخوری» است که قلب یک آپارتمان ژاپنی را تشکیل می‌دهد و معمولاً یک منطقه با پلان باز ترکیبی از همه این موارد است.)، و یک اتاق به نام بتن اکسپوز، که بافت بتنی سازه بطور کامل در معرض دید قرار گرفته بود. اگرچه مطمئن نبودیم ساکنان سابق، اینجا چگونه زندگی می‌کردند، به نظر می‌رسید که در اصل دو اتاق به سبک ژاپنی وجود دارد.  از آنجایی که تعمیر آن رایگان بود و نیازی به بازسازی در آینده نداشت، که در واقع یک شرط قراردادی غیرعادی برای اجاره در منطقه بود، ما بلافاصله تصمیم گرفتیم این ملک را انتخاب کنیم.

 

بازسازی آپارتمان 60 متری

 

بازسازی

محیط آپارتمان گام به گام بازسازی شد، در حالی که معماران باید به عنوان ساکن در آن زندگی می‌کردند. ابتدا فرش با تاتامی جایگزین شد تا میزبان تعداد بیشتری از میهمانان باشد. علاوه بر این، یک قفسه پلکانی با فولاد سبک سنج به همراه یک کمد کفش برای tokono-ma در ورودی نصب شد. در نهایت آشپزخانه مجهز به پیشخوانی شد تا بتوان به راحتی از میهمانان پذیرایی کرد. در طول این تغییرات کوچک، به تدریج کاندومینیوم به مکانی برای برگزاری رویدادهای موقت اداری هماهنگ شد.

با  این تغییرات، اتاق بتن اکسپوز خود را به کل خانه به عنوان خانه اوستسو یا خانه پذیرایی تعمیم داد. معمولاً osetsu-ma فضای عمومی مشترکی را توصیف می‌کند که در واحد یک فضا محدود شده است. با این حال، در این پروژه، معماران کل آپارتمان را در غالب «خانه اوستسو» دوباره تعریف کرده‌اند. تیم نانومتر می‌گوید: «این به ما این امکان را می‌دهد که احساس کنیم خودمان را در معرض دید عموم قرار می‌دهیم و میهمانانی که در این فضا حضور دارند را به‌طور ملموس با درک این فضا با خود همراه کنیم. بطوری که بازخورد احساسی میهمانان در فصول مختلف و روابط آنها و غنای زندگیشان به ما نکاتی بیاموزد.  

 

اتاق بازسازی شده آپارتمان

 

پی نوشت:

در اغلب خانه‌های سنتی ژاپنی اتاقی با نام واشیتسو  به معنای اتاق به سبک ژاپنی (در انگلیسی - اتاق تاتامی) وجود دارد. این محل یک اتاق ژاپنی با کفپوش سنتی تاتامی است و معمولاً به جای درهای لولایی بین اتاق‌ها، درهای کشویی (fusuma)دارد و ممکن است شوجی (یک در یا پنجره یا تقسیم‌کننده اتاق از جنس کاغذ شفاف) داشته باشند و اگر این اتاق خاص به عنوان اتاق پذیرایی برای مهمانان در نظر گرفته شده باشد، ممکن است دارای یک توکونوما (فضایی برای آویزان کردن طومار) باشد.

 

فضای میهمانان

 

به طور سنتی، بیشتر اتاق‌های یک خانه ژاپنی به سبک واشیتسو بودند. با این حال، بسیاری از خانه‌های مدرن ژاپنی تنها یک واشیتسو دارند که گاهی اوقات برای پذیرایی از مهمانان استفاده می‌شود و بیشتر اتاق‌های دیگر به سبک غربی هستند.

 

سرویس بهداشتی خانه بازسازی شده

 

خانه‌های ژاپنی پس از پایان جنگ جهانی دوم مجهز به یک اتاق به نام osetsu-maشدند که سالنی به سبک غربی برای پذیرایی از مهمانان بود. چنین اتاق‌هایی معمولاً مبل‌ها یا صندلی‌های راحتی تیره و بزرگ و میز قهوه‌خوری با گل‌آرایی به سبک غربی داشتند. نوشیدنی‌های معمولی که در این نوع اتاق به سبک یوشیتسو (اتاق‌های به سبک ژاپنی-غربی) سرو می‌شود قهوه و کیک، کلوچه یا پای است. از آنجایی که افراد بیشتری خانه‌هایی به سبک غربی داشتند، برعکس رویه معمول دیگر خانه‌ها، داشتن یک اتاق تاتامی واشیتسو، اغلب با طاقچه توکونوما با طومار آویزان، رایج شد.

 

فضای داخلی خانه بازسازی شده

 

آشپزخانه بازسازی شده با کانتر جدید

 

فضاهای داخلی بتن اکسپوز

 

 

 

 

 

صدر استون

 صدراستون

 

 

 بانک مقالات ایران سیب


 

بیشتر بخوانید:

 


تعداد بازدیدها: 1233

نظر کاربران

نظرتان را با ما در میان بگذارید

ایران سیب

ایران سیب بزرگترین مرجع اطلاعات احداث، بستری مناسب برای ارتباط تخصصی بین کارفرمایان و پیمانکاران

ارتباط با ما

تهران، پیروزی، نرسیده به تقاطع کریمشاهیان، پلاک 200

021-91620020
09120390205


خبرنامه

در خبرنامه هفتگی ما مشترک شوید و با ما در ارتباط باشید.

نمایش فرم خبرنامه
آمار بازدید
امروز:1286
دیروز:3143
هفته:17122
ماه:86741
سال:566358

آنلاین: 7