موقعیت
درب چوبی
1400/09/18

درب چوبی

درب 

درب‌ها عنصری مهم در یک ساختمان هستند، علاوه بر نقش پر رنگ در حفظ امنیت، ایمنی یک مکان و حفظ حریم شخصی ساکنان، به عنوان یک عنصر معماری نیز شناخته می‌شوند. یک درب علاوه بر امنیت باید از زیبایی و ترکیبی مناسب برای تناسب با طراحی یک مکان بهرمند باشد. اما استفاده از درب‌ها چه موقع رایج شده است؟

اولین نشانه از استفاده درب‌ها در تاریخ بشر مربوط به نقاشی‌های مقبره‌های مصری در 4000 هزار سال پیش است. هیچ کس نمی‌داند چه کسی درب را اختراع کرده است، فقط مشخص شده است که اولین بار در جایی در مرکز مصر ساخته شده است. در معماری مصر باستان درب‌ها همانند پنجره‌ها به عنوان بخشی از تزئینات دیوارها رایج بودند و به عنوان دروازه‌ای به زندگی پس از مرگ اشاره داشتند.

در کتاب‌ مقدس یهودیان به درب‌های معبد سلیمان نبی اشاره شده است، درب‌های چوبی ساخته شده از چوب درخت زیتون؛ در هند درب‌های باستانی ساخته شده از سنگ وجود داشت که به طرز خلاقانه‌ای با محورهای سنگی برای باز شدن طراحی شده بود.

 

در چوبی سیاه

 

درب در معماری

درب یک سازه متحرک است که برای مسدود کردن و دسترسی به یک فضای بسته مانند یک ساختمان استفاده می‌شود. درها معمولاً از پانلی تشکیل می‌شوند که روی لولاهای لبه می‌چرخند. به طور معمول، درها یک ضلع داخلی دارند که رو به داخل یک فضا است و یک ضلع خارجی که رو به بیرون آن فضا است. در بیشتر موارد، ضلع داخلی یک درب با نمای بیرونی آن مطابقت دارد، اما گاهی اوقات، مانند درب‌های اصلی، نمای بیرونی بیشتر تزئینی است.

امروزه درب‌ها در اشکال، اندازه‌ها، رنگ‌ها و البته مواد گوناگونی وجود دارند. فولاد، آلومینیوم، فایبرگلاس و یو پی وی سی همگی بازیگران آشنا در این زمینه هستند. نوع متریالی که برای درب خود انتخاب می‌کنید به چندین مورد بستگی دارد، از جمله به بودجه. با پیشرفت تکنولوژی و گسترش بازار درب‌های متنوعی ‌برای پذیرایی از طیف وسیعی از مشتریان وجود دارند، ام درب‌های چوبی همچنان مانند همیشه محبوب هستند.

 

درب چوبی

 

برخلاف درب‌های یو پی وی سی، کامپوزیت و آلومینیومی، درب‌های چوبی هم به عنوان درب داخلی و هم به عنوان درب خارجی مناسب هستند. این مورد برای خانه‌هایی که به دنبال حفظ ترکیب طراحی داخلی خود با نمای بیرونی خود هستند، عالی است. درهای بیرونی چوبی استحکام و امنیت را ارائه می‌دهند در حالی که درهای داخلی چوبی به راحتی با انواع سبک‌های معماری تناسب پیدا کرده و حس خوشایندی به فضا ارائه می‌دهند. روکش آنها را می‌توان به دلخواه تغییر داد، و اگر به درستی نگهداری شود، می‌توانند بیشتر از سایر انواع درب‌ها دوام بیاورد.

 

چرا درب چوبی؟

هنگام انتخاب درب مناسب برای خانه، عوامل زیادی در تصمیم گیری وجود دارد، اما معمولاً یکی از اولین آنها این است که درب باید از جنس چوب، فایبرگلاس یا فولاد باشد. انتخاب درب‌ها به بودجه، میزان عایق بودن در برابر صدا، میزان عبور دهی نور و... بستگی دارد.

در حالی که جای تعجب نیست که فکر کنیم چوب بهترین انتخاب برای درب شماست، ما معتقدیم مهم است که "چرا" را درک کنید. و در اینجا تنها چند مورد از دلایلی ذکر خواهیم کرد که ما معتقدیم شما نمی‌خواهید چیزی غیر از در چوبی را برای خانه خود انتخاب کنید. هر درب چوبی منحصر به فرد است.

شخصی سازی در سراسر خانه در حال تبدیل شدن به یک پایه اصلی در روند طراحی است. حقیقت این است که صاحبان خانه می‌خواهند رنگ شخصی خود را به خانه اضافه کنند زیرا تمایل دارند شخصیت آنها را منعکس می‌کند.

 

 

 

درب داخلی

 

همانطور که هر فرد منحصر به فرد است، هر دری که توسط شهرچوب ساخته می‌شود نیز منحصر به فرد است. دربهای چوبی شهرچوب از قطعات مختلف ساخته شده‌اند تا نه تنها کیفیت ساخت را تضمین کنند، بلکه یک درب منحصر به فرد ارائه دهند. چوب یک منبع طبیعی است، هیچ دو تکه چوبی شبیه هم نیستند. این منجر به دری زیبا و طبیعی می‌شود که منحصر به فرد شماست.

درهای چوبی داخلی شما مسئولیت‌های مختلفی را انجام می‌دهند. اولا، آنها به عنوان یک عنصر زیبایی شناختی عمل می‌کنند و زیبایی خالص چوب را به فضای داخلی شما می‌افزایند. سپس جنبه‌های عملی استفاده از درهای داخلی برای حفظ حریم خصوصی و عایق بندی وجود دارد. درب چوبی مناسب، جذابیت و زیبایی را با توانایی جلوگیری از انتقال صدا بین اتاق ها و در عین حال تنظیم دما ترکیب می‌کند.

سوالی که ما اغلب از صاحبان خانه دریافت می‌کنیم این است که آیا درب چوبی محکم است و می‌تواند سال‌ها دوام بیاورد یا خیر. و به دلیل سابقه و تجربۀ شرکت شهرچوب، می‌توانیم با یک «بله» قاطعانه به آنها پاسخ دهیم.

 

درب چوبی ساده

 

شهرچوب سال‌هاست که درهای چوبی تولید می‌کند و هرگز از جستجوی راه‌هایی برای بهبود استحکام و انعطاف پذیری آن ها دست برنداشته است. هر زمان که با یک منبع طبیعی مانند چوب کار می‌کنند، تلاش‌های بی‌شماری برای درک نحوه بهترین برش، مسیریابی، شکل دادن به آن، چسباندن و اطمینان از ماندگاری آن و حفظ زیبایی طبیعی انجام می‌دهند.


چه درب شما نقطه کانونی اتاق باشد یا یک قطعه برجسته برای طراحی شما، سبک‌ها و ظاهری که می‌توانید از چوب‌های مختلف به دست آورید تقریباً بی پایان هستند.

اولین موردی که باید در نظر گرفت رگه چوب است. آیا رگه‌هایی را می‌پسندید که مستقیم یا موج دار هستند، رگه‌های تنگ یا رگه‌های پهن/باز، یا رگه‌هایی که نزدیک به هم یا دور از هم باشند؟ هم نوع و هم برش چوب رگه آن را تعیین می‌کند.

 

انتخاب درب چوبی

 

نکته دیگر رنگ است. هر نوع چوب رنگ طبیعی مخصوص به خود را دارد و بیشتر چوب‌ها را می‌توان برای دستیابی به طیف گسترده‌ای از رنگ، با رنگ‌های مختلف رنگ آمیزی کرد. به عنوان مثال، یک چوب نسبتاً روشن را می‌توان به سادگی با استفاده از یک پوشش رنگ به چوبی با ظاهری بسیار تیره تبدیل کرد.

 

سفارش درب‌های چوبی شرکت شهرچوب، به شما آزادی طراحی کامل می‌دهد. شما می‌توانید هر اندازه عجیب و غریبی را به تناسب یک پروژه سفارش دهید یا شاید بخواهید برای آن درب طرحی تاثیرگذار یا شکلی منحصر به فرد و یا اندازه‌ای درب بسیار بزرگ در نظر بگیرید. درب شما می‌تواند هر شکلی داشته باشد.

 

شهرچوب

 

کلام آخر

شکی نیست که مزایای درب‌های چوبی بسیار بیشتر از معایب آن است. اما این بدان معنا نیست که درب‌های چوبی بدون نقص هستند.

نقطه ضعف اصلی درب‌های چوبی هزینه آنهاست. آنها در انتهای لوکس بازار قرار دارند و به همین دلیل قیمت بالاتری نسبت به درب‌های ساخته شده از مواد ارزان تر دارند. با این حال، درب‌های چوبی به دفعات کمتر نیاز به تعویض دارند، به این معنی که در درازمدت باید هزینه کمتری بکنید.

درب‌های چوبی با تمرکز بر کیفیت، کارایی، طول عمر و مراقبت از محیط زیست، در ساخت خانه‌ای امن، معقول و متداول، موارد زیادی را به خود اختصاص می‌دهند. در حالی که نمی‌توانیم ادعا کنیم که هیچ مشکلی برای درب چوبی وجود ندارد، مطمئناً تعداد زیادی از آنها وجود ندارد و اما همچنین مزایای آن بسیار زیاد است.

 

 

منبع: بانک مقالات ایران سیب


بیشتر بخوانید:


ترتیبی که ایران سیب برای خواندن مطالب سری "درب چوبی" به شما پیشنهاد می‌کند:

تعداد بازدیدها: 1793

نظر کاربران

نظرتان را با ما در میان بگذارید

ایران سیب

ایران سیب بزرگترین مرجع اطلاعات احداث، بستری مناسب برای ارتباط تخصصی بین کارفرمایان و پیمانکاران

ارتباط با ما

تهران، پیروزی، نرسیده به تقاطع کریمشاهیان، پلاک 200

021-91620020
09120390205