موقعیت
زیبایی خانه با کاغذ دیواری
1400/07/26
رول کاغذ دیواری

زیبایی خانه با کاغذ دیواری

طراحی و دکوراسیون داخلی روح ساختمان را زیبا و چشم نواز می‌کند. طراحی داخلی یک خانه باید یکسان باشد ولی این به معنای یکسان بودن همه بخش ها مختلف خانه نیست. طراحی آنها باید مکمل همه دیگر بوده و حول فضای کاری آن محل بچرخند. فضایی که با تکنیک های معماری، طراحی و ساخته شده و همچنین از جنبه های سنتی و مدرن و علم روانشناسی در به کارگیری آنها استفاده شده علاوه بر زیبا تر کردن دور نمای دیوار ها و فضای داخلی اتاق ها تاثیری مستقیم در روحیه افراد حاضر دارد.

بخش های مختلفی در طراحی داخلی دخیل اند که یکی از آنها کاغذ دیواری است که به ما اجازه اجرای منحصر به فرد طرح های کوچک و بزرگ را میدهد.

 

کاغذ دیواری اتاق

 

با صرف نظر از اینکه شما کی هستید یا سبک خانه شما چگونه است کاغذ دیواریی وجود دارد که مناسب روحیات شما باشد.

کاغذ دیواری به صورت رولی در عرض های 53 و 70 سانتی متر با طول 10 متر و در برخی نمونه ها به عرض 106سانتیمتر و طول 15 متر عرضه می‌شود. (عرض کاغذ های ایرانی 53 و انواع خارجی 70 و 106 سانتی متر است).

 

تاریخچه

پاپیروس، که در مصر باستان از آن استفاده می‌شد مقدمه ای برای اختراع کاغذ به شمار می‌رود.

 

کاغذ پاپیروس

 

اختراع کاغذ در چین صورت گرفت و توسط چینی ها به جوامع دیگر راه یافت و در نهایت به اروپا رسید.

استفاده اروپاییان از کاغذ برای کشیدن نقاشی در ابعاد وسیع و چسباندن آنها به دیوار منازل خود ابتدای شکل گیری کاغذ دیواری به شکل امروزی است.

در قرون وسطی اشراف زادگان اوروپایی استفاده از کاغذ دیواری را نشانه تجمل و شکوه می‌دانستند. با ورود به دوره رنسانس و انقلاب صنعتی و با به وجود آمدن ماشین آلات صنعتی چاپ کاغذ دیواری رونق خوبی گرفت و کشور انگلستان با پیشرفت در این زمینه تبدیل به صادر کننده ی کاغذ دیواری به کشورهای دیگر شد.

ورود این نوع کاغذ ها به ایران مصادف با دوره ناصرالدین شاه قاجار است. وی علاقه فراوانی به فرهنگ و تمدن غرب داشت که در ساخت کاخ گلستان از آن ها استفاده کرد. همین امر موجب ورود کاغذ دیواری به ایران شد.

 

انواع کاغذ دیواری

این کاغذ ها در انواع وینبلی(PVC)، کاغذی، الیافی، پارچه‌ای و... در سبک های کلاسیک، مدن، فانتزی و اسپرت به صورت ساده، طرحدار و سه بعدی تولید می‌شوند. کاغذ های ایتالیا، آلمان، کره جنوبی و ترکیه از انواع با کیفیت و متداول در بازار کشور است که با سلیقه و چیدمان منازل ایرانی تطابق مناسبی دارد.

 

کاغذ دیواری نشیمن

 

از جنس کاغذ:

بسیار نازک اند و قابلیت شستشوی ندارند. مقاوم در برابر پارگی نیستند ولی به دلیل مقرون به صرفه بودن برای تنوع در محیط میتوان از آنها استفاده کرد.

 

از جنس نانو:

وجود الیاف نانو در اینگونه کاغذ ها ویژگی های خاصی را ایجاد میکند. ویژگی هایی مانند ضد دوده و گرد و غبار و هر گونه کثیفی، ضد آب، مقاوم در برار پارگی و نور خورشید و ... را دارا هستند. البته همین موضوع باعث شده تا قیمت آنها بیشتر از انواع دیگر باشد.

 

از جنس PVC با روکش وینیل:

از جون سخت ترین نوع کاغذ هاست که مقاومت بالا در برابر پارگی و عمر زیاد این کاغذ، مناسب اتاق کودکان می‌باشد. کاغذ های وینیل در طرح های مختلف تولید میشوند و قابلیت شستشوی را دارند.

 

کاغذ‌‌ های 3 بعدی:

از پر طرفدار ترین نوع کاغذ هاست که با استفاده از سایه ها و زوایای مناسب خطای دیدی را ایجاد می‌کند که وقتی در فاصله ی مناسب آنها قرار می‌گیریم به صورت برجسته دیده می‌شوند. مواد به کار رفته در این کاغذ ها علاوه بر قبلیت شستشوی و دوام مناسب امکان تولید طرح های مختلف را می‌دهد.

 

کاغذ دیواری با الیاف طبیعی:

از جنس چوب هستند که یکی از کمیاب ترین و با کیفیت ترین نوع کاغ دیواری است که همه ویژگی های مطلوب را دارا می‌باشد.

 

دلایلی برای انتخاب کاغذ دیواری

اتاق های کوچک یا نامتعارفی که دارای نقض در معماری هستند را می‌توان با استفاده از کاغذ دیواری به فضایی خیره کننده تبدیل کرد. در واقع با کاغذ دیواری می‌توان یک ویژگی معماری را نمایان تر کرده یا نقص آن را بپوشانیم.

با استفاده از کاغذ دیواری فضاهای کوچکی مثل سرویس های بهداشتی را می‌توان جادار تر نشان داد تا زیبایی بیشتری پیدا کنند.

 

کاغذ دیواری سرویس بهداشتی

 

با توجه به فضایی که در آن قرار گرفتید می‌توانید دیواری را انتخاب کنید که یک نقطه کانونی مناسب برای جلوه بصری بهتر  کاغذ دیواری باشد. انتخاب درست دیوار مورد نظر تاثیر زیادی در جلوه خانه شما دارد.

 

کاغذ دیواری می‌تواند بازتابی از وجود منحصر به فرد و نشانگر روحیات درونی شما باشد. شما می‌توانید با توجه به شخصیت خود فضا را به هر شکلی که می‌خواهید تغییر دهید خواه رنگارنگ یا خنثی، انتزاعی یا طرح دار، هندسی یا گل دار و... باشد.

شاید یک طرح انتزاعی کوچک خانه شما را بهتر کند یا شاید یک طرح بافتدار با سیلقه شما هم سو باشد. استفاده از کاغذ دیواری طرح دار می‌تواند حس شادابی به دیوار های حانه شما بدهد و همچنین استفاده از کاغذ دیواری با رنگ ثابت می‌یتواند به آرامش بیشتر و درخشندگی خانه شما کمک کند.

نور حاصل از ترکیب کاغذ دیواری با چراغ های کوچک(LED) به افزایش روشنایی خانه هایی که نور گیر نیستند کمک کرده و زیبایی خیره کننده ای را ایجاد می‌کنند.

 

نکاتی که قبل از اجرای کاغذ دیواری باید آنها را رعایت کنیم.

در خرید کاغذ دیواری باید دقت لازم به کار رود. انتخاب جنس مرغوب به اصطلاح قابل شستشو موجب امکان تمیز کردن و بالطبع درخشندگی طولانی مدت سطح خواهد بود. نکته قابل تامل آن است که هیچ کدام از کاغذ های دیواری قابل شستشو کامل نیستند و تنها باید با پارچه مرطوب تمیز شوند.

در انتخاب رنگ کاغذ دیواری باید به مبانی رنگ شناسی و تناسب با فضای مورد نظر توجه شود. به عنوان مثال قرار دادن رنگ های گرم تند مانند  قرمز و نارنجی در اتاق خواب مطلوب نیستد.

طرح و رنگ کاغذ دیواری باید با پوشش کف تناسب داشته باشد. بهتر است کاغذ های طرح دار با کفپوش ساده و کاغذ های ساده با کفپش طرح دار مورد استفاده قرار گیرند.

هنگام انتخاب کاغذ های طرح دار باید پیش بینی اضافه شدن وسایل را مد نظر قرار دهید زیرا ممکن است بعد از چیدمان وسایل این نوع کاغذ های طرح دار موجب نمای نامناسب و کوچک شدن محیط ‌گردند.

با نور پردازی مناسب روی کاغذ دیواری می‌توان زیبایی آنها را چند برابر نموده و در نظر بیننده دید سه بعدی پیدا کند. همچنین استفاده از برخی تصاویر سه بعدی خاص نیز موجب زیبایی فوق العاده می‌گردد.

 

کاغذ دیواری پذیرای

 

ترجیحا از نصب کاغد های طرح دار بر روی تمام سطوح محیط اجتناب شده و تنها بخشی از دیوار ها در تناسب با دکوراسیون داخلی با کاغذ دیواری تزئین شود. به عنوان مثال استفاده از طرح های زیبا و خاص در قسمت اصلی پذیرایی موجب زیبایی بسیار زیاد در کنار سادگی نسبی سایر قسمت ها و جلوگیری از شلوغ شدن فضاست.

یهتر است در سقف های بلند از طرح هایی با خطوط افقی و در سقف های کوتاه از انواع دارای خطوط عمودی استفاده شود.

 

نکات اجرایی در مراحل نصب کاغذ دیواری

قبل از نصب کاغذ دیواری باید زیرسازی کار با نهایت دقت انجام پذیرد. کلیه ترک های عمیق با گچ و بتونه پر شده و پوسته ها با کاردک تراشیده شوند.

در اکثر موارد لازم است تا کاغذ دیواری های قدیمی زیر کار کاملا کنده شود (در برخی مدل ها نیاز به کندن کاغذ قدیمی نیست).

برای کندن کاغذ دیواری می‌توان از مخلوط پودر لباسشویی و آب گرم و یا مخلوط الکل صنعتی و سرکه و یا از اسپری های مخصوص استفاده نمود. پس از چند دقیقه بعد از پاشش مواد، کاغذ با استفاده از کاردک به راحتی از سطح جدا می‌گردد.

 

نصب کاغذ دیواری

 

پیش از نصب کاغذ روی سطوح گچی باید کل سطح با یک لایه روغن الیاف پوشانده شود.

بخش هایی از دیوار با لکه های تیره رنگ باید ابتدا با رنگ سفید رقیق پوشیده شود. زیرا بعد از چسباندن کاغذ این لکه ها موجب سایه روشن شدن کار می‌گردد.

استفاده از چسب های مرغوب با غلظت مناسب در کیفیت کار بسیار موثر است. در چسب های چند جزئی باید قبل از مصرف، اجزای چسب کاملا با هم مخلوط شوند.

سطح کاغذ باید به صورت کامل و یکنواخت به چسب آغشته شود. در غیر این صورت احتمال بلند شدن قسمت های فاقد چسب بیشتر است.

اجرای چسب روی کاغذ دیواری همیشه از مرکز شروع شده و به سمت لبه ها ادامه می‌یابد. چسب زدن بیش از حد لبه ها موجب خروج آن و نازیبایی کار می‌گردد.

 

چسباندن کاغذ دیواری

 

پس از اجرای چسب و قبل از نصب باید کاغذ حدود 10 تا 15 دقیقه خیس بخورد(اصطلاحا نرم شود). با این کار کاغذ ها نرم شده و احتمال چروک شدن و حباب گرفتن هنگام نصب کم می‌شود.

همیشه چند رول اضافه تر بخرید و در برش زدن کاغذ ها دقت کنید.

در انواع طرح دار باید برش رول ها در تناسب با قسمت قبلی انجام شده و لبه ها کاملا با هم هماهنگ شود. تطابق طرح ها باید قبل از نصب کنترل گردد.

کار نصب باید از گوشه ها آغاز شود. همچنین قیبل از تصب ابتدا با شاقول دستی یا لیزری، خط صاف عمودی روی دیوار ترسیم شده تا محل نصب کاغذ ها مشخص گردد.

جهت اطمینان بیشتر باید کاغذ دیواری در لبه ها از هر طرف مقداری بیشتر در نظر گرفته شده و پس از نصب، قسمت های اضافی با تیغ بریده شود.

برای خروج حباب های هوا باید از کاردک پلاستیکی نرم یا غلتک به آرامی از مرکز به سمت لبه ها کشیده شود.

بسته به نوع چسب پس از 24 تا 48 ساعت، سطح کاملا خشک شده و حباب های کوچک هوا به تدریج ناپدید می‌شوند.

 

سخن پایانی

در پایان یک روز کاری شلوغ نیاز داریم تا ذهن و جسم خود را از هر نظر به آرامش برسانیم. خانه ما امن ترین و آرامش بخش ترین محلی است که داریم. با استفاده از تکنیک های ساده و دلنشین می‌توانیم فضای منزل خود را از یکنواختی خارج کرده و به آن زندگی ببخشیم. توجه داشته باشید که بودن در محلی که حس آرامش و امنیت را تداعی می‌کند تاثیر مستقیمی در پیشرفت کاری و رسیدن به موفقت دارد.

 

 

 

 

 


تعداد بازدیدها: 253

نظر کاربران

نظرتان را با ما در میان بگذارید

ایران سیب

ایران سیب بزرگترین مرجع اطلاعات احداث، بستری مناسب برای ارتباط تخصصی بین کارفرمایان و پیمانکاران

ارتباط با ما

تهران، پیروزی، نرسیده به تقاطع کریمشاهیان، پلاک 200

021-77754099
09120390205


خبرنامه

در خبرنامه هفتگی ما مشترک شوید و با ما در ارتباط باشید.

نمایش فرم خبرنامه
آمار بازدید
امروز:3268
دیروز:3854
هفته:22114
ماه:111462
سال:547844