موقعیت
حمل ضایعات
1400/07/20
کامیون حمل بار

حمل ضایعات

ماشین های حمل ضایعات و مصالح ساختمانی مناسب شهر

بدیهی است احداث ساختمان های جدید ضایعاتی ایجاد ‌می‌کند و بافت قدیمی شهرتهران نیز مزیدی بر این علت است.

برای انجام هرچه راحت تر عملیات ساخت و ساز به دستگاه ها و ماشین آلات مخصوص در این زمینه نیاز داریم تا بتوانیم از انها برای جابجایی، تخریب و حمل نخاله استفاده کنیم. به روش های گوناگونی میتوان تخریب را انجام داد که می‌توانید به مقاله تخریب مراجعه کنید.

یکی از مواردی که در پروژه های ساختمان سازی می‌تواند سرعت انجام کار را افزایش دهد، تخلیه به موقع ضایعاتی است که از آماده سازی اولیه محل احداث و یا تخریب، تولید میشوند که میتواند شامل آوار، خاک، شن، ماسه، قلوه سنگ ها، کنده درخت، گچ، سیمان، میلگرد، سیم برق و... باشد. حدودا یک سوم از پسماند های جامد و بیشتر از 50 درصد نخاله های شهری را ضایعات ساختمانی تشکیل می‌دهند.

بازیافت نخاله و مصالح ساختمانی

در راستای به حداقل رساندن این ضایعات می‌توانیم مدیریتی مسئولانه اتخاذ کنیم تا از هدر رفت مصالح و گسترش فرسایس زمین جلوگیری کرده و همچنین بتوانیم با بازیافت و به کار گیری دوباره آنها هزینه را کاهش دهیم.

 

نخاله

 

دفع غیر اصولی این نخاله ها در مکان های آسیب پذیر باعث ایجاد آلودگی می‌شود و شامل جریمه نقدی از 500 هزار تومان تا 10 میلیون تومان و توقیف وسیله نقیله می‌گردد. مکان های مناسبی برای دفع این گونه ضایعات در شمال و جنوب تهران واقع در جاده آبعلی(گود آبعلی) و کهریزک ابتدای جاده قدیم تهران- قم تعیین شده است. در تهران حدود 10 الی 26 هزار تن ضایعات حاصل از پروژه های عمرانی تولید می‌شود که از این تعداد 11 درصد آن بازیافت می‌شوند.

برخی از مواد را می‌توان بدون هیچ گونه تغییر در ماهیتشان دوباره مورد استفاده قرار داد مانند فولاد ولی برخی دیگر از مواد به شکل ها مختلف به فرایند تولید بر می‌گردند مانند پلیمر و پلاستیک.

 

از مزایای بازیافت ضایعات ساختمانی

کاهش هزینه های احداث.

استفاده کمتر از مواد اولیه در تولید مصلح ساختمانی و ورود دوباره آنها به چرخه تولید و رفع مشکل کمبود مواد خام در مناطقی که به مواد اولیه مصالح دسترسی راحتی ندارند.

صرفه جویی در مصرف آب نسبت به زمانی که قرار است از مواد خام تولید شوند.

و ساخت مصالح جدید از ضایعات، که خواص جدیدی نسبت به مصالح ساخته شده به روش سنتی دارند که می‌تواند به سبک سازی و ایمنی ساختمان و تولید انواع عایق کمک کند.

 

تلاش برای جمع آوری این ضایعات آلودگی شهری را کاهش می‌دهد. حمل این نخاله ها نیازمنده ماشین آلات مکانیزه ایست که هم ظرفیت مناسبی داشته باشد و هم بتوانند آزادانه در شهر رفت و آمد کنند. با توجه به حجم ضایعات میتوان وسیله حمل آنها را انتخاب کرد.

 

نیسان کمپرسی

 

استفاده و بکارگیری ماشین های حمل ضایعات نیازمند طی کردن مراحلی است که شامل اخذ مجوز از سازمان مدیریت پسماند برای دفع نخاله، اعلام و وصول عوارض خاک و نخاله از طریق دفاتر الکترونیکی، رعایت تمامی قوانین و ظوابط حمل، استفاده از مسیر ها و جاده ها به منظور دسترسی مناسب به محل های مجاز تخلیه پسماند می‌باشند که می‌تواند با بستن قرارداد با شرکت هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند خودرا از این قائده مستثنا کنیم.

از جمله این ماشین آلات برای حمل نخاله می‌توان به نیسان، کامیون های عظیم ،وانت، خاور و انواع کامیونت ها و کمپرسی ها اشاره کرد.

 

کامیونت

 

انتخاب ماشین های حمل و نقل با توجه به حجم، نوع بار، مسافت و سرعت انتقال ضایعات ساختمانی، همچنین موقعیت و درب ورودی کارگاه بستگی دارند که این امر باید در جابجایی مورد توجه قرار گیرد.

ماشین های حمل و نقل را می‌توان به سه دسته تقسیم بندی کرد:

حجم نخاله کم و سبک باشد می‌توان از نیسان و و انواع وانت ها برای حمل استفاده کرد.

وانت نیسان که به صورت کمپرسی هم هستند. توان حمل بار تا 5 تن را دارد اما طبق قوانین راهنمایی و رانندگی بارگیری بیش از 2800 کیلوگرم مجاز نیست. برای انواع وانت ها شامل وانت پراید حدود 700 کیلوگرم، وانت آریسان حدود 900 کیلوگرم، وانت مزدا و پیکان وانت نیز حدود 1000 تا 1100 کیلوگرم برای بار گیری اجازه دارند.

 

خاور حمل بار

 

ماشین هایی که در حمل و نقل نخاله های متوسط و نیمه سنگین استفاده می‌شود انواع مختلفی دارند و شامل کامیونت ها، خاور و کامیون های 911 است که به صورت روباز و مسقف تولید می‌شوند هستند محدوده مجاز برای بارگیری حدود 3500 کیلوگرم تا 6 تن است. تخیله بار با کمپرسی ها راحت تر صورت می‌گیرد زیرا این ماشین ها قادر به بلند کردن کفه پشتی خود با استفاده از بازو های هیدرولیکی هسنتد.

 

کمپرسی اسکانیا

 

 

ضایعات سنگین با حجم زیاد ماشین هایی با ظریفیت و قدرت بیشتر مانند کامیون، کمپرسی، تریلی، کمرشکن و... را می‌طلبد.

کامیون و ماشین های حمل ضایعات سنگین در انواع مختلفی همچون لبه دار، تیغه دار، اتاق دار و... و همچنین اندازه های متنوع مثل 6 چرخ، 10 چرخ و 18 چرخ موجود هستند که توانایی حمل بار از 8 تن تا 65 تن و حتی بیشتر را نیز دارند.

 

کامیون 911

 

 

کامیون های کمپرسی با توجه به محل به کار گیری آنها انتخاب می‌شوند به عنوان مثال:

کامیون های کمپرسی آفرود، انها ماشین های عظیمی هستن که برای نقل و انتقالات بسیار زیاد و فوق سنگین استفاده می‌شوند جایی مثل معدن که زمین های ناهموار دارد.

کامیون های کشنده، نوعی از کامیون اند که محفظه حمل بار توسط یک تریلر کشیده می‌شود.که این امر قابلیت حمل بار را افزایش می‌دهد بدون اینکه در قدرت مانور انها تاثیر بزارد.

کامیون های کمپرسی استاندار، این نوع خودرو ها به دلیل قدرت مانور بالا استفاده زیادی در محل های احداث ساختمانی دارند. اما مناسب برای زمین هایی که خاک نرمی دارند نمی‌باشند.

تعرفه قیمت ها

قیمت حمل ضایعات با توجه به حجم نخاله، اندازه ماشین، مسیر رفت و آمد تعیین می‌گرددد. که برای وانت نیسان ها از حدودا 150 هزار تومان الی 250 هزار به ازای هر سرویس متغییر است.

شروع قیمت برای خاور  حدودا 350 تا 400 هزار تومان، کامیون های تک و شش چرخ حدودا از 500 هزار تومان و کامیون های 10 چرخ از 800 هزار تومان شروع می‌شود.

 

کلام آخر

پیش بینی قبل از انجام هر کاری و داشتن اطلاعات کافی می‌تواند از بروز انواع مشکلات جلوگیری کند و همچنین کیفیت و سرعت انجام آن را افزایش دهد.

 

 

 


تعداد بازدیدها: 472

نظر کاربران

نظرتان را با ما در میان بگذارید

ایران سیب

ایران سیب بزرگترین مرجع اطلاعات احداث، بستری مناسب برای ارتباط تخصصی بین کارفرمایان و پیمانکاران

ارتباط با ما

تهران، پیروزی، نرسیده به تقاطع کریمشاهیان، پلاک 200

021-77754099
09120390205


خبرنامه

در خبرنامه هفتگی ما مشترک شوید و با ما در ارتباط باشید.

نمایش فرم خبرنامه
آمار بازدید
امروز:2336
دیروز:2870
هفته:18148
ماه:85088
سال:701696

آنلاین: 47