موقعیت
رایانش ابری در صنعت ساختمان
1400/07/13

رایانش ابری در صنعت ساختمان

امروزه با رشد سریع فناوری و اطلاعات در حوزه های مختلف، صنعت ساختمان هم از این قائده مستثنا نبوده و  

رشد اینترنت و سرویس های مختلف این امکان را میدهد تا در سریع ترین زمان و با پایین آوردن هزینه های جانبی میتوان به جدید ترین مدیریت اطلاعات ساختمان (BIM) دست پبدا کرد.

ساخت و ساز پر هزینه و زمان بر است همچنین نیاز به دقت بالا و هماهنگی همه ی بخش های مختلف آن با یکدیگر دارد. برای صرفه جویی در هزینه و زمان چه راه حلی دارید؟

همانطور که در مقاله مدیریت اطلاعات ساختمان گفتیم، پروژه احداث فقط یک کار میدانی نیست و تیم های خارج میدان را هم درگیر میکند تا بر روند اجرایی نظارت کنند.

یکی از راههایی که میتواند به صرفه جویی در زمان و هزینه های ما کمک کند اینترنت و ابزار های آن هستند.

رایانش ابری در صنعت ساختمان

 

شرکت ها و اشخاص حقیقی فعال در زمینه ی ساخت و ساز  برای دستیابی به اهداف مشترک، اطمینان از کارایی، کیفیت و موفقیت پروژه های عمرانی خود در زمان محدود و بودجه تعیین شده تلاش های قابل توجهی انجام داده اند تا در میان رقبای خود بتوانند مشتریان باقوه ای را جذب کنند.

چگونه از این فناوری در ساختمان سازی استفاده میشود؟

یکی از فناوری های موجود که بتواند به ما در این زمینه کمک کند، فضای ابری است.

این سرویس، در فضای دیجیتالی خود امکان به اشتراک گذاشتن اطلاعات را فراهم میکند و میتواند ساختاری یکپارچه و طبقه بندی شده را به آنها بدهد. امکان ایجاد تغییرات در اطلاعات و نقشه ها و تبادل اطلاعات بین مهندسان، معماران، سازندگان و پیمانکاران در پروژه های سنگین ساختمانی، بررسی و مدیریت روند تکمیل شدن بخش های مختلف باعث صرفه جویی در زمان میگردد. همچنین هزینه استفاده از کاغذ را به شکل چشمگیری کاهش میدهد و به محیط زیست آسیب نمیزند.

در صنعت ساختمان مشکلاتی مثل جدا بودن و عدم ادغام فعالیت ها و پیچیدگی فرایند ها، روند تحویل پروژه را به خطر میاندازد. مشکلاتی که میتوانند تاثیر منفی بر روی پروژه های ساختمانی داشته باشند.  هنگام اجرای پروژها با استفاده از فضای ابری و همکاری سازنده ها این امکان فراهم میشود تا در راستای استراتژی و اصول مدیریت پروژه گام بردارند. به کمک این فناوری فرایند های ساخت و ساز، ارتباطات، روابط و شبکه ها در حوزه صنعت ساختمان بهبود میابد و میتوانیم چشم انداز هایی از یکپارچگی و تسهیل همکای را شاهد باشیم. این امر میتواند مزایای رقابتی را افزایش دهد.

 

رایانش ابری در صنعت ساختمان

 

دسترسی به این فضا راحت است و میتوان از طریق گوشی موبایل، کامپیوتر یا لب تاپ و تلبت به آن متصل شد. یکی از نگرانی های کاربران این است که زمانیکه دسترسی به اینترنت مشکل است، آیا باز هم میتوان از این سرویس استفاده کرد؟!

از ویژگی های این سرویس توانایی بارگیری از اطلاعات است تا در زمان قطعی یا نبود اینترنت بتوان از آن استفاده کرد و زمانیکه اتصال به اینترنت برقرار میشود به صورت خودکار، تمامی فرایند ها را در بستر خود ذخیره میکند.

وسعت ذخیره سازی اطلاعات در فضای ابری بسیار بالا و میتواند بر اساس موقعیت مکانی دسته بندی شود و قابلیت انجام محاسبات سنگین و پردازش داده ها را دارد و همچنین از امنیت مناسبی برخوردار است.

 

رایانش ابری در صنعت ساختمان

 

یکی دیگر از قابلیت های این سرویس بایگانی اطلاعات به صورت فیزیکی است. این امر باعث میشود تا سهولت در انجام فرایند حسابداری اتفاق بیوفتد و همچنین مسئولان اجرایی میتوانند درک بهتر و سه بعدی از نقشه ها پیدا کنند و بهترین تصمیم را بگیرند.

فضای ابری یا به اصطلاح رایانش ابری یا همکاری مبتنی بر ابر به عنوان یکی از مهم ترین ابزار های نوین همکاری در ساخت و ساز است.

اکنون

 اکنون استفاده از این سرویس نیز در ایران رایج است و شما میتوانید با داشتن دانش استفاده از این سرویس خود را بروز کرده و به جدید ترین اطلاعات مدیریت ساختمان دست پیدا کنید.


منبع: بانک مقالات ایران سیب

 


تعداد بازدیدها: 1259

نظر کاربران

نظرتان را با ما در میان بگذارید

ایران سیب

ایران سیب بزرگترین مرجع اطلاعات احداث، بستری مناسب برای ارتباط تخصصی بین کارفرمایان و پیمانکاران

ارتباط با ما

تهران، پیروزی، نرسیده به تقاطع کریمشاهیان، پلاک 200

021-91620020
09120390205