موقعیت
قیرگونی کف
1400/07/18

قیرگونی کف

عایق رطوبتی قیرگونی

استفاده از ایزولاسیون قیری سابقه ای طولانی در حدود 5000 سال داشته و در بین تمدن های مختلف ایلامی، آشوری و بابلی برای عایق بندی ساختمان ها و پایه پل ها مورد استفاده قرار گرفته است.

همچنین بقایای استفاده از قیر در مجموعه تخت جمشید نیز قابل مشاهده میباشد امروزه نیز علیرغم گذشت سالیان دراز و تولید عایق های مختلف، استفاده از ایزولاسیون قیری به عنوان یکی از بهترین روش های عایق کاری متداول است.

به دلیل آسیب پذیری در مقابل اشیاء تیز و سطوح زبر، قبل از اجرای عایق باید زیر کار با ملات ماسه سیمان نرم اندود شود. پس از خشک شدن کامل اندود، قیر با حرارت آتش کاملا نرم شده و روی محل مورد نظر پاشیده میشود. در این مرحله تنها از قیر 70-60 نرم استفاده شده تا به همه خلل و فرج نفوذ کند. لذا استفاده از قیر مخلوط یا سفت شده در لایه اول مجاز نمی باشد. معمولا مقدار قیر برای اندود کردن یک متر مربع گونی در لایه اول حدود 2 کیلوگرم است. سپس یک لایه گونی خشک، تمیز و بدون چروک روی سطح قیر پهن شده و محل آبرو ها برش زده میشود. محل آبرو ها از مهمترین قسمت ها در عایق کاری است که معمولا به دلیل سطح کوچک، دسترسی کم عمده موارد نشت رطوبت از اطراف آنها صورت میگیرد لذا باید در محل کفشور ها، محل نصب کاسه توالت و ناودان بام، لایه های عایق به نحو مناسب تا داخل لوله فاضلاب امتداد یافته و سپس نسبت به نصب لوازم بهداشتی اقدام گردد.

 

قیرگونی کف

 

روش قیرگونی

در مرحله بعد، قیر نرم 70-60 با قیر سفت 25-85 در مناطق سرد سیر یا معتدل) یا قیر 15-90 (در مناطق گرمسیر) به نسبت مساوی مخلوط شده و روی گونی مالیده میشود. معمولا حدود 1.5 کیلوگرم قیر در هر مترمربع برای لایه دوم کافی است. سپس لایه گونی دوم عمود بر لایه زیرین پهن شده و روی گونی ها مجددا با قیر مخلوط نرم و سفت به نسبت 1 به 2 آغشته میگردد. علت اجرای عمود بر هم لایه های گونی، همپوشانی بافت آنها و بستن کامل راه نفوذ رطوبت است. معمولا در عایق کاری ساختمان ها از 2 لایه گونی و 3 قشر قیر استفاده میشود.

 

قیرگونی بالکن

 

پی نوشت:

قیر ها با توجه به گرانروی خود دسته بندی میشوند.

قیر خالص با درجه نفوذ بین 60 تا 70 میلیمتر و قیر دمیده با نرمی 85 و درجه نفوذ 25، الزامات قيرهاي مورد استفاده در عايق كاري رطوبتي ساختمان در استاندارد ملّي ايران شماره 212 ارائه گرديده است.

بعد از پایان کار، محل کفشور ها با گونی و ملات مسدود شده و با غرقاب نمودن سطح مورد نظر، اقدام به تست عایق میشود. در صورت عدم مشاهده نشتی در طبقه زیرین پس از 24 ساعت، عایق کاری مورد قبول خواهد بود. در این هنگام محل مورد نظر آماده اجرای پوشش نهایی از قبیل آسفالت، موزاییک، سرامیک یا سنگ و با کاشی میباشد. حال برای اینکه بتوانیم خوب عایق بندی کنیم چه مواردی را یاید رعایت کنیم؟ و چرا این موارد اهمیت دارند؟

 

موارد اجرایی در هنگام قیرگونی  

نفوذ رطوبت به دیوارهای باعث میشود تا محل مناسبی برای رشد کپک ها، قارچ ها و باکتری هابه وجود آید که موجب تغییر شکل و رنگ آنها شده و باعث به وجود آمدن بیماری و بوی بد ساختمان میگردد. اجرای با دقت قیرگونی میتواند از بروز این گونه موارد جلوگیری کند و هزینه تعمیرات را کاهش دهد.

لایه ی سیمانی زیر لایه اول باید صاف و یکدست باشد و هیچگونه ترک یا شکستگی در آن وجود نداشته باشد. و اطمینان حاصل کنیم که سطح مورد نظر عاری از هرگونه مواد روغنی، رطوبت، شن و ماسه و... است. در صورت وجود ترک خوردگی میتوان آن را با سیمان سفید یا دوغاب پر کرد تا راه نفوذی برای رطوبت وجود نداشته باشد.

ضخامت قیر گونی در حدود 2 یا 3 سانتی متر است و نباید روی مواد آهکی یا گچی قرار بگیرند زیرا باعث کمتر شدن طول عمر قیر شده و آن را فاسد میکند. همچنین باید در نظر گرفت که سازه قادر به تحمل وزن حاصل از قیرگونی باشد.

همانطور که بالا گفته شد با توجه به وضعیت آب و هوا میتوان نوع قیر را انتخاب کرد.

 

 حرارت بیشتر از 177 درجه سانتی گراد باعث تغییر خواص قیر و تجزیه شدن آن میشود و تا زمانی که گرم و روان هستند باید مورد استفاده قرار گیرد. و همچنین در زمان اجرا باید از سالم بودن بافت گونی و آلوده نبودن آن ها به مواد دیگر اطمینان داشته باشیم.

برای بهتر جذب شدن قیر در الیاف گونی و پخش شدن یکنواخت در سطح آن بهتر است غلظت قیر تا حد امکان کم باشد.

توجه داشته باشید که لایه های گونی با یک دیگر 10 سانتیمتر همپوشانی داشته باشند این امر موجب از بین رفتن درز ما بین گونی ها میشود.

در شرایط سرد و بارانی به هیچ وجه نباید قیرگونی پشت بام را انجام داد زیرا سرمای هوا سرعت سفت شدن قیر را افزایش میدهد و نمیگذارد تا قیر به صورت یکنواحت و یکدست پخش شود و همچنین قطرات باران باعث بوجود آمدن منافذ حباب مانندی در لایه های عایق میشود که این امر موجب نفوذ رطوبت به درون آن است.

بیشترین موارد استفاد از قیر گونی نصیب سطوحی می شود که تماس زیادی با آب و رطوبت دارند. سطوحی مانند پشت بام و سقف و کف سرویس های بهداشتی و حمام، استخر و آشپزخانه. لازم است در این مکان ها قیرگونی را به ارتفاع 30 سانتیمتر از کف روی دیواره ها ادامه دهیم تا از ورود رطوبت به دیواره ها جلوگیری کنیم. بر اساس الزامات مقررات ساختمان قیرگونی باید 15 سانتی متر بالاتر از سطح آب ریز (خروجی لوله های آب) اجرا شود تا در صورت نشتی احتمالی، آب به زیر عایق نشت نکرده و عامل تخریب سقف یا دیوار نشود.

برای ایزولاسیون لوله کفشور ها باید آنها را هم سطح کف سازی برش بزنیم. برای عایق کاری لوله ها ابتدا دورتا دور و اطراف آنها و نیز دیواره ها را به قیر شل 70-60 آغشته و از گونی های برش خورده برای پوشش نواحی آن استفاده میکنیم. گونی ها باید حداقل تا عمق 5 سانتیمتری لوله نفوذ کنند. در محل هایی مانند سرویس ها که دارای سیفون هستند برای اینکه قیر ریخته شده به عمق لوله نفوذ نکند تا باعث مشکلات من جمله آسیب به لوله و گرفتی شود، داخل آن را با یک لیتر آب پر میکنند، آب در سیفون مانده تا زمانیکه قیر با آب برخورد کند و  به سرعت سفت شده و شناور میماند و میتوان بعد از اتمام عایق کاری قیر های شناور را خارج کرد. اما در محل هایی مانند پشت بام که دارای سیفون نمی باشد باید برای جلوگیری از نفوذ قیر به عمق لوله کفشور، داخل آن را با مسدود کرده و روی آن آب می ریزیم تا زمانی که قیر به گونی و آب بخورد کند و رویش جمع شود.

 

ساختار کلی قیرگونی

 

تجهیزات مورد استفاده در قیرگونی

قبل از انجام هرکاری ابتدا باید لوازم مورد نیاز آن را داشته باشیم و ایمنی را در اولویت قرار دهیم. از جمله وسایل مورد نیاز در اینگونه عایق کاری میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

لباس کار ایمنی نسوز، عینک ایمنی، دستکش، کاردک، تیغ موکت بری، قیر، گونی، پخش کننده (ابزاری که بتوان با آن قیر را پخش کرد) و مشعل برای حرارت دادن قیر.

 

ابزارقیرگونی

 

 مزایا و معایب در عایق کاری به سبک قیرگونی

قیرگونی یکی از ابتدایی ترین روش ها برای عایق کاری می باشد. با وجود روش های دیگر امروزی همچنان برای بسیاری از مکان ها مناسب و کاربردی است و مورد استفاده قرار میگیرد. این روش دارای مزایایی است که باعث شده همچنان به حیات خود ادامه دهد و البته معایبی که استفاده از آن را محدود میکند.

 

عایق قیرگونی کف اتاق

 

مزایای عایق قیرگونی

هزینه ی کمتر نسبت به سایر روش ها دارد و دسترسی به مصالح آن آسان است و در بازار یافت میشود. با وجود خاصیت روندگی در قیر سطوحی که دارای پیچیدگی، فرو رفتگی، برجستگی و نقاط کور هستند عایق و پوشش مناسبی را ایجاد میکند که با قیر اندود کردن محلی میتوان از پوشیده شدن تمام درز های موجود در آن اطمینان حاصل کرد و در صورت وجود هر گونه خرابی در عایق بندی تعمیر آن نسبت به سایر روش ها آسان تر و ارزان تر است.

 

 معایب عایق قیرگونی 

برای طولانی تر شدن عمر قیرگونی باید روی آن را با لایه ای محافظ بپوشانیم. زیرا تابش خورشید باعث فرسودگی و کاهش طول عمر عایق شده و همچنینن به دلیل رنگ آن دمای ساختمان را افزایش میدهد.

قیر در برابر برخی محصولات شیمیایی و حلال ها آسیب پذیر است.

حرارت دادن قیر باعث به وجود آمدن آلودگی هوا و بوی نامطبوع در محیط میشود و دیگران را آزار میدهد.

خاصیت روندگی قیر که یکی از مزایای آن بود تبدیل به یکی از معایب میشود و در هنگام استفاده باعث کثیف کاری میگردد.

 

عایق رطوبتی قیرگونی پشت بام

 

سخن پایانی

در حوزه صنعت ساختمان کسانی میتوانند حرف اول را بزنند که کیفیت بهتری نسبت به رقبای خود ارائه دهند و توجه کردن به نکات ظریف و کوچک در حین احداث ساختمان باعث میشود که عمر سازه افزایش یافته و استحکام بالاتری پیدا کند. یکی از این نکات ظریف که باعث بهبود کیفیت ساخت و ساز ها میشود به کار کارگیری اصولی و دقیق عایق کاریست که منجر به افزایش آرامش بیشتر ساکنان و کاهش هزینه نگهداری ساختمان میشود.

 

 

 منبع: بانک مقالات ایران سیب


ترتیبی که ایران سیب برای خواندن مطالب سری "قیرگونی کف" به شما پیشنهاد می‌کند:

تعداد بازدیدها: 771

نظر کاربران

نظرتان را با ما در میان بگذارید

ایران سیب

ایران سیب بزرگترین مرجع اطلاعات احداث، بستری مناسب برای ارتباط تخصصی بین کارفرمایان و پیمانکاران

ارتباط با ما

تهران، پیروزی، نرسیده به تقاطع کریمشاهیان، پلاک 200

021-77754099
09120390205


خبرنامه

در خبرنامه هفتگی ما مشترک شوید و با ما در ارتباط باشید.

نمایش فرم خبرنامه
آمار بازدید
امروز:3298
دیروز:3854
هفته:22144
ماه:111492
سال:547874