موقعیت
عایق ضد حریق
1400/07/04

عایق ضد حریق

عایق ضد حریق ساختمان

امروزه آتش سوزی ساختمانها 5 تا 10 برابر سریعتر از 50 سال پیش ایجاد می شود، دلیل اصلی آن استفاده بیشتر ما از پلاستیک و سایر مواد مصنوعی است.

عایق ضد حریق یک ماده مخصوص طراحی شده که می­تواند در برابر سوختن مقاومت کند و گرما را تحمل کند، به عنوان عایق مقاوم در برابر آتش یا عایق نسوز شناخته می شود. مواد عایق مقاوم در برابر آتش باعث کاهش گسترش آتش می شود و از ساختمان محافظت می کند. امروزه عایق بندی ضد حریق رایج ترین انتخاب افراد برای مصارف تجاری، خانگی و صنعتی است. مواد عایق مقاوم در برابر آتش به گونه ای طراحی شده است که در برابر درجه حرارت بالا مقاومت می­کند و در صورت برخورد با شعله از آنها دود سمی منتشر نمی­شود.

مواد که دارای قابلیت احتراق محدود هستند یا ماهیتی غیرقابل احتراق دارند اما دارای خاصیت عایق هستند به عنوان عایق نسوز شناخته می شوند. این مواد گسترش شعله را کند کرده و از ساختار ساختمان محافظت می­کند و زمان کافی را برای فرار افراد در هنگام آتش سوزی فراهم می­کند.

عایق نسوز یک عامل حیاتی برای هر ساختمان تجاری یا مسکونی است و در صورت بروز آتش سوزی می تواند حفاظت بیشتری از ویژگی های ساختاری ساختمان ایجاد کند که می تواند زمان ارزشمندی را برای خروج ایمن ساکنان خریداری کند. همچنین عایق نسوز نیز ممکن است برای محافظت از نقاط با ارزش در یک مکان تجاری مانند جعبه های برق یا شبکه های ارتباطی استفاده شود.

بنابراین، انتخاب عایق ضد حریق با کیفیت بالا و آزمایش شده صنعتی با استاندارهای موجود، باید یکی از اولین ملاحظات قبل از انتخاب سایر تجهیزات ایمنی در برابر آتش باشد و اولین گام در جهت ایجاد یک برنامه ایمنی موثر در برابر حریق است.

 

عایق ضد حریق

 

 

اهمیت انتخاب درست عایق

در حالی که استفاده از مصالح عایق در ساختمانها باعث صرفه جویی در مصرف انرژی شده است، با کمال تعجب این مورد همچنین می تواند خطرات آتش سوزی و آسیب را بیشتر کند. به عنوان مثال، برخی از مواد عایق می توانند به گسترش آتش کمک کنند، در حالی که برخی دیگر دود و گازهای سمی تولید می کنند. میزان عایق کاری بیش از حد دیوارها و سقف اتاق می تواند بر سرعت رشد آتش سوزی تأثیر بگذارد. عایق باعث کاهش انتقال حرارت به مناطق دیگر (به عنوان مثال، اتاق ها) می شود و در نتیجه دمای اتاق آتش را افزایش می دهد. دمای بالاتر در اتاقی که درچار حریق شده می تواند سوزاندن مواد را در اتاق تسریع می کند و در نتیجه گرمای آزاد شده به داخل اتاق افزایش می یابد. هرچه مقدار عایق بیشتر باشد، می توان انتظار داشت که دمای آتش در اتاق بیشتر شود.

عایق همچنین ممکن است بر عملکرد دستگاههای تولید کننده گرما مانند سیمهای برق، کابلها و وسایل برقی تأثیر بگذارد. عایق نصب شده در اطراف دستگاه تولید کننده گرما می تواند باعث گرم شدن بیش از حد دستگاه شود، اگر دستگاه به اندازه کافی داغ شود، می تواند مواد قابل احتراق در تماس با آن را مشتعل کند. بسیاری از وسایل الکتریکی در حال حاضر با استاندارد خاصی باید عایقکاری شوند یا با فاصله های خاص از وسایل قابل احتراق نصب گردند.

سوختن مواد عایق می تواند منجر به انتشار گازهای سمی و دود شود که در صورت وجود مقادیر کافی می تواند کشنده باشد. دود می تواند مشکلات بسیار جدی برای ساکنانی که سعی در تخلیه محل آتش سوزی دارند ایجاد کند. بعضی از مواد عایق بدون احتراق هم مضر هستند هنگامی که برخی موادی مانند پشم شیشه مورد استفاده قرار می گیرد، کارکنان و سایر افرادی که با آن تماس می گیرند ممکن است دچار سوزش پوست شوند. در مواد دیگر، ماده ای مانند آزبست، می توانند در اثر پخش طولانی مدت الیافش در هوا باعث ایجاد بیماریهای جدی یا کشنده بیشماری شوند.

 

انواع عایق ها و توانایی مقاومت در برابر آتش سوزی

امروزه مقدار زیادی مواد عایق ارزان و رایج در بازار موجود است. بسیاری از این عایق ها مدت هاست در بازار وجود دارند. هر یک از این مواد عایق دارای خصوصیات و قابلیت های خاص خود هستند. در نتیجه، وقتی تصمیم می گیرید از کدام ماده عایق استفاده کنید، باید مطمئن باشید که کدام ماده برای کاربری شما بهترین کار را می کنند. برای انتخاب عایق مناسب خود پیشنهاد میکنیم مقالات: عایق صوتی، عایق حرارتی، عایق رطوبتی و عایق الکتریکی نیز مطالعه نمایید.

 

عایقهای ارگانیک

عایق های آلی معمولی عبارتند از: چوب، کاغذ، چوب پنبه و پنبه. این مواد در مجموع "عایق سلولز" نامیده می شوند. سلولز یکی از قدیمی ترین مصالح عایق است که در ساختمان استفاده می شود و سه وظیفه اصلی را بر عهده دارد. ابتدا، به عنوان عایق حرارتی برای جلوگیری از حرکت حرارت بین ساختمان و خارج از منزل استفاده می شود. دوم، عایق سلولز به عنوان یک مانع صوتی برای کاهش انتقال صدا بین اتاق های یک ساختمان استفاده می شود. و سرانجام، عایق سلولزی با اسپری شدن به عنوان یک پوشش مقاوم در برابر آتش، که گاهی اوقات به عنوان یک مانع حرارتی نیز شناخته می شود که به منظور به تأخیر انداختن احتراق و کاهش سرعت سوختن سطوح مواد قابل اشتغال استفاده می شود.

عایق سلولزی معمولاً از الیاف کاغذ بازیافت شده (به عنوان مثال، مجلات، روزنامه ها و غیره) ساخته می شود که با ترکیب با یک یا چند ماده شیمیایی مقاوم در برابر آتش مقاوم می شود. مواد فیبر سلولزی "رطوبت سنج" هستند. یعنی، آنها به راحتی رطوبت را در شرایط مناسب دما و رطوبت جذب کرده و حفظ می کنند و پس از خیس شدن، دیر خشک می شوند. با کنترل میزان رطوبت عایق سلولز از طریق استفاده صحیح از موانع بخار، از ایجاد قارچ جلوگیری می شود. با این حال، می توان با استفاده از مواد معدنی که برای قارچ ها سمی هستند، ذخیره غذایی سلولز را برای قارچ ها از بین برد. هنگامی که با بازدارنده هایی برای ضد رطوبت و مقاوم در برابر آتش ترکیب می شود، خاصیت عایقی این مواد کمی کاهش می یابد. با فشرده شدن مواد برای استحکام و مقاومت ساختاری، باز نیز خاصیت عایق آن کاهش می یابد. عایق های آلی هرگز نباید در تماس با خاک یا در شرایط مرطوب استفاده شوند.

 

عایق سلولزی

 

عایق سلولزی ساخته شده از چوب، کاغذ، چوب پنبه و پنبه در صورت خشک شدن می تواند به راحتی مشتعل شود. حتی وقتی کمی مرطوب باشد، ممکن است مواد دود کنند و شرایطی ایجاد شود که عایق به راحتی در شعله های آتش بجوشد و رطوبت خود را از دست بدهد و شرایط مناسبی برای انتقال آتش ایجاد کند. هنگامی که عایق سلولز آتش می گیر ، گاهی اوقات خاموش کردن کامل آتش دشوار است. آتش سوزی هایی که از فضاهای پنهان سرچشمه گرفته یا به آن ها سرایت می کند می تواند منجر به خسارات زیادی شود زیرا نه تنها آتش می تواند تا مدتی ناشناخته بسوزد، بلکه تلاش های اطفای حریق نیز با محدودیت دسترسی به این فضاها می تواند به شدت مشکل سااز باشد. هنگامی که آتش اکسیژن را در یک فضای پنهان مصرف می کند، مقادیر زیادی گازهای فوق گرم و قابل اشتعال ایجاد می کند. این آتش مبتنی بر اکسیژن همچنان در حال ایجاد دود است تا زمانی که رویدادی مانند باز کردن در یا دریچه، هوای تازه را وارد فضا کند. هنگامی که اکسیژن وارد این فضای پنهان می شود، گازهای فوق گرم شده مشتعل می شوند و در نتیجه یک هوای مشتعل یا انفجار دود ایجاد می کند.

از آنجا که همه مواد عایق سلولز ذاتاً قابل احتراق هستند، یکی از مراحل رایج در فرآیند تولید آن، ترکیب الیاف سلولز با یک یا چند ماده شیمیایی مقاوم در برابر آتش است. کمیسیون ایمنی محصولات مصرفی (CPSC) مواد شیمیایی مقاوم در برابر آتش را به این مواد اضافه می کند تا خطر اشتعال پذیری را کاهش دهد. متأسفانه، مواد افزودنی شیمیایی با گذشت زمان تجزیه شده و کارایی خود را از دست می دهند. یکی از مواد شیمیایی که اغلب در عایق سلولز استفاده می شود سولفات آمونیوم است. هنگامی که سولفات آمونیوم از نظر حرارتی تجزیه می شود یا مرطوب می شود، اسید سولفوریک تولید می کند که برای فلزات بسیار خورنده است. به همین دلیل، بسیاری از نصابها برای اسپری مرطوب عایق فقط از سلولز ترکیب شده با مواد شیمیایی نظیر اسید بوریک و بوراکس استفاده می کنند، نه سولفات آمونیوم. شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه لوله ها و اتصالات فلزی هنگام تماس با سلولز مرطوب حاوی سولفات آمونیوم از اثرات خوردگی رنج می برند. برخی از تولید کنندگان در حال حاضر بازدارنده های خوردگی را به ترکیب شیمیایی اضافه می کنند تا از این اتفاق جلوگیری کند. اقدامات کنترل ریسک مستلزم پایبندی به نصب و زمان خشک شدن توصیه شده برای به حداقل رساندن احتمال آسیب است.

 

ملاحظات کنترل ریسک

استاندارد ایمنی CPSC 16 CFR 1209 ایالات متحده آمریکا، استاندارد ایمنی موقت عایق سلولز، مقاومت در برابر شعله و خوردگی را برای عایق سلولز فراهم می کند. استانداردها و الزامات به منظور کاهش یا از بین بردن خطر غیرمعقول آسیب به مصرف کنندگان، از طریق استفاده عایق سلولز قابل اشتعال و خورنده است. این استاندارد همچنین حداقل الزامات برچسب گذاری برای عایق سلولز را ارائه می دهد، از جمله اینکه مواد دارای برچسب "استاندارد CPSC اصلاح شده برای مقاومت در برابر شعله و خوردگی عایق سلولز هستند. طبق این استانداردها لازم است حداقل فاصله بین عایق و منابع حرارتی مانند لوله های اجاق گاز برای جلوگیری از گرم شدن مواد حفظ شود.

 

عایق های معدنی

پشم معدنی در واقع به چندین نوع عایق مختلف اشاره دارد. اول، ممکن است به پشم شیشه که از فایبرگلاس ساخته شده از شیشه بازیافت شده اشاره دارد. دوم، ممکن است به پشم سنگ اشاره کند که نوعی عایق از بازالت است. در نهایت، ممکن است به پشم سرباره اشاره کند که از سرباره از کارخانه های فولاد تولید می شود اشاره داشته باشد. اکثریت پشم معدنی در ایالات متحده آمریکا پشم سرباره است. پشم سرباره می تواند تا 1000 درجه سانتی گراد را تحمل کند و همچنین دودو سمی قابل توجهی ایجاد نمی کند.

عایق های مبتنی بر مواد معدنی ممکن است شامل تمام یا بخشی از ورمیکولیت، سیلیکات کلسیم، آزبست، سیلیس، الیاف شیشه، پشم سنگ یا سایر مواد مشابه باشد. عایق های معدنی رطوبت را جذب نمی کنند، اما می توانند آن را در خود  نگه دارند و هنگام قرار گرفتن در معرض حرارت یا تهویه به راحتی آن را آزاد می کنند. خاصیت عایق مواد هنگام فشرده شدن به سرعت کاهش می یابد. تماس با خاک یا رطوبت به دلیل نفوذپذیری این نوع عایق ها در برابر رطوبت توصیه نمی شود. عایق های معدنی به طور کلی مقاوم در برابر پوسیدگی، ضد حشرات موذی و دارای قابلیت احتراق کم هستند. در دیگهای بخار، کوره ها، مخازن تحت فشار داغ، برخی از لوازم برقی و همچنین به عنوان عایق ساختمانی استفاده می شود.

 

عایق پشم سنگ

 

در رابطه با استفاده از آزبست و پشم شیشه دو ملاحظات اولیه ایمنی وجود دارد: تحریک پوست در صورت لمس مواد و تحریک ریه ها به دلیل تنفس ذرات عایق معلق در هوا. در مقابل، گزارشات مربوط به آسیب های مربوط به سایر عایق های معدنی مانند ورمیکولیت، پرلیت و پشم سنگ محدود است. این محصولات یا فیبری نیستند و یا دارای الیاف نسبتاً ضخیمی هستند که به راحتی در پوست نفوذ نمی کنند و به راحتی استنشاق نمی شوند.

پشم معدنی را می توان به صورت تخته یا به عنوان یک ماده شل خریداری کرد. بیشتر پشم معدنی دارای مواد افزودنی برای مقاوم شدن در برابر آتش نیست، بنابراین برای استفاده در شرایطی که گرمای شدید وجود دارد، ضعیف است. با این حال، قابل احتراق نیست. هنگام استفاده از سایر عایق های مقاوم در برابر آتش، پشم معدنی قطعاً می تواند راهی موثر برای عایق کاری مناطق بزرگ باشد. پشم معدنی دارای مقدار R از R-2.8 تا R-3.5 است.

 

 عایق فایبر گلاس

فایبرگلاس رایج ترین عایق مورد استفاده در دوران مدرن است. با توجه به نحوه ساخت آن، با استفاده از رشته های ریز شیشه به عنوان  یک ماده عایق، فایبر گلاس می تواند انتقال حرارت را به حداقل برساند. نقطه ضعف اصلی فایبرگلاس خطر استفاده از آن است. از آنجا که فایبرگلاس از سیلیکون بافته شده، پودر شیشه و تکه های کوچک شیشه تشکیل می شود. در صورت عدم استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب، می توانند باعث آسیب به چشم، ریه ها و حتی پوست شوند. با این وجو ، هنگامی که از تجهیزات ایمنی مناسب استفاده می شود، نصب فایبرگلاس می تواند بدون حادثه انجام شود.

پشم شیشه یک عایق مناسب و غیرقابل اشتعال است و مقدار R آن از R-2.9 تا R-3.8 در هر اینچ متغیر است. اگر به دنبال عایق ارزان هستید، مطمئناً این عایق بهترین انتخاب است، اگرچه نصب آن نیاز به اقدامات ایمنی دارد. هنگام استفاده از این محصول حتماً از محافظ چشم، ماسک و دستکش استفاده کنید.

 

عایق فایبرگلاس

 

فوم پلی اورتان

فوم پلی اورتان یا SPF یک عایق اسپری شونده است. امروز بسیار مورد استفاده قرار میگیرد اما از لحاظ هزینه ای نسب به خانواده عایق های ذکر شده در بالا گران تر است. SPF در اصل یک فوم پلاستیکی است که با اسپری اعمال می شود. فوم پلی اورتان در حالی که یک عایق بسیار مقرون به صرفه است، اما به تنهایی یک ماده نسوز بسیار خوب نیست. به منظور جلوگیری از حوادث احتمالی آتش سوزی مناز، باید مواد ضد حریق کافی مکمل شود. از جنبه مثبت، SPF می توان به عنوان یک لایه بسیار نازک در مناطقی که دسترسی سخت و بدون عایق است بهره برد. استفاده از اسپری باعث می شود که بسیار راحت در گوشه هایی که به آنها دسترسی ندارید اعمال شود.

 

عایق فوم اسپری

 

پلی استایرن (فوم پلی استایرن)

پلی استایرن که اغلب در پک شده استفاده می شود، معمولاً به عنوان تخته عایق در دیوارها، زیر کف یا داخل فضای سقف استفاده می شود. این عایق یک راه حل بسیار کم هزینه و سبک برای مکان هایی با فضای زیاد برای عایق کاری است. این عایق از استایرن ساخته شده است که یک محصول نفتی است. این عایق عضوی از خانواده پلاستیکها است. پلی استایرن در حالی که بسیار ضد آب است، بسیار قابل اشتعال است. این امر برای هر دو نوع پلی استایرن، منبسط (EPS) و اکسترود (XEPS)، که دومی بیشتر به نام فوم استایرن معروف است، صدق می کند. بلوک های پلی استارین راهی ارزان و سریع برای پر کردن فضا خواهند بود، و همیشه با مواد شیمیایی ضد حریق به نام Hexabromocyclododecane (HBCD) پوشانده می شود. HBCD به دلیل خطرات شدید زیست محیطی مورد انتقاد قرار گرفته و در معرض خطر ممنوعیت استفاده قرار دارد.

 

عایق پلی استایرن

 

پوشش های ضد حریق

رنگهای مقاوم در برابر آتش اغلب برای ایجاد مقاومت در برابر آتش در فضاهای بزرگ صنعتی،ساختمانهای مسکونی، ساختمانهای تجاری و یا تاسیسات استفاده می شود.پوششهای مقاوم در برابر آتش اغلب برای محافظت از طیف وسیعی از محصولات قابل اشتعال و غیرقابل اشتعال در برابر آتش مورد نیاز است. ما در این مقاله به طور اختصاصی به معرفی و بررسی عایق های در برابر آتش پرداخیتم. در ادامه با مقاله پوشش های ضد حریق با ما همراه باشید.  

 

پوشش های ضد حریق

 

منبع: بانک مقالات ایران سیب


ترتیبی که ایران سیب برای خواندن مطالب سری "عایق ضد حریق" به شما پیشنهاد می‌کند:

تعداد بازدیدها: 769

نظر کاربران

نظرتان را با ما در میان بگذارید

ایران سیب

ایران سیب بزرگترین مرجع اطلاعات احداث، بستری مناسب برای ارتباط تخصصی بین کارفرمایان و پیمانکاران

ارتباط با ما

تهران، پیروزی، نرسیده به تقاطع کریمشاهیان، پلاک 200

021-77754099
09120390205


خبرنامه

در خبرنامه هفتگی ما مشترک شوید و با ما در ارتباط باشید.

نمایش فرم خبرنامه
آمار بازدید
امروز:3326
دیروز:3854
هفته:22172
ماه:111520
سال:547902