موقعیت
هتل ریوگیونگ
1400/06/28

هتل ریوگیونگ

هتل ریوگیونگ، پیونگ یانگ

هتل ریوگیونگ یک آسمان خراش 105 طبقه به شکل هرم با 330 متر ارتفاع در پیونگ یانگ کره شمالی واقع شده است. نام آن به معنی پایتخت بیدها که از نام های تاریخی پیونگ یانگ است گرفته شده همچنین نیز به آن ساختمان 105 طبقه نیز می گویند، که به تعداد طبقات آن اشاره دارد. در سال 1987 برنامه ریزی ساخت آن ریخته شد و در سال 1989 ساخت آن شروع شد. این هتل در کشورهای غربی به عنوان هتل رستاخیز نامیده می شود. این آسمان خراش 105 طبقه برای کاربری های مختلف در نظر گرفته شده است که هتل نیز بخشی از کاربری آن است. این ساختمان در حال حاضر در رکوردهای گینس به عنوان بلندترین ساختمان بدون اشغال در جهان ثبت شده است.

ساخت این بنا از سال 1987 برنامه ریز و شروع گشت اما در سال 1992 متوقف شد. زیرا کره شمالی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی وارد دوره بحران اقتصادی شد. از سال 1992 این بنا بدون پنجره و تقسیمات داخلی تا سال 2008 باقی ماند. تا اینکه در این سال روند ساخت دوباره احیا شد تا اینکه سرانجام سال 2011 نمای بیرونی آن نیز تکمیل شد. این هتل قرار بود در سال 2012، صدمین سالگرد تولد کیم ایل سونگ رهبر فقید کره شمالی افتتاح شود. اما افتتاح نمایشی آن به سال 2013 موکول که آن هم لغو شد. در سال 2018، یک صفحه نمایش LED در یک طرف برج نصب شد که برای نشان دادن انیمیشن های تبلیغاتی و تیزرهای فیلم استفاده می شود.

 

هتل ریوگیونگ، پیونگ یانگ

 

معماری هتل ریوگیونگ

برج ریوگیونگ با ارتفاع 330 متر از نقاط برجسته خط افق پیونگ یانگ است، این برج بلندترین سازه در کره شمالی نیز است. این برج دارای 105 طبقه روی زمین و 3 طبقه در زیر زمین است و دارای 360 هزار متر مربع زیر بناست. بودجه ساخت آن هنوز یک معما است. ساخت هتل ریوگیونگ در نظر گرفته شده بود تا به مناسبت هشتادمین سالروز تولد رئیس جمهور کره شمالی کیم ایل سونگ در سال 1992 به پایان برسد؛ اگر این امر محقق می شد، عنوان بلندترین هتل جهان را به خود اختصاص می داد. این ساختمان از سه بال تشکیل شده است که طول هر یک 100 متر و عرض 18 متر است. بال های این برج با شیب 75 درجه ای با سازه اصلی پیوند خورده اند که هر کدام 15 طبقه دارند. بالاترین نقطه برج یک مخروط 40 متری ساخته شده است که با هدف گردان بودن از ساختمان اصلی برج متمایز است. این مخروط متشکل از هشت طبقه که برای چرخش در نظر گرفته شده اند و شش طبقه ثابت، که 5 طبقه گردان آن برای رستوران تدارک دیده شده است. بنا به منابع مختلف در این بنا برای 3000 یا 7665 اتاق مهمان در نظر گرفته شده بود. خالد بشاره کارآفرین مصری مدیر عامل اجرایی شرکت اکسلرو کپیتال و شرکت اوراسکام مصر در سال 2009، ریوگیونگ فقط یک هتل نخواهد بود، بلکه یک مرکز توسعه چند کاربری است. از جمله رستوران، هتل، کاربری مسکونی و کاربری تجاری.

تمامی این سازه با بتن مسلح ساخته شده زیرا که کره شمالی و فرهنگ سازه اتحاد جماهیر شوری پیوند عمیقی با یکدیگر دارند و دلیل دیگر انکه به دلیل انزوا از مصالح نوین و متریال جدید بی بهره هستند و به ناچار تمامی این پروژه با مصالح بتنی ساخته شده با انکه بشدت نیاز به سبک سازی سازه حس می شد.

به گفته چوآ، که در کره شمالی با معماران محلی کار کرده است، ممکن است ریوگیونگ طوری طراحی شده باشد که شبیه یک کوه باشد، نه هرم، زیرا کوهها نقش مهمی در نمادگرایی این کشور ایفا می کنند. بیوگرافی رسمی کیم جونگ ایل، پدر فوت شده حاکم فعلی کیم جونگ اون، بیان می کند که او در یک اردوگاه نظامی مخفی در کوه پکتو، بلندترین کوه در شبه جزیره کره که در نشان ملی کره شمالی به تصویر کشیده است، متولد شد. (بسیاری از مورخان معتقدند کیم جونگ ایل در واقع در روسیه متولد شده است.)

چوآ همچنین افزود: "این یک ساختمان بسیار نمادین است، اما من فکر می کنم مهم است که در رابطه با کل بافت شهر پیونگ یانگ مکان آن را در نظر بگیریم." "این شبیه نوعی ابلیسک (هِرم‌سنگ) است. اگر به ابلیسک موجود در میدان سنت پیتر روم فکر کنید ، جدا از نمادگرایی [چراغی] برای شهر فراهم می کند. ریوگیونگ مشابه آن است، اما از نظر نمادین نیز بیشتر تعریف شده است."

 

معماری برج ریوگیونگ

 

شروع ساخت

طبق گزارشات، این هتل به عنوان بلندترین هتل جهان برای پاسخ و رقابت با هتل وستین استمفورد در سنگاپور در دوره رقابتی جنگ سرد در نظر گرفته شده بود این رقابت بیشتر با همسایه جنوبی خود که تحت حمایت ایالات متحده امریکا بود نقش پرنگ تری را ایفا می کرد چرا که همسایه جنوبی در تدارک المپیک تابستانی 1988 بود و در صدر اخبار رسانه ها قرار داشت و کره شمالی تلاش می کرد میزبان جشواره دانشجویان و جوانان جهان که نوعی نسخه سوسیالیستی المپیک بود باشد بدین منظور دولت کره این پروژه را سازماندهی کرد قصد داشت هتل عظیمی را درست در زمان رویداد بسازد و رکورد جهانی را از جنوب بدزدد. اما به دلیل مشکلات مهندسی، تکمیل پروژه به موعد زمان برگزاری جشواره نرسید. دولت مدت ها قبل میلیاردها دلار به این رویداد اختصاص داده بود و حتی یک ورزشگاه جدید ساخت، فرودگاه پیونگ یانگ را گسترش داد و جاده های جدیدی ساخت. این امر بر اقتصاد ضعیف دولت فشار وارد کرد، همچنین فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی این کشور را از کمک ها و سرمایه گذاری های حیاتی محروم کرد.

 

شروع ساخت هتل ریوگیونگ

 

پروژه در سال 1986 توسط شرکت کره ای سانگ یانگ گروه طرح ریزی و آماده ساخت شد. رهبری کره شمالی این پروژه را به عنوان مجرایی برای ورود سرمایه گذاران غربی به بازار در نظر گرفته بود بنابراین یک شرکت برای مدیریت هتل و جذب سرمایه گذاری 230 میلیون دلاری تاسیس کرد. دولت کره حتی سخت گیری ها برای جذب یشتر سرمایه گذران خارجی را کنار گذاشت به طور مثال اجازه داده شد تا خارجی ها مدیریت کازینو، کلوپ های شبانه و گست کلاب ها را در این بنا به دست بگیرند. شرکت معماری و مهندسی کره ای Baikdoosan (همچنین به عنوان معماران و مهندسین کوه Baekdu شناخته می شود) ساخت این هتل هرمی شکل را در سال 1987 آغاز کرد.

این هتل قرار بود در سال 1992 به مناسبت هشتادمین سالروز تولد رئیس جمهور کیم ایل سونگ افتتاح شود، اما مشکلات مربوط به روش های ساخت و تامین مصالح ساختمانی کار را به تاخیر انداخت. اگر این هتل طبق برنامه افتتاح می شد، از وستین استمفورد فراتر می رفت و به بلندترین هتل جهان تبدیل می شد و همچنین در ان زمان به هفتمین ساختمان بلند جهان تبدیل می شد.

 

توقف پروژه

در سال 1992، پس از رسیدن ساختمان به ارتفاع کامل در نظر گرفته شده، کار به دلیل بحران اقتصادی در کره شمالی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی متوقف شد. روزنامه های ژاپنی هزینه ساخت و ساز را 750 میلیون دلار تخمین زده اند،  که 2 درصد از تولید ناخالص داخلی کره شمالی را مصرف می کرد. برای بیش از یک دهه، ساختمان ناتمام خالی و بدون پنجره، وسایل یا اتصالات بود و به صورت یک غول بتنی عظیم در خط افق پایتخت رخ نمایی می کرد. تاورکرین (جرثقیل برجی) پروژه زنگ زده در بالای برج باقی ماند که بی بی سی آن را "یادآوری جاه طلبی خنثی شده دولت توتالیتر" نامید.

به گفته مارکوس نولاند، در اواخر دهه 1990، اتاق بازرگانی اروپا در کره سازه برج را بازرسی کرد و به این نتیجه رسیدند که سازه برج غیر قابل مرمت است. و نیز سوالاتی در مورد کیفیت بتن سازه و هم ترازی محورهای آسانسورها آن مطرح شد که به گفته برخی منابع محورها "کج" بوده است.

در مقاله ای در سال 2006، ABC News این سوال را مطرح کرد که آیا کره شمالی از منابع یا انرژی کافی برای تکمیل چنین پروژه عظیمی برخوردار است یا خیر. یک مقام دولتی کره شمالی در سال 2008 به لس آنجلس تایمز گفت که ساخت و ساز به پایان نرسیده است و برج هنوز تکمیل نشده و پروژه همچنان متوقف است زیرا دولت منابع کافی برای اتمام پروژه را در اختیار ندارد.

 

توقف پروژه ریوگیونگ

 

اگرچه تصاویر گرافیکی از هتل تکمیل شده در تمبرهای کره شمالی در طول زمان ساخت اولیه منتشر شده بود، اما دولت کره شمالی وجود شمایل بی روح و ناتمام سازه را در طول وقفه را نادیده گرفت، حتی اگر ناتمامی پروژه بر افق پیونگ یانگ این موضوع را تایید می کرد. دولت حتی تمامی تصاویری که موضوع ناتمامی و توقف پروژه برج را برجسته می کرد از نقشه های منتشر شده پیونگ یانگ حذف کرد.

توقف ساخت و ساز، شایعات مشکلات و رازهایی درباره آینده هتل باعث شد منابع رسانه ای خارجی آن را "بدترین ساختمان جهان"، "هتل اشباح" و یا "هتل رستاخیز" لقب دهند.

 

شروع مجدد

در آوریل 2008 ، پس از 16 سال بی وقفه، کار ساختمانی توسط شرکت ساختمانی مصری اوراسکام دوباره آغاز شد. این شرکت که با دولت کره شمالی قرارداد 400 میلیون دلاری برای ایجاد و اداره یک شبکه تلفن همراه 3G منعقد کرده بود، گفت که قرارداد مخابراتی آنها ارتباط مستقیمی با کار هتل ریوگیونگ ندارد. در سال 2008، مقامات کره شمالی اعلام کردند که این هتل تا سال 2012، همزمان با صدمین سالگرد تولد رئیس جمهور ابدی کیم ایل سونگ، تکمیل می شود. در سال 2009، مدیر عامل اوراسکام، خالد بشاره، خاطرنشان کرد که آنها در حل مسائل ساختاری گزارش شده ساختمان "مشکلات زیادی نداشتند"و یک رستوران گردان در بالای برج قرار خواهد گرفت.

جرثقیل قدیمی زنگ زده که دو دهه بالای ساختمان ایستاده بود سرانجام برداشته شد. کارگران با کمک مهندسان مصری پانل های شیشه ای و فلزی را با هزینه 180 میلیون دلار روی سازه بتنی نصب کردند و آن را کاملاً لعاب دادند و ظاهری صیقلی و براق به ساختمان بخشیدند.

 

تکمیل پروژه ریوگیونگ

 

در ژوئیه 2011، گزارش شد که کار نمای بیرونی تمام شده است. ویژگی هایی ساختاری نما که اوراسکام نصب شده بود شامل پنل های شیشه ای خارجی و آنتن های مخابراتی بود. در سپتامبر 2012، عکس های گرفته شده توسط سیمون کوکرل مدیر کوریو تورز یک شرکت مستقر در پکن که در تورهای کره شمالی تخصص دارد نشان داد کارهای بسیار کمی انجام شده است کوکرل یکی از معدود خارجیانی است که در داخل هتل ریوگیونگ بوده است. همچنین برای اولین بار در این تصاویر فضای داخلی برج نمایش داده شد. و در برج وسایل یا مبلمان با کمترین مقدار چیدمان شده بود.

شایعات دیرینه مبنی بر اینکه ساختمان به دلیل تکنیک ها و مصالح ساختمانی ضعیف از نظر ساختاری سالم نباشد، بار دیگر تقویت شد. بر اساس گزارش رسانه های دولتی کره شمالی، در سال 2014 یک ساختمان مسکونی 23 طبقه در پیونگ یانگ فرو ریخت زیرا ساخت و ساز آن به درستی انجام نشده بود.

 

نمای داخلی برج ریوگیونگ

 

 

لغو افتتاحیه

در نوامبر 2012، اپراتور بین المللی هتل کمپینسکی اعلام کرد که این هتل را اداره می کند، که انتظار می رفت در اواسط سال 2013 تا حدی هتل افتتاح شود. در مارس 2013، برنامه های افتتاح هتل به حالت تعلیق درآمد.کمپینسکی اظهارات قبلی خود را روشن کرد و گفت که فقط "بحث های اولیه" صورت گرفته است، اما هیچ توافقی امضا نشده است زیرا "ورود به بازار در حال حاضر امکان پذیر نیست".

کمپینسکی در مورد دلایل خود توضیحی نداد، اما مفسران اظهار کردند که تنش های بین المللی مربوط به آزمایش هسته ای کره شمالی در سال 2013، خطرات اقتصادی و تأخیر در باز گشایی احتمالاً نقشی داشته است.

کمپینسکی یک شرکت مدیریت هتل های لوکس و گران‌قیمت سوئیسی است که از با قدمت‌ترین هتل‌ها در اروپا به شمار می‌روند. اولین هتل کمپینسکی در سال ۱۸۹۷ میلادی، در شهر برلین، آلمان افتتاح شد. در حال حاضر، کمپینسکی در بیش از 34 کشور جهان، بیش از ۷۸ شعبه «هتل پنج ستاره» را مدیریت می کند.

 

نمای داخلی برج ریوگیونگ

 

 

بازسازی

در اواخر سال 2016، نشانه هایی از فعالیت مجدد بر روی پروژه مشاهده شد و گزارشی مبنی بر اینکه نماینده ای از اوراسکام از کره شمالی دیدن کرده است منتشر شد. در سال 2017 و اوایل سال 2018، نیز مشاهده شد کار احیای پروژه دوباره از سر گرفته شده و جاده های منتهی به هتل پر رفت و آمد تر از قبل شده است. در آوریل 2018، گزارش شد که یک صفحه نمایش LED بزرگ و پرچم بزرگ کره شمالی به بالای برج اضافه شده است. در ماه مه همان سال، یک صفحه LED دیگر به یک طرف دیگر سازه اضافه شده بود و گزارشاتی مبنی بر آماده شدن ساختمان برای باز گشایی وجود داشت. در ماه جولای 2018، صفحه نمایش LED  انیمیشن ها و تیزر های سینمایی را شروع به پخش کرد. در ژوئن 2019، تابلوهای جدیدی با نام هتل (به حروف کره ای و لاتین) و لوگوی آن بر روی ورودی اصلی نصب گردید. البته این تابلو LED به دلیل کمبود برق به ندرت در مراسم های کره به قصد پخش انواع شعارهای سیاسی و تیزر ناسیونالیستی استفاده می شود.

 

 

ال ای دی های برج ریوگیونگ

 

 

منبع: بانک مقالات ایران سیب


بیشتر بخوانید:


تعداد بازدیدها: 235

نظر کاربران

نظرتان را با ما در میان بگذارید

ایران سیب

ایران سیب بزرگترین مرجع اطلاعات احداث، بستری مناسب برای ارتباط تخصصی بین کارفرمایان و پیمانکاران

ارتباط با ما

تهران - پیروزی

021-77754099
09120390205


خبرنامه

در خبرنامه هفتگی ما مشترک شوید و با ما در ارتباط باشید.

نمایش فرم خبرنامه
آمار بازدید
امروز:4238
دیروز:4712
هفته:29588
ماه:104064
سال:399532