موقعیت
کف سازی
1400/06/26

کف سازی

شیب بندی با بتن سبک

برای کسانی که در صنعت ساختمان سازی کار نمی کنند و با چشم غیر آموزش دیده، درک تفاوت و یا تشخیص تفاوت بین لایه های بتنی سازه و کف دشوار است. شیب بندی برای تراز کفپوش نهایی الزامی است لایه ای که روی سطح شیب بندی شده قرار میگیرد چه کاشی، موزاییک، لمینت، پارکت و... باید از زیر سازی مطمئنی برخوردار باشد. شیب بندی پایه ای برای کفپوش است و بر عملکرد درست کفپوش تأثیر زیادی می گذارد.

یکی از علت های اجرای شیب بندی و کف سازی تسطیح لایه بتنی کف است. به ویژه زمانی که ناهموار است. دلیل دیگر تحمل بیشتر در هنگام استفاده از کفپوش ها و حمایت از تنش در طول فرایند اجرای کفپوش نهایی و فیکس شدن آن است. و مورد دیگر برای پوشاندن و دفن لوله های تاسیسات مکانیکی و الکتریکی است. در اجرای سیستم گرمایش از کف، کف سازی نقشی بسیار پر رنگ خواهد داشت.

هیچ قانونی وجود ندارد که می گوید قبل از چسباندن پوشش نهایی کف انتخابی خود، باید از کف سازی برای پوشش سازه همکف خود استفاده کنید. لایه های کف سازی سازه ای نیستند. یکی از دلایل اصلی اجرای کف سازی در اکثر خانه ها، با وجود هزینه اضافی، این است که برای تسطیح سازه های ناهموار کف بسیار مفید است.

 

کف سازی

 

معمولا به دلیل عبور بخش زیادی از لوله های تاسیسات برقی و مکانیکی از کف ساختمان، امکان اجرای مستقیم کف سازی روی بتن سقف وجود ندارد. همچنین در بعضی قسمت ها مثل آشپزخانه و سرویس ها باید قبل از نازک کاری نهایی، شیب بندی مناسب به طرف کفشورها انجام شود. لذا شیب بندی اولیه با استفاده از فوم بتن و یا بتن سبک متشکل از آب، سیمان و پوکه معدنی یا صنعتی به ضخامت حدود 5-10 سانتی متر اجرا می گردد. به عنوان یک قاعده کلی، سطح کف نباید بیش از 5 میلی متر در هر 3 متر متغیر باشد. جزئیات اجرای کف طبقات در شکل زیر نمایش داده شده است.

 

دیتیل اجرایی کف طبقات

 

انواع کف سازی  از لحاظ ساختاری

انواع مختلف کف سازی وجود دارد که بر اساس الزامات و کاربردها و عملکرد کف مشخص می شود:

 

کف سازی پیوسته

لایه مستقیما بر روی کف بتنی سازه اجرا می شود و با افزودنی های خاصی به آن می چسبد مانند استفاده از رزین های اپوکسی

 

کف سازی ناپیوسته

لایه ای که از طریق یک غشا از سطح جدا می شود برای نمونه استفاده از ایزوگام برای جلوگیری از پیوند مستقیم لایه با بستر سازه ای.

 

کف سازی شناور

کف سازی بروی لایه ای از عایق های حرارتی، ضخامت 50 تا 65 میلی متر، حتی تا 75 میلی متر برای کفهای سنگین نیاز است.

 

کف سازی گرم شونده

اجرای کف سازی بر روی سیستم گرمایش از کف

 

انواع کف سازی

 

 

انواع کف سازی از لحاظ اجرا

کف سازی سنتی: این مورد بیشتر برای ایجاد یک سطح صاف در پایان کار نهایی اجرای یک طبقه ساخته شده اعمال میشود با ملاتی از ترکیب سیمان ماسه اجرا می شود.

ترکیبات خود تراز: هنگامی که درجه بالاتری از تحمل برای استفاده از کفپوش های حساس مورد نیاز است، این مورد بر روی لایه کف سازی شده قبلی، با ضخامت های مختلف از 1 میلی متر تا 40 میلی متر اعمال می شود، که معمولاً به عنوان لاتکس نیز شناخته می شود.

لایه های تقویت شده: از طریق استفاده از الیاف یا مش فلزی، از اینطریق برای حمایت از فشار بر روی لایه ای که ممکن است در طول فرآیند خشک شدن ایجاد شود، استفاده می شود. علاوه بر این، از پیچ خوردن، ترک خوردگی و جمع شدگی نیز می توان جلوگیری کرد.

لایه های مایع: همچنین به عنوان لایه های جریان آزاد یا آنهیدریت شناخته می شوند، می توان آنها را به سرعت و به راحتی در طیف وسیعی از محیط های تجاری و خانگی نصباجرا کرد مانند فوم بتن که در پنج سال گذشته بسیار محبوب واقع شده و تخمین زده می شود که در حال حاضر تقریباً 20 درصد بازار را در اختیار دارند.

 

 

اجرای کف سازی برای سیستم گرمایش از کف

 

 

از آنجا که بتن پتانسیل مقاومتی بالایی در مقابل فشار دارد، در صنایع ساختمانی برای اهداف ساختاری از جمله اسلب کف استفاده می شود. بتن پرکاربردترین مصالح ساخت بشر در جهان است. با این حال، بتن مصرفی در شیب بندی مخلوط رقیق تری است که از سنگدانه های بسیار کمتری نسبت به مخلوط مورد استفاده برای بتن سازه ای تشکیل شده است. قبل از اجرای بتن سبک، کلیه لوله های تاسیسات به وسیله بست فلزی و یا ملات ماسه سیمان در جای خود محکم شده و جهت جلوگیری از ضربه و شکستگی، یک لایه ملات به صورت سراسری روی انها اجرا می شود.(ماهیچه کشی)

 

 

ماهیچه کشی

 

 

پس از این مرحله با استفاده از شلنگ تراز، خط ترازی روی دیوار ترسیم شد و کروم هایی جهت شیب بندی به طرف اَبروها ایجاد می شود. لازم به ذکر است که در سالنها و یا فضاهای فاقد کفشور نیاز به شیب بندی خاصی نیست و بتن کف تنها جهت حفاظت لوله های تاسیسات به صورت تراز اجرا می گردد. پس از این مرحله بتن سبک کف به روش سنتی و یا استفاده از فوم بتن اجرا می شود.

 

اجرای کف سازی

 

فوم بتن

فوم بتن ملاتی متشکل از آب، سیمان و فوم کفزا (ماده ای شیمیایی و یا بر پایه پروتئین حیوانی از شاخ یا سُم حیوانات) است. چگالی این نوع بتن بسیار پایین با عایق بندی صوتی و حرارتی مناسب، اجرای سریع و آسان و به لحاظ هزینه کمی گرانتر از بتن با پوکه است. مهمولا در هر متر مکعب فوم بتن حدود 250-300 کیلوگرم سیمان، 150 لیتر آب و حدود 700-1300 گرم فوم مایع بسته به نوع آن استفاده می شود. برای ساخت فوم بتن ابتدا سیمان و آب در میکسر دستگاه مخلوط می شوند. سپس فوم در محفظه فوم ساز دستگاه با آب رقیق شده و توسط پمپ هوا از لوله مخصوص با خروجیهای ریز و فشار زیاد جهت تولید کف عبور داده می شود. در مرحله بعد کف حاصله در میکسر با دوغاب سیمان و آب مخلوط شده و حبابهای ریز در کل ملات پخش می شوند. بعد از اختلاط کامل، عمل آوری و ازدیاد حجم مواد، بتن توسط پمپ به طبقات پمپاژ و به ضخامت حدود 10 سانتی متر روی سطح پخش و تسطیح می گردد. انتقال توسط پمپ به محل مورد نظر تا ارتفاع بیش از 50 متر و عدم نیاز به حمل مواد اولیه طبقات از مزایای فوم بتن است.پس از اجرا نیز جهت جلوگیری از بروز ترکهای سطحی، حداقل باید تا 3 روز سطح بتن مرطوب شود.

 

کف سازی شناور

 

 

مشخصات کفسازی

استحکام لایه کف باید 20 مگاپاسکال برای کاربردهای داخلی و 30 مگاپاسکال برای مصارف صنعتی باشد.

باید جامد و فشرده باشد تا پایه مناسب و مطمئنی برای کفپوش ایجاد کند.

در نهایت، سطح کف باید کاملا صاف باشد.

 

بهترین انتخاب روش کف سازی

استفاده از روش سنتی با استفاده از بتن سبک (سیمان و ماسه) نسبتاً ارزان است زیرا می توان آنها را با نیروی کار ماهر تهیه و در محل مورد نظر اجرا کرد. برخلاف لایه های مایع ریخته شده، ماسه/سیمان به آسانی خود را برای تشکیل لایه شیب بندی برای محیط های لازم به اجرای شیب، وفق می دهد. اما جنبه منفی آن کیفیت تکه ای، سطی ناهموار در صورت تسطیح نادرست و تمایل به ایجاد ترک است. در مواردی که کفها ناهموار هستند، ممکن است قبل از کاشی کاری کف، نیاز به ترکیب خود تراز شونده باشد. برای جلوگیری از ترک خوردن، معمولاً لایه ها به صورت دستی اجرا شده و به طول 5 متر گاهی با مش یا الیاف لایه را تقویت می کنند.

اگرچه اجرای سنتی با گرمایش از کف سازگار است، اما ماسه/سیمان با ترکیب دستی به طور ایده آل مناسب این کار نیست زیرا نسبتاً ضخیم است (عموماً 65 تا 75 میلی متر ضخامت دارد) و مستعد محفظه های هوایی است که می تواند مانعی برای انتقال حرارت باشد. استفاده از مخلوط آماده قوام را بهبود می بخشد اما به هزینه ها را افزایش می دهد و در صورت استفاده غیر ماهرانه، کیفیت همچنان می تواند متوسط ​​باشد.

 

مش گذاری برای اجرای کف سازی

 

 

روش هایی کف سازی مایع مانند استفاده از انیدریت و یا فوم بتن، بسیار گران تر از ترکیب سنتی نیستند، اگرچه خود این ماده حدود 50 درصد بیشتر در هر متر مکعب نسبت به ماسه/سیمان هزینه دارد، اما ریختن آن از یک شلنگ بزرگ باعث می شود تا سریعتر تخلیه شود (20 بار سریعتر از اجرای سنتی است) و در نتیجه صرفه جویی مناسبی در زمان و اجرا خواهد شد. بنابراین هزینه ها  در اجرا کاهش پیدا می کند و ضمن اینکه متوان سطحی با ضخامت 35 میلیمتر اعمال کرد. با گرمایش از کف شما معمولاً به پوشش 30 میلی متری بالای لوله های UFH احتیاج دارید که در مجموع حدود 45 میلی متر است، اما طبق استانداردهای معمولی هنوز باریک است. لایه های مایع پمپ شده به طور موثر خود را تراز می کنند و خود عمل آوری شده است، که به سطح خوبی تبدیل می شود.

از همه بهتر، لایه های مایع به طور ایده آل برای UFH مناسب هستند، زیرا مایع لوله ها را پوشانده و حفره ها را از بین می برد، بنابراین انتقال حرارت بین لوله ها و لایه را افزایش می دهد. همچنین پوشش باریک تر روی لوله ها باعث می شود زمان واکنش سریعتر با پاسخ/کنترل بهتر باشد.

یک نقطه ضعف آنیدریت این است که قبل از کاشی کاری باید سطح را با سنباده زنی آماده کنید.

 

شرایط خشک شدن سطح کف سازی شده

در روش سنتی می توانید بعد از حدود 48 ساعت پس از "جامد شدن" روی زمین راه بروید. کف سازی مایع نیز پس از "جامد شدن" باید بتوان بعد از 48 روی آن راه رفت. متأسفانه تا زمانی که لایه ها 100٪ خشک نشود، نمی توانید کف پوش بگذارید. به ازای هر میلی متر عمق یک روز تا 40 میلی متر اول، سپس دو روز به ازای هر میلی متر زمان دهید. شرایط مطلوب خشک شدن دمای محیط حدود 20 درجه سانتی گراد و اتاق های با تهویه مناسب است (پنجره ها باید در 72 ساعت اول بسته شوند تا از خشک شدن سریع هوا جلوگیری شود).

برای اطمینان از خشک شدن کامل کف (کمتر از 75٪ رطوبت نسبی یا 0.5٪ رطوبت) می توان از یک هیدرومتر مخصوص استفاده کرد. در برخی موارد ممکن است کمی زودتر کاشی های کف را اجرا کرد.

 

 

بانک مقالات ایران سیب

 

بیشتر بخوانید:

 


تعداد بازدیدها: 214

نظر کاربران

نظرتان را با ما در میان بگذارید

ایران سیب

ایران سیب بزرگترین مرجع اطلاعات احداث، بستری مناسب برای ارتباط تخصصی بین کارفرمایان و پیمانکاران

ارتباط با ما

تهران - پیروزی

021-77754099
09120390205


خبرنامه

در خبرنامه هفتگی ما مشترک شوید و با ما در ارتباط باشید.

نمایش فرم خبرنامه
آمار بازدید
امروز:4014
دیروز:4712
هفته:29364
ماه:103840
سال:399308