موقعیت
عایق رطوبتی
1400/07/04

عایق رطوبتی

عایق رطوبتی

یکی از مهمترین خصوصیات در یک ساختمان، ضد آب بودن است. عایق های رطوبتی دوام بسیاری از سطوح مختلف در ساختمان را افزایش می دهد. علاوه بر این، باید از مواد ضد آب برای اطمینان از راحتی ساکنان  بعد از اتمام مراحل ساخت اصلی استفاده شود. ضد آب سازی (واترپروف کردن) با کمک عایق رطوبتی فرآیند ضد آب یا مقاوم ساختن یک شی یا ساختار است. به لطف این فرآیند، مواد یا ساختار اصلی با کمک عایق تحت تأثیر آب قرار نمی گیرد یا در شرایط تعیین شده در برابر نفوذ آب مقاومت می­کند. گاهی اوقات برای افزایش راحتی در ساختمانها با کمک عایق رطوبتی سطوحی مانند بالکن یا انبارهایی که تصور می شود در تماس با آب هستند استفاده می­شود.

عایق رطوبتی در ساختمانها، با ایجاد مانع نفوذ ناپذیر بر روی سطوح فونداسیون ها، سقف ها، دیوارها و دیگر عناصر سازه ای است از عبور آب از این سطوح جلوگیری می­کنند تا دوام و پایداری آنها حفظ شود. حتی سطوح  نمای ساختمان مقاوم باید در برابر آب مقاوم و ضد آب باشند به خصوص در مناطقی که رطوبت هوا بسیار زیادتر از حد معمول است. به عبارت دیگر، ضد آب بودن یک اقدام حفاظتی است که باعث می­شود سطح در مقابل آب مقاوم باشد یا از نفوذ ناخواسته مایعات تحت سایر نیروهای خارجی مانند فشار هیدرواستاتیک و مویرگی جلوگیری کند.

 

اهمیت استفاده از مواد ضد آب

عایق آب به طور کلی در هر ناحیه ای که در معرض آب قرار دارد مانند فونداسیون ها، سقف ها، حمام ها، استخرها، تونل ها، پل ها و غیره اعمال می شود. جلوگیری از نشت آب، که باعث خوردگی فلزاتی می شود که در قسمت های حامل سازه ما قرار می گیرند، می شود. آب همچنین به ساختار سازه ای آسیب می رساند و نیز باعث خوردگی و ترک خوردگی بتن مسلح شود. نصب یک سیستم عایق مناسب کلید ایمنی پروژه های ساختمانی است. برای ضد آب سازی یک ناحیه می توان از عایق ها و پوشش های مختلف کمک گرفت.

 

عایق رطوتبی

 

ضد آب سازی ساختمان

آب بندی اساساً فرایندی است که برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل سازه طراحی شده است. به طور معمول ضد آب سازی در لایه ها و مراحل مختلف برای ایجاد موانع متعدد انجام می شود تا آب نتواند در ساختار اصلی نفوذ کند. یک سازه با استفاده از غشاها و روکش های مطمئن برای محافظت از محتویات زیر یا داخل و همچنین محافظت از یکپارچگی سازه ضد آب می شود. ترکیبی از چنین مراحل مختلف ایجاد "پوشش ساختمان" نامیده می شود. بنابراین، سازگاری مواد، فعل و انفعالات آنها، اتصالات محوطه ساختمان به طور کلی عملکرد ساختمان را در برابر نفوذ مشخص می کند. و این عملکرد بیشتر تحت تأثیر عوامل هوازدگی در فضای باز قرار می گیرد، آب باران و زهکشی مناسب محل نقش اصلی را در یکپارچگی سیستم ایفا می کند. بنابراین، حفاظت در برابر آب و هوا، نشت از زمین و حرکت عمودی آب در یک سازه را می توان با استفاده صحیح از سیستم ضد آب محافظت کرد.

عایق رطوبتی نه تنها بخش مهمی از مراحل ساخت ساختمان است، بلکه در درجه بندی استاندارد یک ساختمان نیز دارای اعتبار است. (درجه بندی در اینجا به طور گسترده به شناسایی، کنترل و بهبود زمین برای ساخت و ساز مناسب اشاره دارد). بنابراین، یک سیستم ضد آب از نظر فنی نه تنها برای پوشش ساختمان به طور کلی، بلکه در قسمتهای خاصی از سازه نیز قابل اجرا است.

روشهای موثر زیادی برای عایق رطوبتی ساختمانها وجود دارد، اما ابتدا باید مطمئن باشید که مشکل رطوبت دارید که نیاز به چنین راه کارهایی دارید. بسیاری از مشکلات رطوبت به هیچ وجه نیازی به عایق رطوبتی ندارند. آنها از نشت لوله کشی، سقف ضعیف، ناودان و تعمیر لوله ها بوجود می آیند. برای یک ساختمان که رطوبت آن را آزار می دهد ابتدا باید مشکل را به درستی تشخیص دهید.

گزارشات نشان داده اند که عایق رطوبتی تنها 1 درصد از هزینه های ساخت و ساز ساختمان را شامل می شود، اما اگر نادیده گرفته شود، می تواند تقریبا 90 درصد از خسارت ها را بر عهده داشته باشد. سیستم ضد آب باعث محافظت از سازه در برابر نفوذ آب می شود. سابقه و هدف عایق رطوبتی به قرون اولیه بر می گردد که در آن تکنیک های مختلف مورد استفاده از قیر، ورق فلزی، پلی اورتان و غیره بوده است.

 

مناطق نیازمند عایق رطوبتی

 

  • فونداسیون
  • پشت بام
  • زیرزمین ساختمان
  • آشپزخانه، توالت و حمام
  • محوطه بالکن
  • تراس پشت بام
  • استخر
  • مخازن آب

 

ضد آب بودن مانع نفوذ آب و بخار می شود. پر کردن شکاف سازه ای وترک ها از اقدامات اولیه بسیار مهم است. انواع مختلفی از عایق های ضد آب وجود دارد. عایق های رطوبتی را میتوان به دو دسته سرد و گرم تقسیم کرد، سرد مانند پوشش های مایع، سیمان کاری و برخی از انواع عایق رطوبتی که در زیر آورده شده است. از عایق های گرم می توان به قیرگونی، سیستم های غشایی ورقه ای (عایق های ضد آب ترموپلاستیک) مانند ایزوگام اشاره کرد. عایق های سرد راحتر نصب و اجرا می شوند، در واقع هرکدام از عایق ها مزایا و معایت خود را خواهند داشت.

 

راه های نفوذ آب

 

سقف

سقف یکی از دو قسمت آسیب پذیر ساختمان در مورد نفوذ آب است. به طور کلی، مواد سقفها ضد آب هستند، اما این کافی نیست. سقف در معرض سایش شدید قرار دارد و باید حداقل 4-5 دهه دوام داشته باشد. لازم است مواد اضافی ضد آب سقف ها رو پوشش دهند.

عایق ها یا به عنوان یک پوشش محافظ روی سقف استفاده می شوند و یا به عنوان بخشی از قاب سقف در زیر آن نصب می شوند. یک پیمانکار حرفه ای بسته به نوع سقف و آب و هوای منطقه شما (میانگین تعداد روزهای بارانی در سال، رطوبت هوا و غیره) بهترین محصولات ضد آب را در نظر میگیرد.

 

دیوارها

مواد ضد آب دیوارها باید بیش از محافظت در برابر آب عمل کنند. آنها همچنین باید موانع بخارشده یا موانع هوایی را برای محاظت گرمایی در خود جای دهند. در غیر این صورت، رطوبت ممکن است در سنگ های نما و جداره داخلی، در زیر عایق گیر افتاده، منجر به گسترش خوردگی، کپک و/یا قارچ ها شود.

 

بالکن ها

آب بندی مصالح ساختمانی برای بالکن و تراس باید دارای چندین ویژگی خاص مانند مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش و انعطاف پذیری باشد. بالکن ها و تراس ها به دلیل تغییرات دما در معرض حرکت جزئی هستند. بنابراین عایق رطوبتی این محل ها باید علاوه بر مقاومت در برابر آب در مقابل سایش، حرکت، ترک ها و نورخورشید مقاوم باشند.

 

عایق های ضد آب

پلی استایرن منبسط شده، یا XPS، پلی استایرن اکسترود شده یا EPS، و پلی ایزوسیانورات یا پلی ایزو، سه نوع اصلی از مواد عایق سفت و سخت و سلول بسته هستند. هرسه  نوع در کاربردهای گوناگون و در شرایطی که مقاومت در برابر آب و رطوبت بسیار مهم است مورد استفاده قرار می گیرد. عایق سخت در خانه ها برای عایق بندی سقف ها و برای کاربردهای درجه پایین مانند عایق زیرزمین استفاده می شود. XPS ،EPS و polyiso خانه ها را ضد آب و در برابر همه چیز از باران تا برف، یخ و تگرگ محافظت می کنند.

 

عایق های سرد ضد آب

پلی ایزو

Polyiso یک عایق سفت و محکم از تخته فوم است که برای سقف و عایق کاری دیوارها و سقف ها استفاده می شود. این یک عایق کامپوزیتی است که از مواد شیمیایی مختلف و مواد مصنوعی ساخته شده است، که گرم می شوند و سپس خنک می شوند تا پانل های سفت و سخت ایجاد کنند. پس از تولید پانل های پلی ایزو، بین لایه های بیرونی متشکل از محصولات کاغذی بازیافت شده و فایبر گلاس ساندویچ می شوند. این کار باعث ایجاد ساختار سلول بسته آن می شود که پلی ایزو را فوق العاده ضد آب می کند. این ترکیب ساندویچی همچنین polyiso را در دماهای زیر 37 درجه سانتی گراد تا 120 درجه سانتی گراد ثابت و متعادل نگه می دارد. قابلیت های Polyiso برای مقاومت در برابر رطوبت، گرما و سرما آن را به یکی از موثرترین و کارآمدترین مواد عایق موجود تبدیل کرده است.

 

عایق پلی ایزو

 

 

عایق XPS

XPS یکی دیگر از مواد عایق ضد آب و سفت و سخت است. این ماده از گلوله های پلی استایرن ساخته شده است که با مواد شیمیایی مختلف مخلوط شده و سپس گرم می شوند تا گلوله ها مایع شوند. وقتی گلوله ها سرد می شوند و تبدیل به دانه های ریز می شوند. سپس مهره ها گرم شده و به قالب های مسطح تزریق می شوند. هنگامی که قالب ها سرد می شوند، مواد را به پانل هایی با طول، عرض و تراکم مختلف برش می دهند تا به عنوان عایق استفاده شود. محصول نهایی سفت، متراکم و ضد آب است. در نتیجه، XPS معمولاً برای سقف و زیر زمین ها برای عایق کاری صفحات سیمانی و دیوارهای فونداسیون استفاده می شود.

 

عایق اکس پی اس

 

 

عایق EPS

پلی استایرن منبسط معمولاً تخته های مهره ای نامیده می شود. EPS برای همه چیز از اقلام روزمره مانند فنجان قهوه گرفته تا تولید قالبهای بتنی عایق بندی شده، به نام ICF، برای ساخت دیوارهای بتنی استفاده می شود استفاده می شود. در حالی که polyiso ،XPS و EPS دارای برخی از قوی ترین ویژگی های ضد آب نسبت به همه عایق ها هستند، EPS ضعیف ترین آنها است و آب بیشتری را جذب می کند. EPS همچنین مستعد خرد شدن در لبه ها است.

 

عایق ای پی اس

 

 

مقدار مقاومت R-Value

مقدار R یک ماده عایق را از نظر قابلیت های آن برای عایق بندی سازه در برابر اتلاف حرارت و افزایش و نفوذ آب رتبه بندی می کند. هنگام انتخاب عایقی که باید در برابر رطوبت و شرایط مختلف آب و هوایی مقاومت کند، ارزش R مواد عایق بسیار مهم است. بسته به چگالی پانلهای سفت و سخت، EPS در مقادیر R از 3.6 تا 4.2 در اینچ متغیر است. پلی استایرن دارای ارزش  5R  در اینچ است، در حالی که polyiso دارای ارزش R 5.6 تا 8 در اینچ است و بالاترین مقدار R در بین تمام مواد عایق سفت و سخت با سلول بسته است.

 

پوشش سیمانی

محصولات سیمانی احتمالاً ساده ترین مواد ضد آب برای استفاده هستند. آنها به راحتی از تأمین کنندگان محصولات بنایی در دسترس هستند و ترکیب و کاربرد آنها آسان است. همچنین ترکیب سیمان با افزودنی اکریلیک برای افزایش چسبندگی و دوام بالاتر توصیه میشود. با این اینکه آب به راحتی از روی سیمان سر می خورد ام مهم ترین ایراد عایق کاری با سیمان این است که سیمان انعطاف پذیری ندارد و در مقابل شرایط آب و هوایی و ترک ها بسیار بد عمل می کند. بنابراین نمی توان آن را به عنوان بهترین روش در نظر گرفت.

 

عایق سیمانی

 

 

عایق های ضد آب مایع

ضد آب سازی انواع سقف (گنبدی، شیبدار، مسطح) با پوشش های مایع ضد آب مخصوص  بسیار میتواند کاربردی و بسیار در اجرا راحت باشد. این پوشش ها با ساختاری یکپارچه و کاملا گیرا سقف ها و محلهای مورد نظر را ضد آب می کنند. این پوشش ها باعث تشکیل غشای ضد آب الاستومری مانند لاستیک می شود که قادر به کشش و بازگشت به شکل اولیه بدون آسیب است. چنین سیستم های پوششی معمولاً با مواد ثانویه مانند پلاستیک  و الیاف شیشه تقویت می شوند تا استحکام کششی بیشتری را ایجاد کنند. پوشش ها را می توان بر روی اکثر مصالح سقف سنتی، از جمله نمد، آسفالت، قیر و بتن اعمال کرد.

فرایند عایق کاری سقف ها با پوشش های مایع روشی مقرون به صرفه برای ضد آب ساختن سقف جدید یا قدیمی است. بسته به سیستم پوشش مورد استفاده، می تواند تا 25 سال عملکرد قابل قبول ارائه دهد. تخمین زده می شود که پوشش های مایع برای سقف ها 70 درصد ارزان تر از تعویض کلی سیستم عایقی سقف در شرایط بازسازی است.

 

عایق ضد آب مایع

 

 

عایق های گرم

استفاده از ایزولاسیون قیری سابقه ای طولانی در حدود 5000 سال داشته و در بین تمدن های مختلف ایلامی، آشوری و بابلی برای عایق ساختمان ها و پایه پل ها مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین بقایای استفاده از قیر در مجموعه تخت جمشید نیز قابل مشاهده می باشد. امروزه علیرقم گذشت سالیان دراز و تولید عایق های مختلف، استفاده از ایزولاسیون قیری به عنوان یکی از بهترین روشهای عایقکاری متداول است.

 

قیرگونی و ایزوگام

سیستم های ضد آب قیری برای محافظت از ساختمانهای مسکونی و تجاری طراحی شده اند. قیر (آسفالت یا قیر قطران زغال سنگ) یک ماده مخلوط است که از مایعات ارگانیک بسیار چسبناک و ضد آب تشکیل شده است. این یک پوشش محافظ و ضد آب عالی است، به ویژه در سطوحی مانند پایه های بتنی.

 

قیر

 

به دلیل آسیب پذیری در مقابل اشیاء تیز و سطوح زبر، قبل از اجرای عایق باید زیر کار با ملات ماسه نرم اندود شود. پس از خشک شدن کامل اندود، قیر با حرارت آتش کاملا نرم شده و روی محل مورد نظر پاشیده می شود. در این مرحله تنها از قیر 70- 60 نرم (قیر خالص با درجه نفوذ بین 60 تا 70 میلیمتر)  استفاده شده تا به خلل و فرج نفوذ کند. لذا استفاده از قیر مخلوط یا سفت در لایه اول مجاز نمی باشد. معمولا مقدار قیر برای اندود کردن یک متر مربع گونی در لایه اول حدود 2 کیلوگرم است. سپس یک لایه گونی خشک، تمیز و بدون چروک روی سطح قیر پهن شده و محل آبروها برش زده می شود. محل آبروها از مهمترین قسمت های در عایقکاری است که معمولا به دلیل سطح کوچک، دستری کم و بی دقتی مجری، عمده موارد نشت رطوبت از اطراف آنها صورت می گیرد. لذا باید در محل کفشورها، محل نصب کاسه توالت و ناودان بام، لایه های عایق به نحو مناسب تا داخل لوله فاضلاب امتداد یافته و سپس نسبت به نصب لوازم بهداشتی اقدام گردد.

 

نصب ایزوگام

 

 

نتیجه گیری

آسیب آب می تواند یک مسئله جدی در یک سازه باشد. با آب، کپک ها و بسیاری مشکلات دیگر به وجود می آیند که می تواند سازه  را تضعیف کند، شرایط ساختمان را ناامن کرده و به اموال داخل ساختمان آسیب برساند. ساختمانهای چوبی می توانند در معرض پوسیدگی سریع قرار بگیرند، نفوذ آب همچنین می تواند به بتن و دیگر مصالح ساختمانی آسیب برساند، به ویژه در آب و هوای سرد که ممکن است آب یخ زده و باعث ایجاد ترک شود.

هدف از عایق بندی ساختمان این است که تا حد امکان از ورود آب به داخل ساختمان جلوگیری کرده و خروجی ها و زهکشی را روش مطمئن برای خروج آب باشد تا در صورت ورود آب به داخل، اجازه گسترش به مناطق مختلف را نداشته باشد.

 


ترتیبی که ایران سیب برای خواندن مطالب سری "عایق رطوبتی" به شما پیشنهاد می‌کند:

تعداد بازدیدها: 761

نظر کاربران

نظرتان را با ما در میان بگذارید

ایران سیب

ایران سیب بزرگترین مرجع اطلاعات احداث، بستری مناسب برای ارتباط تخصصی بین کارفرمایان و پیمانکاران

ارتباط با ما

تهران - پیروزی

021-77754099
09120390205


خبرنامه

در خبرنامه هفتگی ما مشترک شوید و با ما در ارتباط باشید.

نمایش فرم خبرنامه
آمار بازدید
امروز:4088
دیروز:4712
هفته:29438
ماه:103914
سال:399382