موقعیت
نمای پیش ساخته بیمارستان
1400/06/15

نمای پیش ساخته بیمارستان

نمای پیش ساخته بیمارستان دانشگاه کالج لندن

بیمارستان ها اغلب بنا به کاربری که دارند بیشتر به ساختار سازه ای و معماری داخلی آنها توجه ویژه ای میشود تا نمایی مدرن و شیک، اما بیمارستان دانشگاه کالج لندن با توجه به قرار گیری در محله ای تاریخی مستلزم نمایی مطابق با ساختمان های مجاور داشت.

نمای واحد مبتکرانه ای که ترکیبی از آجرهای دست ساز، آلومینیوم، شیشه های سه جداره و بتن پیش ساخته است، تلفیقی زیبا را بوجود آوردند تا مرکز بیمارستان پنج طبقه جدید دانشگاه کالج لندن در بافت حساس تاریخی نمایی بدیع به ارمقان بیاورد.

در سال 2018 در یک بعدازظهر گرم تابستانی در مرکز لندن، عابرین پیاده جمع شده اند تا شاهد یک منظره غیرمعمول باشند. یک قسمت غول پیکر از دیوار آجری که شامل یک پنجره بزرگ شاه نشین است، در آسمان ازیک جرثقیل برجی آویزان شده است.

 

بیمارستان کالج دانشگاهی

 

همانطور که پانل بتنی پیش ساخته به عرض 5/5 متر به طرز ماهرانه ای توسط جرثقیل به بالا کشیده می شود و با کشیدن طناب کنترلی بر روی زمین تثبیت می شود، ناگهان صدای جیغ از طرف تماشاچیان بلند میشود. زیرا باد باعث چرخش ناگهانی این پنل می گردد. اما واحد نصب همه چیز را تحت کنترل نگه می دارد، با طناب های کنترلی پنل متعادل شده و همه چیز در عرض چند دقیقه ثابت می شود.

پنل پیش ساخته بخشی از یک راه حل مبتکرانه که خارج از کارگاه ساختمانی تکمیل شده است، برای مرکز جدید گوش، بینی، گلو و دندانپزشکی دانشگاه کالج لندن در خیابان هانتلی در نزدیکی استون لندن در نظر گرفته شده بود.

 

نمای پیش ساخته

 

طراحی نما توسط تیمی به سرپرستی پیمانکار اصلی " شرکت میس" و دفتر معماری "پیل براوو" ایجاد شده است، هدف آن کاهش خطرات بهداشتی و ایمنی در محل، بهبود کیفیت و کاهش زمان بندی برنامه ها بود. در یک روز 5 پنل نصب گردید و بطور کلی در 13 هفته تمامی پنل ها نصب و آبندی شدند. این امر مستلزم برنامه ریزی دقیق و قابل توجهی بوده است. بیشتر 248 پانل ترکیبی که از آجرهای دست ساز سنتی ساخته شده اند که برای ترکیب با بافت تاریخی انتخاب شده اند، با بتن پیش ساخته، آلومینیوم و شیشه تلفیق شده اند و یک نمایی واحد را تشکیل می دهند. وزن سنگین ترین پنل 11 تن است. برخی از پانل های آجری سوراخ دار در انگلستان کاملاً جدید هستند و برای اخذ گواهینامه مجبور به گذراندن آزمایشهای سختگیرانه شده اند. در همین حال، یک سیستم لیفت (بالا کشی) سفارشی مورد نیاز بود تا از واژگونی صفحات پنجره شاه نشین بارگیری شده هنگام بلند شدن توسط جرثقیل جلوگیری شود.

 

نیکولا اسکمل، مدیر ارشد پروژه در "شرکت میس" می گوید: "پیش ساخته ها اغلب غیر خلاق و تکراری تلقی می شوند، اما با توجه به اینکه بیمارستان در یک منطقه حفاظتی و تاریخی عمدتا با نمای آجری ساخته شده است، کارهای زیادی در مورد جزئیات دقیق نما صورت گرفت تا اطمینان حاصل شود که به سبک معماری منتطقه احترام می گذارد اما به شیوه ای مدرن و کارآمد در نظر گرفته و طراحی شد.

 

نمای پیش ساخته بیمارستان کالج

 

برنامه مراقبت های بهداشتی برای انتقال فضای بالینی به این مرکز و استفاده حداکثری از نور طبیعی برای محیط انتظار بیماران باعث شد شرکت معماری پیل براوو اطلاعات فنی مفصلی را جمع آوری کند تا اطمینان حاصل شود که آنچه پیشنهاد می کند برای ساخت و ساز عملی بوده و تمامی نیازها را برآورده نماید.

این طراحی نما برگرفته از نشانه های بافت تاریخی محلی بوده و پنجره های بزرگ شاه نشین با عرض بزرگ از سبک طراحی ساختمان های مجاور پیروی می کند. استفاده حداکثری از آجرهای قرمز تداعی کننده سبک تاریخی منطقه بلومزبری و میراث صنعتی آجری آن است. ایده مدولارسازی نما ابتدا توسط شرکت میس در مرحله پیش طرح مطرح شد، متعاقباً هنگامی که برنده قرارداد طراحی و ساخت شد، در تابستان 2016 در محل سایت شروع به کار کرد.

 

نمای پیش ساخته آجری

 

کاهش زمان تکمیل پروژه

ساخت نما به طور سنتی با چیدن آجر نما برای این پروژه 40 هفته طول می کشید اما با این ایده و یکپارچه سازی پنل ها، اجرای نما در 13 هفته تکمیل شد با استفاده از این پنل ها پروژه به 20 درصد کارگر کمتر در محل نیاز داشت و هر طبقه را فقط در 55 ساعت می توان ساخت. اما زمان طراحی اولیه پنل ها بسیار طولانی شد حتی معمار داخلی پروژه و مهندس طراح سازه نیز در طراحی این پنل ها تیم طراحی را یاری کردند تا همزمان با اجرای سازه و ساخت طبقات کار طراحی و ساخت پنل ها نیز تکمیل گردد. تحت استراتژی BIM سطح 2 برای پروژه تمامی 160 هزار آجرهای سنتی دست ساز پنل ها مدل سازی و طراحی کردند.

 

تاثیر نمای پیش ساخته در کاهش زمان پروژه

 

شاه نشین های این پروژه با پنجره های 3 جداره بسیار پیچیده هستند و شامل یک عنصر آجری سوراخ دار جهت دار بوده تا سایه جنوب غربی را تامین کنند. برخی از پنل ها حدود 5.5 متر عرض و 4 متر ارتفاع دارد.

یک راه حل جایگزین با استفاده از جداکننده های سرامیکی و چسب مخصوص برای افزایش استحکام و انعطاف پذیری ابداع شد. این روش قبلاً هرگز آزمایش نشده بود، بنابراین پانل ها باید آزمایش های سختی را برای دستیابی به گواهینامه و ضمانت نامه های لازم انجام می دادند. پنل ها با بست های محکم و دقیق به سازه متصل می شوند. پانل های شاه نشین با استفاده از دو تثبیت کننده به چارچوب RC ثابت می شوند، بیلت هایی (لوله های فولادی با مقطع مربع) که در پوششی از لبه بتنی بریده شده اند و اتصالات فولادی مخفی به نصف کانال های بتنی نفوذ کرده اند، تا تنظیمات میلیمتری نهایی امکان پذیر شود.

 

نصب نمای پیش ساخته

 

حدود 160،000 آجر برای ایجاد صفحات نمای واحد استفاده شد که همه آنها توسط تأمین کننده چارن وود بریتانیایی و با تکنیک های سنتی ساخته شده اند.

 

 

نمای پیش ساخته با پنجره های شاهنشین

 

دستیابی به یکپارچگی مواد و رنگ با توجه به تعداد انواع آجرهای مختلف یک چالش بود. یک آجر با شکل معمولی، یک نیم آجر و یک آجر با یک کلید در پشت (برای چسباندن به بتن پیش ساخته) به طور هنرمندانه قالب گیری شده و در کوره قرار گرفتند و مانند نان هایی که در فر قرار داده اید، رنگ های متفاوتی روی سطح به دست می آورید. به همین دلیل یک دست شدن رنگ همه 160 هزار آجر کاری بس سخت و چالش برانگیز بود.

سیمون اسمیت از پیل براوو می گوید: "اولین ساخته ها از نظر کمی بسیار اشتباه بودند، اما چارن وود توانست این فرایند را برای به دست آوردن نیازهای ما تنظیم کند."

 

این پروژه نهایتا در سال 2019 با بودجه 67 میلیون پوندی در 142 هفته تکمیل و آماده بهره برداری گشت.

 

بانک مقالات ایران سیب

 

بیشتر بخوانید:

 


تعداد بازدیدها: 1610

نظر کاربران

نظرتان را با ما در میان بگذارید

ایران سیب

ایران سیب بزرگترین مرجع اطلاعات احداث، بستری مناسب برای ارتباط تخصصی بین کارفرمایان و پیمانکاران

ارتباط با ما

تهران، پیروزی، نرسیده به تقاطع کریمشاهیان، پلاک 200

021-91620020
09120390205