موقعیت

تلفیق مصالح ساختمانی ناهماهنگ در معماری مسکونی

تلفیق مصالح ساختمانی ناهماهنگ در معماری مسکونی
1400/05/31

تلفیق مصالح ساختمانی ناهماهنگ در معماری مسکونی

تلفیق مصالح ساختمانی ناهماهنگ

تلفیق مصالح ساختمانی ناهماهنگ یک استراتژی در معماری است که قطعاً جذابیت های خود را دارد و هدف آن این است که ابتدا بیننده را غافلگیر کند و متعاقباً او را با جذابیت بسیار استثنایی خود مسحور کند. و هنگامی که مواد مورد استفاده متعلق به قرون مختلف است، اثر دارای تضاد زیبایی قوی تر است! به عنوان مثال،  ترکیب چوب و بتن در کنار هم  بسیار خوب کار می کند تا در عین حال به یک طرح خوشایند و مدرن دست پیدا کرد. بنابراین، ترکیبی از سنگ طبیعی و شیشه های مدرن است که ما نظاره گر انهستیم. نوبت این ترکیب زیباست که نقشهای تحسین برانگیز خود را در زمینه معماری مدرن به ما نشان دهند! 

 

تلفیق مصالح ناهماهنگ در معماری

 

اگر بخواهم صادقانه بگوییم، تلفیق سنگ خشن و شیشه شفاف به عنوان مصالح ساختمانی ناسازگار چیز جدیدی نیست. در انگلستان، چندین منطقه از شهرهای بزرگ تحت سلطه خانه های قدیمی با نمای اصیل هستند که حیاط خلوت آنها مجهز به ضمیمه های نسبتاً مدرنی است که عمدتاً از فولاد و شیشه ساخته شده اند و در عین حال به خانه ای سنتی، نمایی جذاب و کاربردی نیز بها می دهد.

 

تلفیق سنگ و شیشه در معماری

 

یک مثال خوب از این نوع خانه در جاده باست واقع در کنسینگتون، غرب لندن، در تصویر بالا. ساختمان آجری چند طبقه اخیراً تحت بازسازی و مدرنیزاسیون باشکوهی قرار گرفته است که از جمله آنها می توان به شیشه بدیع اشاره کرد.

 

تغییر تکنولوژی باعث شده است که شیشه به یک ماده پایدارتر و مقرون به صرفه تر از همیشه تبدیل شود. نتیجه این است که شیشه به عنوان اصلی ترین معماری مدرن تبدیل شده است و به بیشتر ساختمان ها نور و پیچیدگی می بخشد.

 

ترکیب این مصالح با یکی از قدیمی ترین مصالح ساختمانی، سنگ، در ابتدا ممکن است غیرقابل تصور به نظر برسد. اما، مانند هر نوع هنری، معماری در تعادل رشد می کند. ترکیب شیشه ای شفاف و سبک با سنگ مات و محکم ، مزایای خود را دارد و ساختمان هایی با نمای خیره کننده ای را در سبک های مختلف ایجاد می کند.

 

تلفیق سنگ و شیشه در معماری مدرن

 

گاهی اوقات فراموش می کنیم که سنگ می تواند مانند سایر مصالح ساختمانی منعطف باشد و پویا به نظر برسد. برای منحنی های چشم نواز ساختمان، لنگر انداختن بالکن ها و پنجره های شیشه ای با سنگ قدیمی منطقی به نظر می رسد.

است. سنگ می تواند بافتی را که شیشه از دست داده است اضافه کند و احساس سنتی تری را برای کسانی که آن را می خواهند ایجاد کند القا کند.

 

ترکیب شیشه و سنگ در معماری

 

برخی شیشه را نقطه قوتی بر ساختمان سنگی می دانند. اما، چرا از سنگ به عنوان نقطه قوتی بر یک ساختمان شیشه ای استفاده نکنید؟ با قیمت مناسب و استحکام شیشه، تعادل مجدد این جفت سنتی امکان پذیر است. سنگ ها اغلب نقطه کانونی یک ساختمان عمدتا شیشه ای است.

 

سنگ و شیشه در معماری

 

منبع: بانک مقالات ایران سیب

 

بیشتر بخوانید:


تعداد بازدیدها: 1294

نظر کاربران

نظرتان را با ما در میان بگذارید

ایران سیب

ایران سیب بزرگترین مرجع اطلاعات احداث، بستری مناسب برای ارتباط تخصصی بین کارفرمایان و پیمانکاران

ارتباط با ما

تهران، پیروزی، نرسیده به تقاطع کریمشاهیان، پلاک 200

021-91620020
09120390205


خبرنامه

در خبرنامه هفتگی ما مشترک شوید و با ما در ارتباط باشید.

نمایش فرم خبرنامه
آمار بازدید
امروز:1321
دیروز:3143
هفته:17157
ماه:86776
سال:566393

آنلاین: 6