موقعیت
HSE چیست؟
1400/04/27

HSE چیست؟

اچ اس ئی (HSE) چیست?

 

سلامت، امنیت و محیط، شاخه یا دپارتمانی درون یک کمپانی است که مسئول بازبینی و مراقبت از سلامت شغلی و قوانین امنیتی و آیین نامه هایی در خصوص مراقب محیطی است.

قانون کارخانجات 1833 اولین الزامات قانونی را برای بهداشت و ایمنی در انگلستان ایجاد کرد و بازرسان کارخانه را در درجه اول برای جلوگیری از آسیب دیدگی و کار زیاد کودکان کار شاغل در نساجی معرفی کرد. به دنبال آن قوانین و پروتکل های HSE شکل گرفت و کامل تر گردید.

 

HSE چیست

 

دپارتمان های (HSE) به طور کلی مسئول دو هدف هستند:

  • جلوگیری از حوادث و تصادفاتی که از شرایط عملیاتی غیر معمول ناشی میشوند.
  • کاهش اثرات منفی اکه ممکن است از شرایط کاری معمول نشات بگیرند.

مهار آتش، انفجار و عناصر مضر در محیط کار نمونه هایی از هدف اول است. کاهش اثرات کربنی یک کمپانی و عواقب آن در محیط نمونه ای از هدف دوم است.

 

مدیریت HSE

 

با معرفی قانون ایمنی و بهداشت در محل کار و ایجاد کمیسیون بهداشت و ایمنی (HSC) در سال 1974 به اوج خود رسید. مجری بهداشت و ایمنی (HSE) در 1 ژانویه 1975 برای اجرای الزامات تشکیل شد.

 

رنگ کلاه های ایمنی ، طبق چه قانونی تعیین می‌شود؟ 

 

رنگ کلاه های ایمنی

 

رنگ کلاه ایمنی هر فرد در کارگاه ساختمانی، طبق قوانین داخلی آن کارگاه، باید تعیین شود. اما در صورتی که قانونی مبنی بر تعیین رنگ کلاه ایمنی در داخل کارگاه تعیین نشود، باید از قانون بین المللی تعیین رنگ کلاه ایمنی پیروی کرد.

 

قوانین ایمنی ساختمان

 

بر هیچ کس پوشیده نیست که هر شغلی با ریسک هایی همراه است، هرچند که برخی از صنایع با خطرات بیشتری مواجه اند. صنعت ساخت و ساز مطمئنا با خطرات بیشتری مواجه است، اما اکثر ریسک هایی که با آن مواجه است را میتوان با سلامت و امنیت متناسب پشت سر گذاشت. دستیابی سلامت و امنیت نیروی کار را حفاظت میکند.

 

ایمنی محیط کار

 

به عنوان نمونه ای ناچیز، در محیط کاری که دائما در حال تغییر است، سایت های احداث معمولا به کارگرانی نیاز دارد که در ارتفاع کار کنند، بار های سنگین را تحمل کنند، ماشین های بزرگ را راه اندازی کنند و با مواد خشن کار کنند. با دستگاه های مناسب سلامتی و امنیت در مکان و با مطمئن شدن از اینکه نیروی کار از این دستگاه ها آگاه است، ریسک های مرتبط با اینگونه محیط های کار به طرز چشمگیری کاهش میابد.

 

مقررات ملی ایمنی

 

آماری که از مجری سلامت و امنیت به دست آمده نشانگر این است که صنعت احداث مسئول یک سوم از جراحت های مرگباری است که در محل کار رخ میدهد، مانند 10% دیگر از جراحت هایی که مربوط به محل کار میباشد. جراحت های معمولی و جراحت های مرگبار معمولا به خاطر سقوط از ارتفاع، گیر افتادن بین اشیاء، له شدن با ماشین ها یا در زمان حفاری اتفاق می افتد.

 

الزامات HSE

 

کارگران صنعت احداث همچنین در برابر بیماری های مربوط به محیط کار آسیب پذیرند، که شامل سندروم ارتعاش دست، سندروم تونل کارپال، تنفس گردو غبار و نا امنی در برابر صداهای مهیب برای مدت طولانی میشود.

 

ایمنی محیط اطراف پروزه

 

ریسک های بسیار زیادی وجود دارد که بسیاری از آنها میتواند با تضمین صحیح روند سلامت و امنیت در سایت های احداث به سادگی کاهش یابد.

 

وظایف پیمانکار در راستای مدیریت HSE

 

این روند میتواند ریسک هایی که با آن مواجه هستیم و روش پرهیز از آنها را به ما اطلاع رسانی کند و به مدیران و کارگران دانش و اطلاعاتی که برای یک محیط کار امن نیاز دارند را میدهد.

 

الزامات اجرایی

 

HSE - health, safety and environment

از نظر ایمنی ، ایجاد تلاش ها و رویه های سازمان یافته برای شناسایی خطرات محل کار و کاهش حوادث و قرار گرفتن در معرض شرایط و مواد مضر است. همچنین شامل آموزش پرسنل در زمینه پیشگیری از حوادث، پاسخگویی به حوادث، آمادگی در موارد اضطراری و استفاده از لباس و تجهیزات محافظتی است.

سلامت بهتر در اولویت اول، باید دارای فرآیندهای ایمن، با کیفیت بالا و سازگار با محیط زیست، اقدامات عملی و فعالیت های سیستمی باشد که از آسیب به افراد به طور کلی، اپراتورها یا بیماران جلوگیری یا کاهش می دهد.

از دیدگاه زیست محیطی، ایجاد یک رویکرد سیستماتیک برای انطباق با مقررات زیست محیطی، مانند مدیریت پسماند یا انتشار گاز تا حد زیادی برای کمک به محیط زیست در کاهش اثرات مضر است.

 

اهمیت آموزش HSE

 


منبع: بانک مقالات ایران سیب
 

بیشتر بخوانید:

 


ترتیبی که ایران سیب برای خواندن مطالب سری "HSE چیست؟" به شما پیشنهاد می‌کند:

تعداد بازدیدها: 716

نظر کاربران

نظرتان را با ما در میان بگذارید

ایران سیب

ایران سیب بزرگترین مرجع اطلاعات احداث، بستری مناسب برای ارتباط تخصصی بین کارفرمایان و پیمانکاران

ارتباط با ما

تهران، پیروزی، نرسیده به تقاطع کریمشاهیان، پلاک 200

021-77754099
09120390205


خبرنامه

در خبرنامه هفتگی ما مشترک شوید و با ما در ارتباط باشید.

نمایش فرم خبرنامه
آمار بازدید
امروز:1268
دیروز:3518
هفته:22184
ماه:103510
سال:577124