موقعیت
خنک کردن خانه بدون کولر
1400/04/21

خنک کردن خانه بدون کولر

خنک کردن خانه ها قبل از برق و ایرکاندیشنر ها

فصل تابستان و گرمای هوا همیشه معضلی برای منازل و ادارات است. به طور متوسط تقریباً 20٪ از خانه های کشورهای اتحادیه اروپا نمی توانند حتی با استفاده از تهویه مطبوع و دستگاه های خنک کننده درجه حرارت مناسب ساکنان را در طول تابستان ایجاد کنند. مشخص شده است که درجه حرارت های بالا به دلیل گرم شدن بیش از حد در طول موج های گرما با افزایش مرگ و میر همراه است و به ویژه در افرادی که از سلامت خوبی برخوردار نیستند تأثیر می گذارد. بروز بیماری های تنفسی به ویژه با امواج گرما مرتبط است و افراد مبتلا به آنها خطر مرگ و میر بیشتری دارند.

گرمازدگی و ابتلا به بیماری های ناشی از گرما در محیط مسکونی و اداری از علت های فقر انرژی در کشورها است. بسیاری از کشورها به ویژه در اتحادیه اروپا استاندارهایی برای بالا بردن راندمان سرمایی در تابستان در نظر گرفته اند.

در این مقاله نکات و راهکارهایی برای کاهش دمای محیط منزل و اداری اشاره کردیم. همچنین نیز به نحوه خنک سازی خانه ها در گذشته قبل از کشف برق پرداخته ایم.

 

راهکارهای خنک سازی محیط 

 

پرده ها را ببندید

پنجره ها میتوانند حدودا 25 گرما را به داخل منتقل کنند. برای اینکه یک اتاق را بدون کولر خنک کنیم، باید مطمئن شویم که گرما را با بستن و تیره کردن پنجره ها در آفتابی ترین تایم روز بیرون نگه داشته ایم.

 

گردش پاد ساعتگرد پنکه سقفی

 

گردش پادساعتگرد پنکه سقفی

 

پنکه سقفی وسیله ای نیست که به حال خودش رها شود. در روزهای تابستانی پره های پنکه باید خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخد تا هوا را به پایین منتقل کند. در روزهای گرمتر سرعت گردش پره های پنکه را افزایش دهید.

 

اتاق های زیرشیروانی و دیوار هایتان را عایق کنید

 

عایق کاری منزل برای جلوگیری از گرمایش

 

بسیاری از چیزهایی که به شما کمک میکنند که در زمستان خانه خود را گرم نگه دارید در تابستان نیز به خنک نگه داشتن خانه کمک میکنند. به عنوان مثال: عایق کردن.

 

استفاده از درزگیر

 

درگیری پنجره ها برای جلوگیری از گرمایش منزل

 

گرچه نوار های درزگیر هم نوعی عایق هستند و بیشتر در زمستان مورد توجه قرار میگیرند، اما به همان اندازه در تابستان هم کاربرد دارند. شما میتوانید در کمتر از نیم ساعت اطراف درب ها را نوار درزگیر بکشید.

 

در شب پخت و پز کنید یا لباس بشویید

 

لباس شستن در شب

 

وسایل بزرگ از قبیل ماشین لباس شویی اجاق گاز و غیره مقدار زیادی گرما تولید میکنند.

 

یک رطوبت گیر داشته باشید

 

استفاده از دستگاه طوبت گیر برای کاهش گرما

 

هوای گرم مرطوب معمولا آذاردهنده تر از هوای گرم خشک است. یک دستگاه رطوبت گیر، رطوبت اضافی هوا را در تابستان میگیرد، و فضا را بسیار راحت تر میکند، حتی در دما های بالا تر. به صورت ایده آل باید رطوبت داخل خانه را زیر 60 درصد نگه داشت. برای اینکه بیش از حد برق مصرف نکنید از نوع اتومات آن استفاده کنید تا هنگامی که رطوبت فضا به حد ایده آل رسید خاموش شود. از آبی که در این دستگاه جمع شده برای آبیاری گیاهانتان استفاده کنید.

 

درب اتاق هایی که استفاده نمیکنید را ببندید

اگر واقعا باید کولر را روشن کنید، مشخص کنید که کجا بیشتر نیاز دارد تا خنک شود. اگر از اتاقی در طول روز استفاده نمیکند درب آن را ببندید.

 

به پنکه حقه بزنید.

یک کاسه یخ روبه روی پنکه قرار دهید، تا هوای یک اقیانوس مصنوعی را ایجاد کنید.

 

پرده های خنک کننده نصب کنید

گاهی اوقات باز کردن همه پنجره ها باعث مهار گرما نمی شود، در این صورت، به پرده ها آب سرد بپاشید و پنجره را بپوشانید. نسیم به پرده ها میخوره و باعث گردش هوای خنک در خونه میشه و دمای هوای خونه رو پایین میاره.

 

هواکش های سرویس بهداشتی را روشن کنید

هواکش ها هوای گرم داخل رو به بیرون منتقل میکنند و باعث پایین آمدن دمای خانه و در نتیجه خنک شدن آن میشوند.

 

از کاور عایقی پنجره استفاده کنید

با استفاده از کاور عایقی پنجره هم میتوانید از منظره بیرون لذب ببرید هم ورود هوای گرم به داخل را مصدود کنید. این کاور ها میتوانند تا 98 درصد گرمای مادون قرمز را نسبت به پنجره های معمولی کاهش دهند و دمای نامتعادل در خانه شما را کنترل کنند.

 

سایه بان نصب کنید

نصب سایبان روی پنجره ها خانه شما را ورود نور خورشید محافظت میکند. و این تضمین میکند که گرمایی جذب شده توسط خانه شما کاهش میابد.

 

به پنجره ها حقه بزنید

قسمت بالای پنجره را در قسمت پایین بادی خانه و قسمت پایین پنجره را در قسمت بالای بادی خانه باز بگذارید. این یک جریان فشار هوای خنک ایجاد میکند.

 

از درخت های انگور استفاده کنید

کاشت درخت انگور تقریبا مثل سایبان عمل میکند. درخت انگور هم مانند پیچک ها سریع رشد میکند و یک سایه خنک ایجاد میکند. این کار با بستن ورودی نور خورشید که دیوار های خارجی را داغ میکند باعث کاهش دمای داخل میشود.

 

از شر لامپهای رشته ای خلاص شوید

لامپ های رشته ای حدود 90 درصد انرژی خود را در تولید گرما از دست میدهند. پس اگر میخواهید خانه خود را بدون کولر خنک کنید باید از تغییرات کوچک شروع کنید و این لامپ های رشته ای را عوض کنید.

 

خنک کردن خانه ها قبل از برق و ایر کاندیشنر ها

وقتی در گرمای تابستان زیر باد خنک کولر مشغول استراحت هستید تا به حال به این فکر کرده اید قبل از اختراع کولر و برق مردم چطور از گرمای تابستان فرار میکردند؟

 

زندگی در زیر زمین

 

زندگی در زیر زمین

 

عجیب نیست. این یکی از استراتژی هایی است که گذشتگان برای کنترل دمای خانه اشان استفاده میکردند. از نظر اقلیمی خانه هایی که در زیر زمین در ارتفاع پایین تر قرار دارند تعادل دمایی بهتری دارند.

 

استفاده از دیوار های ضخیم تر

 

دیوارهای ضخیم برای جلوگیری از ورود گرما

 

دیوار های ضخیم نیز یکی از گزینه هایی است که قبل از وجود کولر های برای جلو گیری از گرما به خانه از آن استفاده میشد. حجم گرمایی باعث حفظ تعادل نسبی دما در طول سال میشد.

 

سقف های بلند و دود کش ها

 

تاثیر سقف بلند در کاهش دمای منزل

 

ساختمانهای قدیمی، به ویژه بین قرن هفدهم و نوزدهم، اغلب سقف های بلند دارند. این نوع طراحی ساختمان از همرفت هوای داخلی سود می برد. ساختمانهای قدیمی با بیش از یک طبقه نیز از اثر پشته استفاده میکردند. راه پله های باز این امکان را فراهم می کنند که هوای گرم شده به صورت منفعل در طبقه بالا تخلیه شود. دودکش ها نیز به این اثر کمک می کنند.

 

استفاده از تهویه ضربدری

 

تهویه ضربدری

 

خانه های بسیار قدیم دارای پنجره ها و درهایی استراتژیک هستند که در دو سمت مخالف قرار دارند.  این اصلا تصادفی نبود. برنامه این بود که همزمان باز شوند تا نسیم صبح و عصر در خانه جریان یابد. آنها همچنین در طول گرمای روز این پنجره ها را میبستند تا به حفظ هوای خنک تر و گرم نگه داشتن ساختمان کمک کنند.

 

بادگیر

 

بادگیر و خنک کردن خانه

 

یکی دیگر از روش های دیگر که در ایران نیز از آن برای تهویه طبیعی استفاده میشده، استفاده از بادگیرها یا برجهای بادی بوده.

بادگیرها نوعی عنصر معماری سنتی هستند که برای تهویه طبیعی و خنک کنندگی منفعل به کار میروند. این برج ها طراحی های متفاوتی دارند:  تک جهتی، دو جهتی و چند جهتی.

با اینکه در قرن بیستم به این سیستم بی توجهی میشد در قرن بیست ویکم این باد گیر ها دوباره مورد توجه قرار گرفتند، تا بتوان با تهویه طبیعی مصرف برق را کاهش داد. به طور عمده ساخت سازه های بادگیر برای ساختمان ارزان تر از سیتم های تهویه مرسوم هستند. و حتی هزینه های نگه داری آنها نیز کمتر است.

 

 

مترجم: مهندس نگین نیک بخش

بانک مقالات ایران سیب

 

بیشتر بخوانید:

 


تعداد بازدیدها: 131

نظر کاربران

نظرتان را با ما در میان بگذارید

ایران سیب

ایران سیب بزرگترین مرجع اطلاعات احداث، بستری مناسب برای ارتباط تخصصی بین کارفرمایان و پیمانکاران

ارتباط با ما

تهران - پیروزی

021-77754099
09120390205


خبرنامه

در خبرنامه هفتگی ما مشترک شوید و با ما در ارتباط باشید.

نمایش فرم خبرنامه
آمار بازدید
امروز:1990
دیروز:2176
هفته:11984
ماه:44748
سال:168046