موقعیت
نیلینگ
1400/04/21

نیلینگ

نیلینگ

 

nailing

 

 

نیلینگ خاک یک اقدام اصلاحی سازه ای برای رفع ناپایداری دامنه های طبیعی خاک یا یک تکنیک سازه ای است که اجازه میدهد دامنه های خاکی جدید یا قدیمی به صورت ایمن شیب دار کنیم. این تکنیک شامل کارگذاری عناصر نسبی تقویتی در دامنه است _ غالباً میله های تقویت کننده برای اهداف عمومی (میلگرد)، اگرچه میله های جامد اختصاصی یا سیستم توخالی نیز در دسترس هستند. میله های صلب معمولا در سوراخ های از پیش حفاری شده نصب میشوند و به صورت جداگانه با دوغب پر میشوند، در حالی که میله های توخالی ممکن است همزمان حفاری و دوغاب ریزی شوند، که با استفاده از مته حفاری میشود و همزمان دوغاب به داخل پمپ میشود. روش های جنبشی شلیک میله های نسبتاً کوتاه به دامنه های خاک نیز توسعه یافته و استفاده میشوند. میله هایی که با تکنیک حفاری نصب میشود معمولا به صورت کامل در یک شیب متمایل به پایین با میله هایی که در نقاط منظم با فاصله از سطح شیب نصب شده اند دوغاب ریزی و نصب میشوند. روکش سفت و محکم (که بتن اغلب از طریق پنوماتیک استفاده می شود یا در اصطلاح شاتکریت نامیده می شود) یا صفحات سَری نیلینگ جدا شده خاک ممکن است در سطح استفاده شود. متناوباً ممکن است یک مش تقویت کننده انعطاف پذیر در برابر سطح خاک زیر صفحات سر قرار بگیرد. پارچه های مش سیم ضد نفوذ و پارچه های کنترل فرسایش محیطی ممکن است همراه با مش انعطاف پذیر که در آن شرایط محیطی حکم می کند، استفاده شود.

از اجزای نیلینگ خاک نیز ممکن است برای تثبیت دیواره های نگهدارنده یا دامنه های پر کننده موجود (خاکریزها و ترازها) استفاده شود. این به طور معمول به عنوان یک اقدام اصلاحی انجام می شود.

از اولین استفاده نیلینگ خاک با تکنیک مدرن در ورسای در سال 1972، این روش در سراسر دنیا یک تکنیک جا افتاده است.

 

 

انواع تکنیک های نیلینگ خاک

 

 

روش حفاری و دوغاب ریزی

 

grouted nailing

 

 

در این روش از نیلینگ خاک، حفره ها در دیواره یا سطح خاک حفاری میشوند، سپس نیل ها در این سوراخ ها نصب میشوند. سپس سوراخ ها با مصالحی مانند بتن پر یا شاتکریت میشوند. در نهایت ، قطر نیل ها از 100-200 میلی متر با فاصله 1.5 میلی متر است.

 

 

روش نیلینگ خاک رانده شده

 

driven soil nailing

 

 

این روش برای تثبیت موقتی خاک یا دامنه استفاده میشود. این روش به صورت قابل توجهی سریع است. این روش از خوردگی میله های نیلینگ و تقویتی جلو گیری نمیکند. در این روش میله های نیلینگ هنگام حفاری وارد خاک میشوند. قطر نیل ها حدود 19 تا 25 میلی متر است که نسبتا کوچک هستند. در آخر فضای نیلینک از 1 تا 1.2 متر است.

 

 

روش نیلینگ خود حفاری

 

self nailing

 

 

از میله های توخالی در روش نیلینگ خودکار استفاده می شود. میله ها در سطح دامنه سوراخ می شوند و دوغاب همزمان به سوراخ ها تزریق میشود. این روش از روش حفاری_دوغب (روشی که اول اشاره شد) سریعتر است. و در آخر این روش بیشترین جلوگیری را از خوردگی میله های نیلینگ میکند.

 

 

نیلینگ با جت دوغاب

 

soil nailing

 

 

در این روش از جت ها برای فرسایش دادن خاک برای ایجاد سوراخ در سطح دامنه استفاده میشود. پس از آن میله های فولادی در این سوراخ ها قرار میگیرند و با بتن دوغاب ریزی میشوند. این روش از میله های نیلینگ محافظت خوبی در برابر خوردگی میکند.

 

 

نیلینگ لانچ شده

 

lunched nailing

 

 

در این روش از نیلینگ خاک میله های فولادی با استفاده از مکانیزم هوای فشرده با یک شلیک به درون خاک فرو میروند. نصب نیل ها سریع است، اما کنترل طول میله نفوذ به زمین دشوار است. این روش برای تقویت توده خاک ناپایدار یا بالقوه ناپایدار مورد استفاده قرار میگیرد. قابلیت لغزندگی به داخل خاک را نیز دارد. در آخر قطر نیل 38 میلی متر و طول آن حدود 6 متر است.

 

 

مواردی که باید به هنگام نصب نیلینگ در نظر گرفت:

 

 

نیل های خاک باید به طور معمول برای 4 تا 5 متر از سطح لغزش به داخل منطقه منفعل نفوذ کنند.

 

قراردهی نیل های در جهت افقی یا عمودی باید به نسبت مقاومت خاک صورت گیرد. نیل های اضافی باید در لبه هر سطحی که تثبیت شده نصب شوند.

 

نیلینگ باید بلافاصله بعد از حفاری انجام شود، هر تاخیری ممکن است منجر به فروریزی دیواره شود.

 

مترجم: مهندس نگین نیک بخش

بانک مقالات ایران سیب

 

بیشتر بخوانید: 


تعداد بازدیدها: 153

نظر کاربران

نظرتان را با ما در میان بگذارید

ایران سیب

ایران سیب بزرگترین مرجع اطلاعات احداث، بستری مناسب برای ارتباط تخصصی بین کارفرمایان و پیمانکاران

ارتباط با ما

تهران - پیروزی

021-77754099
09120390205


خبرنامه

در خبرنامه هفتگی ما مشترک شوید و با ما در ارتباط باشید.

نمایش فرم خبرنامه
آمار بازدید
امروز:2650
دیروز:3022
هفته:14958
ماه:48938
سال:181014