موقعیت
انواع استخر
1400/04/12

انواع استخر

انواع استخر

 

 

یک استخر نهایی ترین بروز رسانی برای حیاط هر خانه ای است. استخر بسته به طراحی آن میتواند یک مکان آرامبخش، یک مکان برای خانواده، یا جایی برای آموزش حرفه ای شنا باشد. استخر ها در سایز و اندازه های مختلف وجود دارند، و نوعی که انتخاب میکنید مشخص کننده ی قیمت، روند ساخت، و کاربرد آن میباشد. وقتی میخواهید که استخر داشته باشید، مهم است که قبل از سرمایه گذاری تمام گزینه های روی زمین، داخل زمین، و استخر های تخصصی را بررسی کنید. همچنین باید به این توجه کنید که همه انواع استخر های برای تمامی مناطق مناسب نیست.

 

 

 

استخر های روی زمین

 

up_ground pool

 

 

به طور کلی اقتصادی ترین گزینه استخر روی زمینی (سطحی) است، که دقیقا روی سطح زمین قرار میگیرد و عموما همراه با سقف یا پاسیو است. بیشتر استخرهای روی زمین با کناره های آلومینیومی، رزینی یا استیل با آسترهای وینیل ساخته می شوند.

شما اغلب می توانید این نوع استخرها را با سهولت نسبی به عنوان یک پروژه DIY مونتاژ و از بین ببرید، یا از خدماتی که فروشنده ها ارائه میدهند برای نصب و تخریبشان استفاده کنید. استخرهای روی زمین همچنین برای حیاط هایی با دسترسی محدود مناسب هستند. آنها در قطعه هایی تحویل داده میشوند که به راحتی می توانند برای مونتاژ به محل استخر منتقل شوند.

 

 

مزایای استخرهای روی زمین

 

 

استخرهای روی زمین عموماً نسبت به انواع دیگر استخرها دارای قیمت کمتری هستند و ساخت آنها آسان تر است. در اینجا میتوانید برخی از دیگر مزایای استخر های روی زمین را مطالعه کنید:

نسخه های روی زمین مقرون به صرفه ترین نوع استخر است.

برخی از قسمت های سازه آن موقتی هستند، بنابراین در صورت جا به جایی می توانید آنها را با خود ببرید.

در اشکال و اندازه های مختلف موجود اند، و برای حیاط های کوچک مناسب هستند.

مونتاژ و جدا کردن استخر روی زمین نسبتاً آسان است.

 

 

معایب استخر های روی زمین

 

 

قبل از انتخاب استخر روی زمین باید این نکات منفی را نیز در نظر بگیرید:

اگرچه آنها از اشکال و اندازه های مختلفی برخوردار هستند، اما شما معمولاً به طرح های ارائه شده توسط سازندگان محدود می شوید.

استخرهای روی زمین ممکن است در تغییرات دچار مشکل باشند، اگرچه پاسیوها و سقف های با برنامه ریزی دقیق می توانند به ترکیب آنها در حیاط شما کمک کنند.

طول عمر آنها به اندازه استخرهای داخل زمین نیست. آسترهای وینیل معمولاً هر پنج سال یکبار نیاز به تعویض دارند.

همچنین ابتدایی ترین استخرهای روی زمین بسیار محبوب هستند که به راحتی با یک شلنگ باغ پر می شوند و در صورت عدم استفاده از آنها میتوانند کنار گذاشته شوند. از آنجا که آنها به تجهیزات تصفیه احتیاج ندارند، باید مرتباً تخلیه، تمیز و دوباره پر شوند تا فضای تمیز شنا فراهم شود.

 

 

استخر های داخل زمین

 

 

استخرهای درون زمین سازه های دائمی هستند که مستقیماً داخل منظره ساخته میشوند. آنها در انواع مختلفی وجود دارند که استخرهای بتنی، فایبرگلاس و آسترهای وینیل از متداول ترین انواع استخرهای درون زمین هستند. پیمانکار شما می تواند در انتخاب ساختمان با شما همکاری کند. مصالح مناسب معمولاً برای مقاومت و انعطاف پذیری انتخاب می شوند.

 

 

اسختر های فایبر گلاس

 

fiberglass in_ground pool

 

 

این استخرها معمولاً توسط سازنده ساخته می شوند و به صورت یک قطعه کامل تحویل می شوند. استخرهای فایبرگلاس به طور معمول انعطاف پذیری بیشتری نسبت به استخرهای بتونی دارند و در مناطق زلزله خیز انتخاب مناسبی هستند. استخرهای پانل فایبرگلاس که در محل ساخته می شوند، گزینه دیگری است که امکان انعطاف پذیری بیشتر در طراحی را فراهم می کند.

 

 

استخر های بتنی

 

concrete in_ground pool

 

 

استخرهای بتنی اغلب پر هزینه ترین استخرها برای ساخت هستند، این نوع در محل بتن ریزی میشوند و به شما اجازه می دهند تقریباً از هر شکل و اندازه ای که میخواهید سفارش دهید و طراحی کنید. نماهای نهایی مختلفی برای این استخر های در رنگ های مختلف از جمله گچی، رنگی و پوشش های مخصوص و جود دارد.

 

 

استخر های آستر وینیل

 

aster vinyl in_ground pool

 

 

این استخرهای داخل زمین با دیوارهای پنلی ساخته شده اند که بهم محکم می شوند و روی پایه بتونی قرار می گیرند. سپس یک آستر وینیل ساخته شده به صورت سفارشی کل استخر را میپوشاند.

 

 

مزایای استخر های داخل زمین

 

 

استخرهای درون زمین تقریباً فرصت های نامتنهای برای اینکه اندازه، شکل و سبک سفارشی خود را داشته باشید ایجاد می کنند تا استخر رویایی خود را بسازید.

بیشتر استخرهای درون زمین می توانند متناسب با هر حیاط به هر شکل و اندازه ای باشند و نیازهای خاص شما را تأمین کنند، مانند فضای غواصی یا شنای بدن سازی.

آنها می توانند به راحتی در منظره طراحی شوند.

لوازم جانبی و ویژگی های مختلفی مانند تخته های غواصی، سرسره ها، بازی های آبی، فواره های آب و نورپردازی ویژه برای این استخر ها در دسترس است.

 

 

معایب استخر های داخل زمین

 

 

این نوع استخر همچنین با چند نکته منفی قابل توجه همراه است:

ساخت استخرهای درون زمین به طور معمول هزینه بیشتری دارد.

مدت زمان ساخت می تواند طولانی باشد.

از آنجا که سطح آب نزدیک به سطح زمین است، استخرهای درون زمین می توانند خطر ایمنی بیشتری را برای کودکان خردسال یا حیوانات خانگی ایجاد کنند.

 

 

استخر های بی نهایت

 

infinity pool

 

 

به طور معمول برای برجسته کردن یک منظره، استخرهای بینهایت دارای یک یا چند دیوار با طراحی لبه ناپایدار هستند، که درست زیر سطح آب استخر قرار دارد. این اجازه می دهد تا آب از طریق دیواره جریان یابد و این توهم را ایجاد کند که آب هیچ محدودیتی ندارد. این نوع استخر غالباً در مکانهایی با شیب شدید وجود دارد تا مناظر کوه ها، آب و دیگر ویژگی های چشمگیر چشم انداز را به نمایش بگذارد. استخرهای بی نهایت به دلیل نیازهای طراحی ویژه ای که دارند، ساخت و نگهداری آنها بسیار هزینه بر است.

 

 

استخر های لَپ

 

lap pool

 

 

اگر دلیل اصلی شما برای داشتن استخر تناسب اندام است، استخر لَپ می تواند یک سرمایه گذاری هوشمندانه باشد. این نوع استخرهای زمینی که به طور خاص برای دوره های شنا طراحی شده اند، باریک، دراز و به طور معمول مستطیل شکل است. استخرهای لَپ که به حداقل فضا نیاز دارند، برای حیاط های کوچک ایده آل هستند. بیشتر استخرهای لَپ حداقل 40 فوت فضای شنای مستقیم و بدون مانع را برای محدود کردن نیاز به پیچ های مکرر ارائه می دهند. عرض یک استخر برای یک شناگر منفرد می تواند تا 8 فوت باشد. ملاحظات سازه ای این استخر ها مشابه سایر استخرهای داخل زمین است.

 

 

اسپای شنا

 

spa

 

 

اسپا شنا نوع دیگری از استخر است که برای استفاده در راستای تناسب اندام مناسب است. ترکیبی از استخر و اسپا، اسپا های شنا دارای جت های آب هستند که به شناگر اجازه میدهد خلاف جهت یک جریان آب ثابت شنا کند. برای حیاط های کوچک بسیار مناسب است، برخی از اسپا های شنا دارای دهانه 12 فوتی هستند. از آنجا که شناگر در واقع از درون آب حرکت نمی کند، ابعاد استخر می تواند بسیار کوچکتر باشد. آنها همچنین می توانند برای استفاده دوگانه به عنوان اسپا و اسپای شنا استفاده شوند.

 

 

وان های آب گرم و اسپا

 

hot tube and home spa

 

 

وان های آبگرم و استخرهای شنا، استخرهای کوچک و گرم برای آرامش یا آب درمانی هستند. نسخه پورتابل روی زمین معمولا وان آب گرم نامیده میشود، در حالیکه اسپا های خانگی معمولا از نوع داخل زمین هستند که اغلب بهمراه استخرهای داخل زمین ساخته می شوند. به دلیل اندازه کوچکتر، نصب و نگهداری وان های آبگرم معمولاً در مقایسه با انواع دیگر استخرها هزینه کمتری دارند. با این حال، ابعاد جمع و جور آنها نیز استفاده از آنها را محدود می کند.

 

 

مترجم: مهندس نگین نیک بخش

بانک مقالات ایران سیب

 

بیشتر بخوانید:


تعداد بازدیدها: 482

نظر کاربران

نظرتان را با ما در میان بگذارید

ایران سیب

ایران سیب بزرگترین مرجع اطلاعات احداث، بستری مناسب برای ارتباط تخصصی بین کارفرمایان و پیمانکاران

ارتباط با ما

تهران - پیروزی

021-77754099
09120390205


خبرنامه

در خبرنامه هفتگی ما مشترک شوید و با ما در ارتباط باشید.

نمایش فرم خبرنامه
آمار بازدید
امروز:4204
دیروز:4712
هفته:29554
ماه:104030
سال:399498