موقعیت
نمای ساختمان
1400/06/15

نمای ساختمان

نمای ساختمان

اهمیت نمای ساختمان در معماری

 

importance of building façade 1

 

 

نمای ساختمان یک سمت بیرونی ساختمان و اغلب سمت جلویی آن است. نما یکی از بخش های مهم یک ساختمان است، از آنجایی که به ساختمان یک کاراکتر و بعد منحصر به فرد میبخشد. نمای ساختمان میتواند در اندازه و شکل و سبک های مختلف باشد و اینگونه فضایی برای معمار فراهم میکند تا استعداد و خلاقیتشان را به واقعیت تبدیل کنند.

همیشه مردم نما را به ساختمان های قدیمی تر و با پرستیژ تر ارتباط میدادند، در صورتی که امروزه هر ساختمانی میتواند نمای قابل تشخیص خودش را داشته باشد. علاوه بر این، مردم نمای ساختمان را فقط یک آیتم هنری و زیبایی شناسانه از یک ساختمان میدانند. اما این تنها کاری نیست که نما انجام میدهد. در واقع اهمیت نما در معماری بیشتر از این است.

نما در واقع ظاهر یک ساختمان است و اهداف مختلفی دارد.

روکش بیرونی ساختمان بدون شک رسا ترین و پیچیده ترین ویژگی طراحی یک ساختمان است. نما قطعا یک جزء ظریف ساختمان است، اما نقشی که در کاهش جذب انرژی ساختمان ایفا میکند، افزایش روشنایی طبیعی و گردش هوای بهتر در ساختمان نیز قابل ملاحظه است.

 

 

شخصیت و کاراکتر بخشیدن به ساختمان

 

 

نمای ساختمان فرصتی است که میتوان بر طراحی ساختمان تاکید داشت. Nتا ساختمان وجود دارند که استاندار های طراحی را به خوبی رعایت کرده اند، اما یک ویژگی، شخصیت و کاراکتر ویژه را کم دارند.

 

 

ایفای نقش بهره وری صحیح از انرژی

 

 

علاوه بر رضایت بخشی از نظر زیبایی، نما نقش مهمی در استفاده مفید انرژی یک ساختمان و وصل کردن بخش خارجی و داخلی به یکدیگر دارد. نمای ساختمان میتواند به صورت قابل ملاحظه هزینه های انرژی یک ساختمان را کاهش دهد. ممکن است فکر کنید که چگونه، خب، نما میتواد جذب گرمای آفتاب را کاهش دهد، بنابراین برای خنک کردن فضای داخلی ساختمان انرژی کمتری نیاز باشد.

 

building facade as a natural protector

 

 

سایبانی بر عناصر طبیعی

 

 

نما میتواند ساکنین یک ساختمان را از باد، باران، دما و رطوبت زیاد حفظ کند. نما ها در برابر دما، تغییرات آب و هوایی، و خوردگی معروف هستند که در طول دهه های مختلف حیات یک ساختمان ویژگی بسیار ارزشمند است.

 

 

تهویه طبیعی را تضمین میکند

 

 

نما اساسا پوسته خارجی یک ساختمان است. و مراقبی که توسط پوسته خارجی فراهم میشود، تهویه طبیعی را تایید میکند. این به روش های مختلفی قابل اجرا است، مانند جنبه های طراحی، پوسته سوراخی، و پنجره های مکانیزه. همچنین نما تضمین میکند که راحتی ساکنند در شرایط سخت آب و هوایی مثل باد، طوفان، باران و برف به خطر نیفتد.

 

 

نما عایق صوتی ایجاد میکند

 

 

نمایی که خوب طراحی شده باشد، درجه بالایی از راحتی را از نظر عایق صدا برا ساکنین نسبت به نما های معمولی مرسوم فراهم میکند. عایق صوتی به هیچ وجه مانع تهویه طبیعی، رفت و آمد هوا و ارتباطات ظاهری با پوسته خارجی نمیشود.

 

 

راحتی و بهره وری را فراهم میکند

 

comfortable usage for building facade

 

 

سیستم نمای ساختمان که به صورت موفقیت آمیزی طراحی شده باشد، به ساکنین این قدرت را میدهد تا نفوذ نور را با روش های مختلفی تنظیم کنند، مثل منافذ نور یا ابزار های سایه بان. علاوه بر این، اجازه تنظیم حرکات هوا و دما را با پنجره های تنظیم شونده میدهد، که سطح راحتی کلی ساختمان را افزایش میدهد. زمانی که سطح راحتی به اوج خودش برسد، بهره وری کاری بهتری قابل مشاهده است.

 

 

فراهم کردن امنیت بیشتر

 

 

یک سیستم نمای خوب یک روش نسبتاً بدون مانع برای دستیابی به امنیت ساختمان را با برنامه ریزی صحیح و درمان دروازه ساختمان برخلاف سیستم مرسوم درب ها و میله ها فراهم می کند.

 

 

جان بخشیدن به سازه

 

 

نما ها نتیجه تکنولوژی های پیچیده و روند های تولید پیشرفته هستند به این معنا که کاملا در برابر محیط خارج مقاوم هستند. در مقایسه با نقاشی های خارجی که میتواند خیلی مبهم به نظر برسد، گرد و خاک را جذب کند، نما ها از نظر مقاومت هوایی مورد مطالعه قرار میگیرند، این میتواند پایداری آنها را افزایش دهد زیرا قرار است برای دهه های متمادی باقی بمانند. علاوه بر این با نو آوری های جدید در مصالح، ایده ها و طراحی، نمای ساختمان موقعیت های مختلفی را برای ساختمان فراهم میکند.

 

 

انتخاب یک نمای ساختمانی درست

 

 

ساخت یک نمای درست از آنجایی که روی روشنایی، گرما و تهویه ساختمان تاثیر میگذارد بسیار مهم است. در حالی که فاکتور های زیادی در نمای یک ساختمان باید مورد تامل قرار گیرد، یکی از آنها انتخاب مصالح صحیح است. همچنین تصمیم گیری شما برای مصالح درست نما باید بعد از در نظر گرفتن موارد زیر باشد:

 

مقاومت در برابر آب

بهره وری انرژی

زیبایی و بافت

تطبیق پذیری

دوست دار محیط زیس بودن

پایداری

هزینه

 

انواع مختلف نمای ساختمان

 

rock facade

 

 

نمای سنگی

 

 

پوشش های سنگی یکی از گران ترین سیستم های نمای ساختمان هستند. در دو مورد قابل دسترسی هستند، سنگ واقعی و مصنوعی. نصب نمای سنگی کار پر مشغله ای است که هزینه ها را افزایش میدهد. این سیستم پوشش یک نمای طبیعی گران قیمت به ساختمان میدهد که ماندگاری بیشتری دارد. این نما ها بسیار مقاوم در برابر، دما، رطوبت، آتش، و حشرات هستند و نیاز به نگه داری نیز ندارند.

 

 

نمای فلزی

 

metal facade

 

 

نماهای فلزی بیشتر در سبک رترو و مدرن ساختمان ها استفاده میشود. در این بخش پوشش های آلومینیومی و فولادی مرسوم تر هستند. با نکات مثبت شروع کنیم، فلزات از نظر آسیب های آبی و رطوبتی ایمن هستند. نگه داری کمی نیاز دارند، کمرنگ نمیشوند، دوست دار محیط زیست هستند، و در مقابل آتش و حشترات تقریبا مقاوم اند. حالا نکات منفی، اگر به خوبی پرداخت و اتمام نشوند کم کم رنگشان را از دست میدهند و خورده میشوند. روکش های آلومینیومی به علت اینکه آلومینیوم فلز نرمتری است مستعد آسیب بیشتر و نصب سخت تری است بنابراین هزینه های کلی را افزایش میدهد.

 

 

نمای چوبی

 

 

چوب مورد استفاده برای نما های چوبی معمولا از درخت های سرو، کاج و بلوط تامین میشود. چوب یک مصالح دوستدار طبیعت است و همچنین عایق و پایداری و مقاومت در برابر هوای مناسبی را ارائه میکند. اما اگر بحث نگه داری باشد، یک پرداخت سالانه برای این نماها نیاز است.

 

 

نماهای سفالی

 

 

نماهای سفالی دوستدار طبیعت هستند و ارزش طراحی را از جنبه های مختلف افزایش میدهد. نماهای سفالی نه تنها زیبا هستند بلکه مزایای دیگری از نظر مصالح نما دارد، مثل پایداری، نگه داری کم هزینه، عایق حرارتی، ماندگاری بالا، و مقاوم در برابر آب و هوا. نما های سفالی در حال تبدیل شدن به اولین انتخاب برای نمای مدرن و برای کسانی است که میخواهند انتخاب مناسبی برای طبیعت داشته باشند.

 

 

نمای آرگمکس

 

composite facade

 

 

نمای های آرگمکس از پنل های فیبری کامپوزیتی درست میشوند، این یک تغییر نوآورانه در مصالح نما های معاصر است. این نما ها در قالب پنل های بزرگی هستند که میتوانند به هر شکل و اندازه ای برای طراحی های مختلف تبدیل شوند. این پنل های منافعی بسیاری به همراه دارند، جذب آب پایین، جمع شوندگی صفر، مقاومت بالا، مقاومت در برابر آتش، پوششی خشک، نصب راحت و نگه داری آسان.

 

 

نماکاری اقدام تقریبا گرانی است که معمولا 35 درصد از هزینه های ساختمان را در بر میگیرد. اما این هزینه قابل توجه است زیرا به میزان قابل توجهی در کاهش هزینه های انرژی و افزودن به امید عمر مفید ساخت میافزاید. در ساخت و ساز امروزه پایداری یک مسئله همیشگی است، و این مسئله با انتخاب صحیح امکان پذیر است.

 

glass facade

 

 

 

 

بانک مقالات ایران سیب

 

بیشتر بخوانید:

 


تعداد بازدیدها: 704

نظر کاربران

نظرتان را با ما در میان بگذارید

ایران سیب

ایران سیب بزرگترین مرجع اطلاعات احداث، بستری مناسب برای ارتباط تخصصی بین کارفرمایان و پیمانکاران

ارتباط با ما

تهران، پیروزی، نرسیده به تقاطع کریمشاهیان، پلاک 200

021-77754099
09120390205


خبرنامه

در خبرنامه هفتگی ما مشترک شوید و با ما در ارتباط باشید.

نمایش فرم خبرنامه
آمار بازدید
امروز:1092
دیروز:3518
هفته:22008
ماه:103334
سال:576948