موقعیت
فونداسیون
1400/05/13

فونداسیون

فونداسیون

 

foundation building

 

چه یک خانه برای یک خانواده بسازید، آسمان خراش یا برج، انتخاب فونداسیون مناسب ضروری است. فونداسیون هر سازه ای دو هدف اصلی رو دنبال میکند_ توزیع وزن از دیوار های باربر به خاک یا سنگ بستر زیرین و بیرون نگه داشتن آب و رطوبت خاک.

توپوگرافی، ژئولوژی، پدولوژی (مطالعات خاک) سایت احداث شما علاوه بر سایز ساختمان و فاکتور ها دیگر، مثل نوع سازه، نوع فونداسیونی که برای ساختمان شما مناسب است را مشخص میکند.

 

انواع فونداسیون چیست؟

 

زمین زیر پای ما میتواند از انواع خاک، سنگ، رسوبات، و چیزهای بیشتر تشکیل شده باشد، مهندسان ژئوتکنیک باید از اینکه چگونه این تفاوت های درون زمین روی ساخت و تمامیت سازه تاثیر میگذارد آگاه باشند.

دو دسته اصلی از فونداسیون در ساخت و ساز وجود دارد: عمیق و سطحی.

 

foundation building

 

فونداسیون عمیق

 

فونداسیون در جایی که ساختمان روی ماسه و خاک نرم که نمیتوانند بار ساختمان را دریافت کنند ساخته میشود، مورد نیاز است. به علاوه، فونداسیون باید زیر زمین یا زیر آب عمیق ایجاد شود، جایی که ارتباط قوی تری میتواند بین لایه های خاک ایجاد شود.

پل ها، پایه ها و سد ها، به عنوان مثال فونداسیونشان باید زیر آب قرار بگیرد، در حالی که همچنان تمامیت سازه رو حفظ میکنند. این جایی است که فونداسیون عمیق برای ساخت سازه های بزرگ ضروری میشود.

 

 

فونداسیون سطحی

 

معمولا فونداسیون سطحی عریض تر از فونداسیون عمیق است. فونداسیون های سطحی همچنین پایه های گسترده یا باز هم نامیده میشوند.

برای دلایل مشخص، فونداسیون های سطحی اقتصادی تر هستند. نیاز به حفاری های عمیق ندارند و به همین خاطر مرسوم تر هستند.

فونداسیون های سطحی در جایی استفاده میشوند که ساختمان خیلی سنگین نباشد و خاک بتواند بخش قابل توجهی از بار را در عمق کم تحمل کند.

 

 

انواع فونداسیون سطحی

 

چهار نمونه از فوانداسیون سطحی وجود دارد که شامل فوانداسیون حصیری، شالوده منفرد، شالوده مرکب، پی دیواری میباشد. هر کدام ساختاری منحصر به فرد و کاربرد های متفاوتی دارد.

 

 

فونداسیون حصیری

 

foundation building

 

 

فونداسیون حصیری از سطحی که ساختمان در آن ساخته میشود استفاده میکند، اساسا با استفاده از زیر زمین به عنوان پی کلی حمل بار. پی های حصیری اغلب زمانی استفاده میشوند که خاک پوک، ضعیف و نیازمند این است که وزن به صورت مساوی روی آن توزیع شود.

فونداسیون حصیری همچنین زمانی که زیرزمین راحت است و ستون ها به یکدیگر نزدیک هستند نیز استفاده میشود. به آن پی قایقی نیز میگویند به خاطر اینکه فونداسیون زیرزمین شبیه به بدنه یک قایق در خاک شناور است.

 

 

پی منفرد

 

 

یکی از مرسوم ترین پی های سطحی پی منفرد است.

پی های منفرد یا ایزوله گسترده معمولا مربعی، مستطیلی هستند یا حتی هرم های هندسی ناقص که بار یک تک ستون را حمل میکنند. عرض پی های منفرد بستگی به باری که حمل میشود و ظرفیت باربری خاک دارد.

 

 

پی مرکب

 

foundation building

 

 

پی مرکب خیلی شبیه به پی منفرد میباشد، به جز اینکه یک پایه وزن دو ستونی که به اندازه کافی نزدیک به هم هستند را حمل میکند تا یک نقطه پی مشترک را تضمین کند.

 

 

پی دیواری

 

foundation building

 

foundation building

 

 

دیوار، نوار، یا شالوده پیوسته که کل طول دیوار برشی را حمل میکند. پی نواری معمولاً دو یا سه برابر عرض دیوار مورد نظر است و معمولاً با بتن مسلح ساخته می شود.

این پی ها زمانی معمول هستند که وزن ساختمان به جای اینکه روی ستون ها و تیر ها توزیع شود روی دیوار های برشی حمل میشود. پی های نواری معمولا برای ساخت دیوار های بنایی استفاده میشود، اما میتواند زمانی که روی سنگ ریزه یا شن و ماسه متراکم ساخت انجام میشود نیز استفاده شود.

 

 

انواع فونداسیون عمیق

 

 

فونداسیون های عمیق عموما برای سازه های بزرگتر مورد استفاده قرار میگیرند، اما میتواند برای خانه هایی که روی صخره های شیب دار، روی آب، روی ساحل، یا دیگر مکان های خاص ساخته میشوند نیز استفاده شود. فونداسیون های عمیق دقیقا در اعماق زیاد ساخته میشوند. مثال های پی عمیق، پی های شمعی، کیسون و انواع دیگر فرعی است.

 

 

پی شمعی

 

foundation building

 

 

مرسوم ترین نوع پی عمیق، پی شمعی است. دو مدل پی شمعی اصلی وجود دارد: باربر و اصطکاکی. هر دو از ستونهای بزرگ و محکم در اعماق زمین تشکیل شده اند.

 

 

شمع های بار بر

 

بعضا، خاکی که روی آن ساخت انجام میشود هیچ وقت بار کافی نسبت به اندازه ساختمانی که روی آن ساخته میشود را تحمل نمیکند، حتی با متراکم کننده های خاک و پی های سطحی. در اینجا، ما باید این لایه نرم از خاک را رد کنیم تا به زیرلایه های سنگ بستر زیرین برسیم تا بار را توزیع کنیم.

شمع های باربر به قدی پایین قرار میگیرند تا به اندازه کافی عمیق باشند و به لایه های سنگی زمین برسند. این به بار ها اجازه میدهد تا از شمع ها به سنگ منتقل شوند، تا یک توزیع بار ایمن را ایجاد کند.

 

 

شمع های اصطکاکی

 

شمع اصطکاکی به صورت متفاوتی وارد لایه نرم خاک میشود. به جای فرو رفتن تا لایه سنگی، اصل پشت شمع های اصطکاکی تغییر نیرو ها با خاک اطراف با استفاده کامل از سطح اطراف ستون است.

مقدار وزنی که یک شمع اصطکاک می تواند تحمل کند، مستقیماً با طول آن متناسب است. هر شمع یک محدوده نفوذ دارد و باید به صورت ثابت جایگذاری شود تا توزیع و حمل بار مساوی را تضمین کند. شمع های میتوانند از جنس چوب، بتن یا فولاد باشند.

شمع ها میتواند پیش ساخته باشند یا در محل ساخته شوند.

 

ویدئویی از نحوه اجرای پی شمعی

 

 

 

 

فونداسیون کیسون

 

فونداسیون کیسون اغلب در ساخت سازه هایی مثل پل، پایه یا سازه هایی که روی آب قرار دارند استفاده میشود. اما میتواند برای رو گذر های بزرگراه ها، خانه های تپه ای، و غیره نیز استفاده شود. پی کیسون میتواند پیش ساخته شود، داخل محل حفاری ریخته شود یا در محل گودال های لای روبی شده قرار بگیرد. کیسون همچنین میتواند در محل با یک شبکه مش میلگری که با بتن پر میشود نیز ساخته شود.

برای ساخت فونداسیون کیسون خاک پوک تا جایی که به سنگ بستر برسد با اوگر حفاری میشود. در هنگام حفاری، یک لوله یا پوشش فولادی میتواند وارد خاک شود تا از ریزش خاک و ماسه دیواره ها به داخل جلوگیری شود. سپس میلگرد های مش تقویتی در مرکز قرار میگیرند و بتن ریزی انجام میشود و از پایین به بالا پر میشود، و باعث میشود که آب زیر زمینی باقیمانه از بالا خارج شود. هنگامی که بتن ریزی کامل شد، پوشش فولادی میتواند برداشته شود.

 

 

چند نوع محدود از فونداسیون کیسون وجود دارد:

کیسون باز: یک جعبه بدون ته در زمین فرو رفته و با وزنه های بالاست و یک لوله تثبیت میشود تا آب اضافی زیرزمین خارج شود. محفظه تحت فشار اجازه می دهد تا کار در داخل انجام شود.

کیسون پنوماتیک: زمانی که کار های نگه داری باید زیر زمین یا زیر آب انجام شود، این کیسون ساخته میشود تا کارگران بتوانند پایین لوله کار کنند.

کیسون یکپارچه: کیسون های تک ستونه بزرگ که از بتن مسلح ساخته شده اند.

کیسون چاهی: کیسون هایی با توانایی پمپ آب از پایین. غالباً توسط حفاران نفتی دریایی برای گردش مجدد آب آلوده استفاده می شود.

کیسون جعبه ای: یک جعبه بتنی توخالی با ته و کناره ها غوطه ور شده و متعاقباً با بتن پر می شود. در حالت توخالی جعبه از چگالی کمتری نسبت به آب برخوردار است و در معرض خطر شناور شدن در موقعیت قرار دارد، اما پس از پر شدن آن ماندگارتر است.

با توجه به اندازه، موقعیت و چالش های زمین شناسی که با پروژه شما مواجه است، تصمیم گیری اینکه از فونداسیون سطحی یا عمیق استفاده کنید کاملا واضح خواهد بود.

 

 

بانک مقالات ایران سیب

 

بیشتر بخوانید:

 

 


تعداد بازدیدها: 695

نظر کاربران

نظرتان را با ما در میان بگذارید

ایران سیب

ایران سیب بزرگترین مرجع اطلاعات احداث، بستری مناسب برای ارتباط تخصصی بین کارفرمایان و پیمانکاران

ارتباط با ما

تهران، پیروزی، نرسیده به تقاطع کریمشاهیان، پلاک 200

021-77754099
09120390205


خبرنامه

در خبرنامه هفتگی ما مشترک شوید و با ما در ارتباط باشید.

نمایش فرم خبرنامه
آمار بازدید
امروز:1320
دیروز:3518
هفته:22236
ماه:103562
سال:577176