موقعیت
خطاهای مهندسی
1400/03/26

خطاهای مهندسی

خطاهای مهندسی

خطای مهندسی می تواند به این معنی باشد که یک برنامه کامپیوتری به درستی کار نمی کند، اما همچنین می تواند به معنی فروپاشی یک پل یا خاموش شدن نیروگاه یا چرخش ماهواره از مدار خود باشد. خرابی های مهندسی ممکن است غالباً اتفاق نیفتد، اما هنگامی که چنین اتفاقی بیفتد، غالباً خسارت جانی به بار می آید و همیشه هزینه های گزافی در پی دارد.

 

علت بوجود آمدن خطاهای مهندسی چیست؟

گاهی اوقات، مهندسان پروژه هایی را می پذیرند که فراتر از توانایی آنها باشد. این می تواند به این دلیل باشد که آنها می خواهند خود را ثابت کنند، توسط سازمان خود تحت فشار قرار می گیرند یا به هر دلیل دیگری. صرف نظر از این، نتایج یکسان هستند. طراحی ضعیف. حتی بدتر اینکه، عدم دانش می تواند منجر به طراحی های خطرناک شود.

 

چه چیزی مانع از یک فاجعه مهندسی می شود؟

تست های ایمنی مانند آزمایش کشش، تحلیل اجزای محدود (FEA) و تئوری های خرابی به ارائه اطلاعات به مهندسان طراح در مورد اینکه حداکثر نیروها و تنش ها را می توان در یک منطقه خاص از یک طرح اعمال کرد، کمک می کند. این اقدامات پیشگیرانه به جلوگیری از خرابی های ناشی از اضافه بار و تغییر شکل کمک می کند.

 

با اینکه مهندسی و ساختن سازه های یک فیلد حساس به خاطر موارد ایمنی و دیگر موارد هست باز هم گاهی خطاهایی در آن رخ میدهد. مثل مواردی که در ذیل میبنید.

 

Engineering failure

 

برج سی ان ای 44 طبقه ای در شیکاگو است که پنجره های اون دو بار به علت عدم تحمل تنش گرمای از طبقه 29 سقوط کردند.

 

Engineering Failure

 

میتونید ساختمانی رو ببنید که به نظر خیلی رویای میاد اما این ساختمان رویایی به علت در نظر نگرفتن درصد رطوبتی که به خاطر آبشار زیرش وجود داشته قبل از اینکه تموم بشه کنسول پایینی شروع به دفورمه شدن کرد و بعد از تمام شدن هم صاحب ملک با مشکل کپک در قسمت های مختلف رو به رو شد. خوشبختانه الان از این سازه فقط به عنوان موزه استفاده میشه.

 

Engineering Failure

 

مرکز اوپرا گوانژو رو میتونید ببنید که توسط زاها حدید طراحی شده اما در واقع اتفاقاتی که براش افتاده از دست طراح خارج بوده. این سازه یک سال بعد از ساخت با مشکل ترک در سقف و دیوار ها مواجه شده که باعث سقوط شیشه ها میشه و دلیلش هم متریال نا مناسبی بوده که استفاده شده.

 

Engineering Failure

 

کمپر آرنا کانزاس رو میبینید که فکر میکردن سقف این استادیوم میتونه طوفان رو تحمل بکنه اما ظاهرا اشتباه میکردن و توان تحمل طوفان رو نداشته و با اولین طوفان شدید از پا در اومده.

 

Engineering Failure

 

کاخ هنر ملکه صوفیا در والنسیا رو نشون میده که اولین اتفاق ناخوشایندی که برای این سازه - بلند ترین مرکز اوپرای جهان- افتاد این بود که استیج سالن مرکزیش فرو ریخت، بعداً به دنبال طغیان آب در فضای داخلی تجهیزات الکتریکی خراب شدند و موزاییک هایی که سقف را پوشانده بودند شروع به ریزش کردند.

 

 

Engineering Failure

 

یک پارک بازی رو میبینید که سازنده هاش به این فکر نکردن که وسایل فولادی اونقدری داغ میشن که نمیشه بهشون دست زد.

 

Engineering Failures

 

پل Tacoma Narrows در واشنگتن که به "Galloping Gertie" نیز معروف است ، تنها چهار ماه پس از افتتاح برای استفاده عمومی ، فروریخت. این پل رودخانه Puget به طول تقریباً یک مایلی را طی کرد و آن را به سومین پل طولانی معلق جهان ، پشت پل گلدن گیت و پل جورج واشنگتن تبدیل کرد.

اما طول آن چیزی نبود که این پل را به قدری مشهور کند که مهندسین و اساتید فیزیک را تا به امروز مجذوب خود کند. این بود که حتی در سرعت باد متوسط ​​، این پل مانند یک موج سینوسی باد می شود. کارگران ساختمانی حتی هنگام ساختن پل متوجه لک شدن مشکل ساز شدند که منجر به لقب معروف آن شد.

در حالی که طراح اصلی قصد ایجاد ثبات بیشتر با طراحی استاندارد تر را داشت، هزینه گزافی برای پروژه ایجاد کرد، در حدود 200 میلیون دلار پول امروز. در عوض، گزینه ارزان تری با استفاده از تیرهای صفحه ای مورد تأیید قرار گرفت. تیرها، هر چند فقط یک سوم ارتفاع خرپاهای پیشنهادی اصلی بودند، منجر به یک نسبت نامتناسب عمق به عرض شد. در نتیجه، پل فوق العاده انعطاف پذیر و در برابر وزش بادهای شدید آسیب پذیر بود.

هنگامی که در 7 نوامبر 1940 وزش باد 40 مایل در ساعت (تقریبا 64 کیلومتر در ساعت) آغاز شد، پل شروع به پیچ خوردن و رقصیدن کرد. این پل سرانجام دوام نیاورد، بعد از جدا شدن کابل های پشتیبانی  به رودخانه سقوط کرد.

 

Engineering Failures

 

مرکز واکی تاکی در لندن است که حتی قبل از اتمام سازه همه از انعکاس نور خورشید از این سازه شاکی بودند. این مورد حتی باعث شد یک جگوار که در نزدیکی پارک شده بود ذوب بشه!

 

Engineering Failures

 

بلند ترین کتابخانه آمریکا با 26 طبقه رو میبینید که بعد از باز شدن درب هاش آجرهای دیوار ها شروع به ریختن کردند و شایعه شد که طراح وزن کتاب هارو در نظر نگرفته. بعدا شصت هزار کتاب از اونجا حذف شد ولی بررسی ها نشان داد که فرو رفتن سازه در زمین یک امر حتمیه.

 

Engineering Failures

 

سالن کنسرت والت دیزنی که در 23 اکتبر 2003 تکمیل شد. خانه فیلارمونیک LA، به دلیل آکوستیک عالی و معماری متمایز مورد استقبال گسترده قرار گرفته است. در سال 1987، لیلیان دیزنی 50 میلیون دلار برای ایجاد یک سالن کنسرت به افتخار شوهر فقیدش، والت، اهدا کرد. سال بعد در طی یک مسابقه طراحی، فرانک گری از میان چندین نامزد انتخاب شد.

 

Engineering Failures

 

قبل از اینکه گری برای طراحی سالن کنسرت والت دیزنی در لس آنجلس مأمور شود، او موزه نمادین گوگنهایم در بیلبائو اسپانیا را طراحی کرده بود. تاشو های تیتانیوم پر زرق و برق آن به قدری جذاب بود که وی چیزی مشابه برای سالن کنسرت دیزنی را پیشنهاد داد و با اشتیاق زیادی پذیرفته شد. با این حال، مدتی پس از ساخت این بنای تاریخی، مشکلی که با موزه بیلبائو روبرو نبود، ظاهر شد.

 

Engineering Failures

 

روکش فلزی منحنی پوشیده شده در کنسرت بسیار بازتابنده بود. سطوح مقعر پرتوهای خورشید را دریافت می کرد و آنها را به خانه های اطراف منعکس می کرد و باعث خیرگی و افزایش قابل توجه دما می شد. خیابان های مجاور نیز از شدت خیرگی رنج می بردند که خطراتی را برای سوانح رانندگی افزایش میداد. پس از کشف مشکل، گری و تیمش چاره ای جز تجزیه و تحلیل نما، تشخیص صفحات مشکل ساز و انفجار ماسه آنها برای جلوگیری از انعکاس ناخواسته نداشتند. هزینه این عملیات حدود 180،000 دلار بود.

 


منبع: بانک مقالات ایران سیب
 

بیشتر بخوانید:


تعداد بازدیدها: 626

نظر کاربران

نظرتان را با ما در میان بگذارید

ایران سیب

ایران سیب بزرگترین مرجع اطلاعات احداث، بستری مناسب برای ارتباط تخصصی بین کارفرمایان و پیمانکاران

ارتباط با ما

تهران، پیروزی، نرسیده به تقاطع کریمشاهیان، پلاک 200

021-77754099
09120390205


خبرنامه

در خبرنامه هفتگی ما مشترک شوید و با ما در ارتباط باشید.

نمایش فرم خبرنامه
آمار بازدید
امروز:2430
دیروز:2870
هفته:18242
ماه:85182
سال:701790

آنلاین: 50