موقعیت
کاشی چیست
1400/02/27

کاشی چیست

کاشی چیست؟

کاشی ها اجسام نازکی هستند که معمولاً به شکل مربع یا مستطیل هستند. کاشی قطعه ای ساخته شده از مواد سخت مانند سرامیک، سنگ، فلز، خاک پخته شده یا حتی شیشه است که به طور کلی برای پوشش سقف، کف، دیوار یا سایر اشیاء مانند میز استفاده می شود. کاشی گاهی اوقات می تواند به واحدهای مشابه ساخته شده از مواد سبک مانند پرلیت، چوب و پشم معدنی ساخته شده باشد، که معمولاً برای مصارف دیواری و سقفی استفاده می شود.

از کاشی ها قرن ها به عنوان شم تزئینی در داخل و خارج از ساختمانها با هر نوع کاربری، از جمله خانه ها، مشاغل، عبادتگاه ها و موارد دیگر استفاده شده است. کاشی و سرامیک یکی از قدیمی ترین اشکالی است که برای هنر تزئینی استفاده می شود. کاشی ها قرن ها به دلیل دوام و زیبایی خیره کننده ارزشمند بوده اند.

 

tiles

 

کاشی و سرامیک دست ساز و نقاشی هنرمندانه بر روی آن از زمان های بسیار قدیم در سراسر جهان مورد استفاده بوده است. خشت، ماده ای طبیعی به راحتی یافت می شد و به کاشی های تزئینی تبدیل می شد. کاشی های بدست آمده با دوام و جذاب بودند. همان خصوصیاتی که ما را به سمت کاشی و سرامیک در دوران مدرن می کشاند.

 

تاریخچه کاشی

اولین استفاده از کاشی های تزئینی در مصر کشف شد، قدمت آن از حدود 4000 سال قبل از میلاد مسیح بود. کاشی نیز توسط آشوریان و بابلی ها ساخته شده است. رومیان و یونانیان نیز کاشی های تزئینی را ترجیح می دادند. شما نمونه هایی از کاشی کاری زیبا را در کف بناها، نقاشی دیواری و موارد دیگر خواهید یافت.

 

tiles history

 

یکی از اولین کاربردهای کاشی را می توان در معبد ایلامی در چغازنبیل یافت که مربوط به قرن سیزدهم قبل از میلاد است. نمونه زیبای دیگر، دروازه ایشتار بابل، در حدود سال 575 قبل از میلاد است. امپراتوری هخامنشی همچنین ساختمانها را با کاشی های لعاب دار تزئین می کرد. کاشی های تزئینی توسط امپراتوری ساسانی نیز گرانبها بودند و در آنجا از آنها به عنوان طرح های هندسی از جمله گل، گیاهان، پرندگان و انسان استفاده شد.

 

Chogha Zanbil

 

در دوره اسلامی، کاشی و سرامیک تزئینی رواج پیدا کرد. آنها اغلب به عنوان تزئینات برای بیرون و داخل ساختمان استفاده می شدند. کارهای کاشی کاری زیبایی را در مکانهایی مانند تونس (قرن 9) ، ایران کاشان (قرن 11) و بسیاری از مساجد مربوط به قرن 12 و به بعد پیدا خواهید کرد. برخی از نمونه های زیبا از کاشی های اسلامی شامل مسجد سید در اصفهان، از حدود سال 1122 میلادی، گنبد مراغه (م 1147) و مسجد جامع گناباد است.

 

tiles history

 

برخی از بهترین و پیچیده ترین کارهای کاشی کاری در زمان امپراتوری تیموریان ایران انجام شده است. آنها از تکنیک موزاییک استفاده کردند. در این روش از کاشی های تک رنگ استفاده شده است که به شکل های کوچک برش خورده و با ریختن گچ بین آنها، پانل هایی ایجاد شده است. پس از خشک شدن و سفت شدن، تابلوها روی دیوار ساختمان ها کنار هم قرار گرفتند. این موارد نه تنها در سطوح صاف مورد استفاده قرار گرفتند، بلکه از پانل ها برای پوشش سطوح داخلی و خارجی گنبدها نیز استفاده شد.

 

tiles history

 

تا قبل از قرون وسطی کاشی های تزئینی در اروپا رواج پیدا کردند. آنها ابتدا از اسپانیا، در زمان مورها و سپس به کشورهای همسایه گسترش یافتند و سرانجام به بقیه اروپا راه یافتند. کاشی ها گران بودند و فقط ثروتمندانی که توانایی تهیه آنها را داشتند ، به ویژه درباریان، پادشاهان، کلیساها از آنها استفاده می کردند.

کم کم کاشی های اناکوست در اروپا رواج یافت. انها از چند رنگ خاک رس ساخته شده، سپس شکل گرفته و با هم پخته می شوند تا الگوهایی ایجاد کنند. این الگوی فقط روی سطح نبود، بلکه از ضخامت کاشی عبور می کرد و باعث می شد طرح با دوام باشد و به راحتی فرسوده نشود.

 

کاشی های رنگ شده در قرون وسطی اروپا نیز رواج داشته است. باز هم ، بسیاری از اینها در کلیساها و دیگر مکان های مذهبی استفاده می شد. کاشی ها با صحنه هایی از کتاب مقدس نقاشی شده و به نوعی "کتاب مقدس" تبدیل شده اند که افراد بی سواد می توانند "آن را بخوانند". کاشی های حروف یکی دیگر از گزینه های محبوب بود و اغلب برای ایجاد متون مسیحی در کف کلیساها استفاده می شد.

 

tiles history

 

کاشی ها تا دهه 1600 و بعد از آن محبوبیت داشتند. در قرون 17 و 18، هلند با کاشی های Delftware خود به مرکز مهم کاشی های تزئینی تبدیل شد. کاشی های Delftware به دلیل رنگ آمیزی آبی و سفید کبالت معروف بودند. کاشی های دلفت در اروپا و سراسر جهان از جمله در مستعمرات آمریکا محبوب بودند. مستعمره نشینان دستور دادند کاشی های دلفت به عنوان شم تزئینی در اطراف شومینه ها و حتی دیوارهای خانه هایشان استفاده شوند.

انقلاب صنعتی به جای تولید محصولات به صورت دستی از ماشین ها کمک گرفتند، این زمان به علت گذار به فرآیندهای جدید تولید شناخته شده است. این زمان نوآوری های فن آوری، به ویژه در انگلیس بود. انگلیسی ها از فرآیند تولید برای تولید انبوه کاشی و سرامیک استفاده کردند و مقرون به صرفه تر برای طبقه متوسط بود. کاشی های دست ساز و نقاشی با دست هنوز محبوب بودند، اما تولید انبوه کاشی و سرامیک به افراد بیشتری کمک کرد تا از زیبایی ماندگار برخوردار شوند.

در این دوره، کاشی های طرح دار همچنان رواج داشته و برای تزئین نه تنها کلیساها و ساختمانهای دیگر مورد استفاده قرار می گرفت بلکه بیشتر در خانه های عام مردم مورد استفاده قرار می گرفت. در خانه، کاشی ها برای استفاده در راهروها، حمام ها محبوب بودند و به عنوان یک مزیت بهداشتی برای آشپزخانه ها استفاده می شدند.

در اوایل قرن 20، کاشی همچنان محبوب بود. به خصوص کاشی مترو، که در اصل در دیوار ایستگاه های مترو نیویورک ساخته شده و استفاده شده است. کاشی های مترو معمولاً سفید رنگ بودند و اغلب در آشپزخانه و حمام استفاده می شدند.

 

روند دیگر اوایل قرن بیستم کاشی های تزئینی متاثر از سبک های Art Nouveau و Art Deco بود که بین سالهای 1900 تا 1940 مشهور بودند. این کاشی ها دارای رنگهای روشن با طرح های غنی بودند و در انواع طراحیهای معماری استفاده می شدند.

 

tiles

 

انتخاب کاشی

وقتی می خواهید خانه جدیدی بسازید یا خانه قدیمی خود را بازسازی کنید، ممکن است انتخاب کاشی جدید اولین مورد در لیست کارهای شما نباشد. اما از آنجا که انواع مختلفی از کاشی ها با کاربردهای مختلف وجود دارد، ایده خوبی است که به جمع آوری اطلاعات بپردازید. به همین دلیل در این مقاله راهنمای انتخاب کاشی را منتشر کردیم.

کاشی ها انتخاب شماره یک پوشش دیوار در حمام ها هستند زیرا تمیز کردن آنها آسان است، هنگام لعاب شدن، غیر متخلخل است و در برابر فرسایش مقاوم هستند. کاشی سرامیک رایج ترین نوع کاشی است و بیشترین تنوع را دارد. در ذیل چند نمونه از انواع کاشی را بررسی میکنیم.

 

کاشی های پرسلان (کاشی چینی) که قیمت آن بیشتر از سرامیک است، اما محکم تر است، در مناطق پرتردد بهتر است و در قالب های بزرگ تا دو فوت مربع (120 سانتی متر) موجود است. با اندازه گیری انجمن آزمون و مواد آمریکا جذب آب این نوع کاشی نزدیک به صفر است.

 

Porcelain tiles

کاشی پرسلان

 

کاشی های سنگی و مرمر واقعی بسیار گران تر و کار با آنها دشوارتر است. آنها همچنین می توانند متخلخل باشند و ممکن است نیاز به آب بندی داشته باشند. با این وجود، گزینه های مصنوعی بسیار واقع گرایانه وهوشمندانه تر وجود دارد.

 

marble tiles

کاشی مرمر

 

کاشی های مترو به طور معمول 3 *6*6 اینچ هستند و همانطور که از نامش پیداست، اغلب در مترو در ایالات متحده استفاده می شد. آنها اغلب سفید هستند، و می توان آنها را در الگوهای مختلفی از جمله استخوان شاه ماهی گذاشت.

 

Subway tiles

کاشی مترو سیاه رنگ

 

کاشی های موزاییکی، کاشی های کوچکی هستند که برای ایجاد الگوهای تزئینی برای بناهای تاریخی مورد استفاده قرار گرفته اند. نوع جدید این کاشی ها با طرح های در طراحی دکوراتیو مورد استفاده قرار میگیرند.

 

Mosaic tiles

کاشی موزاییکی

 

Listellos نام ایتالیایی کاشی انگشتی است. این کاشی های کوچک، باریک و کوتاه (اغلب در انواع سایه ها یا رنگ ها) هستند که برای ایجاد حاشیه یا ویژگی های تزئینی در طراحی های دکوراتیو بکار می روند، نصب آنها نیاز به مهارت بالا دارد.

 

finger tiles

کاشی انگشتی

 

کاشی های دیواری معمولاً نازک تر، کوچکتر و سبک ترند. آنها معمولاً ضعیف ترند و برای مقاومت در برابر تغییرات دما قابل توجه طراحی نشده اند. به همین دلیل است که شما هرگز نمی خواهید از کاشی های دیواری در کف استفاده کنید. این نوع کاشی ها برای تزئینات داخلی کابرد دارد.

 

Wall tiles

کاشی دیواری

 

Wall tiles

کاشی دیواری

 

نصب کاشی

سیمان کاشی یک ملات مخلوط شده است که فقط به آب اضافه می شود تا خمیری ضخیم و چسب مانند ایجاد شود که برای چسباندن کاشی به دیوارها و کف استفاده می شود.

کاشی باید روی یک سطح صاف نصب شود، در غیر این صورت با گذشت زمان ترک می خورد یا شل می شود. ترکیبات سیمانی خود تراز شونده می توانند کف های ناهموار را برطرف کنند و در صورت وجود سوراخ های کوچک یا نقص می توان دیوارها را پر یا گچ کرد. برای سطح های بزرگ ناهموار، ممکن است لازم باشد که دیوار  را دوباره از اول گچ کرد.

 

 

منبع: بانک مقالات ایران سیب


بیشتر بخوانید:

 


تعداد بازدیدها: 681

نظر کاربران

نظرتان را با ما در میان بگذارید

ایران سیب

ایران سیب بزرگترین مرجع اطلاعات احداث، بستری مناسب برای ارتباط تخصصی بین کارفرمایان و پیمانکاران

ارتباط با ما

تهران - پیروزی

021-77754099
09120390205


خبرنامه

در خبرنامه هفتگی ما مشترک شوید و با ما در ارتباط باشید.

نمایش فرم خبرنامه
آمار بازدید
امروز:2648
دیروز:3718
هفته:24272
ماه:107020
سال:419566