موقعیت
میلگرد
1400/02/30

میلگرد

میلگرد چیست؟

میلگرد (REBAR, مخفف نوار تقویت کننده)،که به عنوان فولاد تقویت کننده یا فولاد مسلح کننده (آرماتور) شاخته می شود، نوار فولادی یا مش سیم های فولادی است که به عنوان دستگاه کشش در بتن مسلح و سازه های بنایی مسلح برای تقویت و کمک به بتن تحت کشش استفاده می شود . بتن در اثر نیروی فشاری محکم است، اما مقاومت کششی ضعیفی دارد. میلگرد به طور قابل توجهی مقاومت کششی سازه را افزایش می دهد. سطح میلگرد غالباً با دنده، شاخک یا تورفتگی تغییر شکل داده می شود تا پیوند بهتری با بتن ایجاد کرده و خطر لغزش را کاهش دهد.

 

Rebar

 

بتن در تحمل تنش به صورت فشاری بسیار عالی است. در نتیجه، میلگرد در داخل بتن با تقویت همه جانبه مقاومت آن، مخلوط حاصل را تقویت می کند و همچنین سرعت وقوع خرابی را کاهش می دهد و به مهندسان زمان بسیار مهمی برای تشخیص یک فاجعه قبل از وقوع می دهد.

رایج ترین نوع میلگرد فولاد کربنی است که به طور معمول از میله های گرد نورد گرم با الگوهای تغییرشکل یافته تشکیل می شود. انواع دیگر که به راحتی در دسترس هستند شامل فولاد ضد زنگ و میله های کامپوزیت ساخته شده از الیاف شیشه ، الیاف کربن یا الیاف بازالت هستند. میله های تقویت کننده فولاد همچنین ممکن است در یک رزین اپوکسی پوشش داده شود که برای مقاومت در برابر اثرات خوردگی بیشتر در محیط های آب مرطوب، همچنین سازه های زمینی طراحی شده است. نشان داده شده است که بامبو یک گزینه مناسب برای تقویت فولاد در ساختار بتن است. این نو جایگزین گران ترند و یا ممکن است از ویژگی های مکانیکی کمتری برخوردار باشند و بنابراین بیشتر در ساخت تخصصی استفاده می شوند که در آن ویژگی های فیزیکی آنها نیاز به عملکرد خاصی را که فولاد کربن تأمین نمی کند، برآورده می کنند. فولاد و بتن ضرایب انبساط حرارتی مشابهی دارند، بنابراین یک عضو سازه بتنی تقویت شده با فولاد با تغییر دما حداقل تنش دیفرانسیلی را تجربه خواهد کرد. در ادامه با انواع میلگرد آشنا خواهیم شد.


Rebar

 

آرماتور

میلگرد های تقویت کننده فولادی یا به طور کلی میلگرد ها برای تقویت مقاومت کششی بتن مورد استفاده قرار میگیرند، از آنجایی که بتن در کشش بسیار ضعیف و در فشار بسیار قوی است. از فولاد فقط برای این به عنوان میلگرد استفاده می شود زیرا افزایش طول فولاد به دلیل دمای بالا (ضریب انبساط حرارتی) تقریباً برابر با بتن است.

 

Reinforcing bars

 

همانطور که گفته شد بتن ماده ای است که از نظر اعمال نیروی فشاری بسیار محکم است، اما از نظر کششی نسبتاً ضعیف است. برای جبران این عدم تعادل در رفتار بتن، میلگرد در آن ریخته می شود تا بارهای کششی را حمل کند. بیشتر آرماتورهای فولادی به آرماتورهای اولیه و ثانویه تقسیم می شوند، اما موارد جزئی دیگری نیز وجود دارد:

تقویت اولیه به فولادی گفته می شود که برای تضمین مقاومت مورد نیاز سازه به عنوان یک کل برای پشتیبانی از بارهای طراحی استفاده می شود.
تقویت ثانویه، همچنین به عنوان تقویت کننده حرارتی یا توزیعی شناخته می شود، به دلیل دوام و زیبایی، با ایجاد مقاومت موضعی کافی برای محدود کردن ترک خوردگی و مقاومت در برابر تنش های ناشی از اثراتی مانند تغییرات دما و انقباض، به کار می رود.
میلگرد همچنین برای ایجاد مقاومت در برابر بارهای متمرکز با ایجاد مقاومت موضعی و سختی کافی برای پخش شدن بار در یک منطقه وسیع تر، استفاده می شود.
همچنین می توان از میلگرد برای نگه داشتن میله های فولادی دیگر در موقعیت صحیح استفاده کرد تا بارهای آنها را در خود جای دهد.
Rebar
انواع میلگرد های فولادی
 

میلگرد نرم یا ملایم

سطح این میلگرد ها صاف است و شکل گردی دارند. این میلگرد های برای اهداف خاصی در بتن مورد استفاده قرار میگیرند.

برای سازه های سازوکاری مانند پل ها و دیگر سازه های سنگین، این میلگرد به دلیل عدم اتصال زیاد بین بتن و فولاد، لغزش و مقاومت توصیه نمیشود.

 

میلگرد فولادی تغییر شکل یافته

این میلگرد های در سطح خود دارای دنده، برآمدگی و تورفتگی هستند، که باعث کاهش مشکل عمده ای که میلگرد های نرم با بتن داشتند میشود. ویژگی های کششی این میلگرد نسبت به دیگر میلگرد ها بالا تر است. این میلگرد های در مقاطعی با قطر 6 تا 50 میلی متری تولید میشوند.

 

میلگرد اروپایی

این میلگرد از منگنز ساخته میشود، که باعث میشود راحت تر خم شود. این نوع میلگرد برای مناطقی که تحت شرایط آب و هوایی سخت یا اثرات جغرافیایی، مانند زلزله، طوفان شدید، یا گردباد قرار دارند مناسب نیست. هزینه این میلگرد ها پایین است.
 

Rebarمیگرد فولاد کربنی

همانطور که از نام این میلگرد معلوم است، از فولاد کربنی ساخته شده و با عنوان میلگرد سیاه به خاطر کربنی که دارد نیز معروف است. اشکال اصلی این میلگرد خوردگی آن است، که اثر منفی روی بتن و سازه دارد. نسبت مقاومت کششی همراه با ارزش آن، میلگرد سیاه را به یکی از بهترین انتخاب ها تبدیل می کند.

 

Rebarمیلگرد با روکش اپوکسی

این میلگرد همان میلگرد سیاه با روکش اپوکسی است. همان مقاومت کششی را دارد، اما 70 تا 1700 برابر در مقابل خوردگی مقاوم است. گرچه میلگرد روکش اپوکسی بسیار ظریف است. هرچه آسیب بیشتر به روکش وارد شود، مقاومت آن در برابر خوردگی کاهش میابد.


Rebar


میلگرد گالوانیزه

میلگرد گالوانیزه نسبت به میلگرد سیاه فقط 40 برابر مقاومت بیشتری در برابر خوردگی دارد، اما روکش گالوانیزه بسیار سخت تر آسیب میبیند. از این جنبه، ارزش بیشتری نسبت به میلگرد با روکش اپوکسی دارد.

گرچه قیمت این میلگرد 40 درصد بیشتر از میلگرد با روکش اپوکسی است.میلگرد FRP

برای آشنایی با میلگرد های اف آر پی کلیک کنید.

 

میلگرد فولادی ضد زنگ

میلگرد فولادی ضد زنگ گران ترین میلگرد موجود در بازار است، تقریبا 8 برابر قیمت میلگرد با روکش اپوکسی. همچین بهترین میلگرد موجود برای اکثر پروژه ها است. با این حال، استفاده از فولاد ضد زنگ در همه موارد، به روش های منحصر به فرد، اغلب استفاده بیش از حد است. اما برای مواردی که دلیل موجهی برای استفاده از این میلگرد را دارند، این میلگرد نسبت به تمام میلگرد های دیگر مقاومت بیشتری در برابر خوردگی دارد.

 

Rebar


میلگرد های تقویت کننده در ساخت بنا ها اواخر قرن پانزدهم میلادی مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین نیز در طول قرن هجدهم میلادی، از میلگرد برای ساخت اسکلت برج کج نویانسک در روسیه استفاده شد که به دستور صنعتگر روسی آکینفی دمیدوف ساخته شده است.میلگرد زنگ زده یا خوب است یا بد؟

 

Reinforcing bars


میلگرد کمی زنگ زده نسبت به میلگرد بدون زنگ پیوند بهتری با بتن دارد. اگر بتن "خوب" باشد، خوردگی بیشتر جزئی خواهد بود، زیرا بتن باید به اندازه کافی قلیایی باشد تا از زنگ زدگی جلوگیری کند و به اندازه کافی متراکم باشد و اجازه ندهد آب یا هوا به میزان کافی به میلگرد برسد تا باعث خوردگی شود.

 

مترجم: مهندس نگین نیک بخش

 بانک مقالات ایران سیب


بیشتر بخوانید:


تعداد بازدیدها: 445

نظر کاربران

نظرتان را با ما در میان بگذارید

ایران سیب

ایران سیب بزرگترین مرجع اطلاعات احداث، بستری مناسب برای ارتباط تخصصی بین کارفرمایان و پیمانکاران

ارتباط با ما

تهران - پیروزی

021-77754099
09120390205


خبرنامه

در خبرنامه هفتگی ما مشترک شوید و با ما در ارتباط باشید.

نمایش فرم خبرنامه
آمار بازدید
امروز:2846
دیروز:3718
هفته:24470
ماه:107218
سال:419764