موقعیت
میلگرد های اف آر پی
1400/02/13

میلگرد های اف آر پی

میلگرد FRP

 

 

(fiberglass reinforced polymer) پلیمر تقویت شده با فایبر گلاس

FRP یک میلگرد تقویت شده با فایبر گلاس است که بایک پلیمر پلاستیکی بسیار قوی درست میشود. این نوع میلگرد به عنوان جایگزین برتر نسبت  فولاد در تقویت بتن توسعه یافته است. میلگرد های FRP مناسب برای استفاده در سازه هایی است که در معرض آب، آب شور، یا محیط شیمیایی قرار دارند.

تولید میلگرد فایبر گلاس از روند تولید مداوم پلاستیک تقویت شده با فیبر با مقطع ثابت استفاده میکند. محتوای فیبری حدود 50 تا 65 درصد متریال تشکیل دهنده این نوع میلگرد است.

مقاومت این میلگرد ها در برابر خوردگی بسیار بالاست که استفاده از این نوع میلگرد ها را در سازه های زیر زمینی، سازه های و محدوده های بندری کارامد تر میکند. میگرد های FRP نفوذپذیری بسیار بالایی برای امواج الکترومغناطیسی دارند. به علاوه، بسیار سبک هستند.

 

 

 

میلگرد های FRP مزایای بسیار زیادی دارند، فیبر ها در بعد طولی میلگرد قرار میگیرند و با نوعی پلیمر احاطه میشوند. این رشته های میتوانن از شیشه، بازالت، یا کربن ساخته شوند. و پلیمر استفاده شده معمولا نوعی پلاستیک است.

اگر FRP بازالت رو با میلگرد فولادی مقایسه کنیم، FRPبازالت مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارد. مواد شیمیایی بیرون FRP میتواند به بتن نفوذ کند و باعث خوردگی نشود. همچین میلگرد FRP حدودا یک سوم وزن میلگرد فولادی را دارد، 4.5 برابر قوی تر است و طوری مهندسی شده است که پیوند مناسبی با بتن داشته باشد.

 

 

 

این نوع FRP حدود 15 تا 25 درصد قیمت بیشتری دارد. به علاوه همیشه این سوال وجود دارد که در برابر آتش چگونه عمل میکند یا در بلند مدت چگون تغییر مکان میدهد. اما دو نکته مهم تر وجود دارد، اینکه سختی این نوع FRP نصف فولاد است و مقاومت کششی آن حدود یک چهارم است.

سختی نصف فولاد به این معنی است که ترک های روی بتن دو برابر حالتی خواهد بود که از میگلرد فولادی استفاده میشود. و از آنجایی که مقاومت کششی آن بسیار کمتر است به این معنی است که در حالت اورلود مشکل ساز خواهد بود.

وقتی که بتن ترک میخورد از این لحظه به بعد تمام مسئولیت بر دوش میلگرد است که چگونه بار را منتقل کند. بنابر این وقتی میلگرد سخت تر باشد، حرکت دادن و کشیدن آن سخت تر است بنابراین ترک های روی بتن کوچک تر خواهد بود. نکته بعدی راجع به تغییر شکل میلگرد است، ما میخواهیم که میلگرد ما مدت زمانی بیشتری برای تغییر شکل قبل از شکست نیاز داشته باشد زیرا قبل از شکست به ما هشدار خواهد داد و اجازه میدهد که بار به اعضای دیگر پخش شده و منتقل شود. این ویژگی ویژگی هادی نام دارد، این یکی از مهم ترین پارامتر های بتن تقویت شده است.

اگر یک میلگرد فولادی را خم کنیم و دوباره به حالت اول برگردانیم نمیشکند، این موضوع در مواردی که سازه در برابر زلزله یا طوفان قرار میگیرد بسیار مهم است. اما اگر همین عمل را با FRPبازالت انجام دهیم میشکند. و این یعنی ویژگی هادی مورد نیاز را برای مهم فراهم نمیکند.

 

 

 

فرض کنیم که برای جلوگیری از خوردگی در سازه نیاز داشتیم که از این نوع FRP استفاده کنیم، برای مقابله با این نقایص باید چه کنیم؟

میتوانیم اعضا را عمیق تر کنیم، این امر تنش را کمتر میکند. و میتوانیم فاکتور های امنیتی بیشتری را اجرا کنیم و سازه را حالت اور دیزاین طراحی کنیم و میلگرد های بیشتر از آنچه نیاز داریم استفاده کنیم. اما یک مشکل عمده در این امر وجود دارد: هزینه بالا.

FRP کربن چطور؟ FRP کربن بسیار سخت تر است. خاصیت هادی مورد نیاز را ندارد اما مقاومت بسیار بالایی دارد. از آنجایی که مقاومت بالایی دارد در زمان ترک خوردن بتن مشکلی که بازالت ایجاد میکند را نخواهد داشت. و این یعنی به تعداد کمتری میلگرد نیاز خواهد بود و میتواند برای تقویت بتن مناسب باشد، اما قیمت FRP کربن در سال 2019 حدود 30 برابر میلگرد فولادی بود و این به معنی است که از نظر اقتصادی اصلا به صرفه نیست.

 

 

مترجم: مهندس نگین نیک بخش
 بانک مقالات ایران سیب


تعداد بازدیدها: 646

نظر کاربران

نظرتان را با ما در میان بگذارید

ایران سیب

ایران سیب بزرگترین مرجع اطلاعات احداث، بستری مناسب برای ارتباط تخصصی بین کارفرمایان و پیمانکاران

ارتباط با ما

تهران - پیروزی

021-77754099
09120390205


خبرنامه

در خبرنامه هفتگی ما مشترک شوید و با ما در ارتباط باشید.

نمایش فرم خبرنامه
آمار بازدید
امروز:2792
دیروز:3718
هفته:24416
ماه:107164
سال:419710