موقعیت
باغ فرانسوی
1400/02/18

باغ فرانسوی

باغ فرانسوی

 

 

باغ فرانسوی کلاسیک تصویری از لوندر های روشن، مسیر های سنگ ریزه ای منظم، استخر های بازتابنده آرام، باغچه های قرینه از شمشاد ها و بوته ها نمایان میکند. دنیای قدیمی دلربای باغچه های فرانسوی به زیبایی با خانه های روستایی کلاسیک و سبک های مدرن امروزی هماهنگ میشود. طراحی باغ های در سبک فرانسوی با سبک های دیگر متفاوت است اما قطعا تحت تاثیر آنها قرار گرفته.

طراحی باغ فرانسوی به نوعی از سبک ایتالیایی و باغچه های قرینه آن قرض گرفته شده. باغ های حیاط مراکش نشان دهنده نیاز به عناصر خنک کننده و محافظت در برابر دیگر عناصر است. بسیاری از باغ های فرانسوی حوض، حوضچه یا استخر دارند. باغ های مدیترانه ای تقریباً همیشه حاوی ظروف سفالی هستند در حالی که در باغ های فرانسوی از جعبه های کاشت چوب کلاسیک یا گلدان های Anduze استفاده می شود. باغ های انگلیسی با سرشار بودن از گل ها نقطه مقابل پالت طراحی سرد باغ های فرانسوی است. تمامی این روند ها بر یگدیگر تاثیر گذاشتند تا باغ های کلاسیک فرانسوی را به ما عرضه کنند.

 

عناصر پایه یک باغ فرانسوی:

 

نظم و تقارن

فضاهای شسته و رفته و مشخص

پالت رنگی سرد

عناصر سنگی

 

نظم قالب بر طبیعت

 

بیش از هر چیز دیگر، تقارن و هندسه مشخصه های اصلی یک باغ فرانسوی است، به نوعی تحمیل نظم بر طبیعت. خلاصه این رویکرد ریاضی باغ هی قصر ورسای است. این بهترین در طراحی رسمی باغ فرانسوی است و با مسیرهای متقارن سنگ ریزه ای، به راحتی قابل تشخیص است،کاشت مرکبات ورسای، نخلستان های مرتب و گیاهان شسته و رفته و محور اصلی که طرح از آنجا جریان دارد. تمام باغ های فرانسوی کمی تم ورسای را در خود جای داده اند.

 

 

روبرت شوارتز در این باره میگوید:

ایده آل های یک باغ فرانسوی انعکاسی از تاریخ خود فرانسه است. در قرن هفدهم، قصر پادشاه لویی چهاردهم در ورسای جایگاه قدرت بود. کنترل کردن در تمام جنبه ها نمایان بود، حتی طبیعت. با شکل دادن به طبیعت، مردان می توانند بر محیط اطراف خود کنترل داشته باشند و بهشتهای کوچکی ایجاد کنند که از ایده آل زیبایی خود الگو گرفته اند ... لوئی چهاردهم، نه تنها از نظر طبیعت بلکه از نظر بازدیدکنندگان از این منظره، یک ارکستراتیو شده بود. باغ های ورسای طبیعی نیستند. بلکه آنها پیروزی انسان بر طبیعت را نشان می دهند. او به عنوان پادشاه خورشید، کنترل مطلق بر طبیعت را تحمیل کرد و بیابان را مقهور آرمان زیبایی خود کرد.

 

طراحان باغ های فرانسوی مانند معماران عمل کردند، با گسترش مفهوم هندسه، نورشناسی و پرسپکتیو باغ ها. باغ ها با پرچین های بلند و درخت کاری ها همانطور که دیوار فضاها را متمایز میکند از هم جدا میشوند. اغلب با اصلاح به شکل های زینتی، مانند گوی ها، مثلث ها، انسان به معنای واقعی کلمه در حال تعیین رشد و شکلدهی گیاه است. این ها در ردیف هایی همراه با محور اصلی باغ ها، خطوط مسیر ها و مرز مقاطع قرار میگیرند. این مسیر ها به گونه ای قرار گرفته اند که مانندی راهروهایی هستند که از اتاقی به اتاق دیگر کشیده شده است. اتاق هایی که دارای قسمت های مختلف نخلستان، تخت گیاهان، یا چمن هستند. درختان نیز به هما روش کاشته میشوند، درختان یکسان به طور منظمی در یک بیشه به خط میشوند، یه فرم درخت کاری رسمی. این درخت ها برای ایجاد مسیر های کاشته میشوند و بعد از اینکه بلند شدند، سر درختان به شکل های منظمی اصلاح میشود.

بیشتر تمرکز طراحی بر پرسپکتیو باغ است زیرا باغ های فرانسوی برای این در نظر گرفته شده اند که از هر زاویه دیده شوند، حتی از بالای بالکن ها یا قصر های ییلاقی. بسیاری از باغ های معروف فرانسوی، مانند آنچه در قلعه ویلاندری است، توسط ملک اصلی بازرسی میشوند. یک یا چند منظره عمودی و کوچه از محور اصلی عبور می کند. نگاه همیشه به یک ویژگی اصلی اعم از استخر آب، یک قلعه، حتی یک مجسمه جلب می شود.

 

 

فضا های مشخص و منظم

 

یک جمله ای هست که میگه برای هر چیزی یک جایی هست و هر چیزی یک جایی دارد. باغ های فرانسوی دانش آموزان مرتب و منظم طراحی باغ هستند. برنامه اصلی ایجاد یک احساس نظم و کنترل است. از این جهت، سطوح زمین ها با ایجاد جزییات دقیق یا بستر گیاهان بیشترین کار را انجام میدهند. این جزییات اصلی ترین شاخصه هایی هستند که میتوان با آنها به راحتی باغ های فرانسوی را تشخیص داد. اغلب این بستر های گیاهی الگو دار، در اشکال ظریف مربعی بیضوی، دایره ای، پیچکی نه تنها طراحی را برجسته می کنند بلکه میتوانند از ساختمان اصلی نیز دیده شوند. معمولا با شمشاد و درخچه های کوچک جدا میشوند که فضا ها قابل تشخیص و مرتب باشند.

بستر های گیاهی نزدیک به ساختمان اصلی معمولا پیچیده تر هستند، و با شمشاد هایی که هنرمندانه طراحی شده اند پر میشوند که به راحتی از تراس ساختمان اصلی دیده شوند. دورتر، بستر های گیاهی ساده تر میشوند و معمولا آبنما ها و علفزار ها را محصور می کنند.

چه کوچک باشند یا بزرگ، چمنزار های بکر ادامه دهنده یک طبیعت منظم و ایجاد کننده یک تعادل در مقابل ظرافت و جزئیات پیچیده هستند. چمنزار ها اغلب مستطیلی یا مربعی هستند، که خطوط مورد نظر را در طول یک محور ایجاد میکنند و بخش های مختلف باغ را قابل تشخیص میکنند. مسیر ها اغلب از سنگریزه ایجاد شده اند، عناصر باغ مانند چمنزار ها را مرزبندی میکنند و خیابان هایی برای رفت و آمد ایجاد می کنند.

 

 

ترکیب رنگ های سرد

 

در باغ های فرانسوی معمولا از پالت رنگی سرد استفاده میشود تا تاکیدی بر سبز و سفید داشته باشد _ شمشاد های و مسیر های سنگ ریزه ای را تصور کنید. ردیف های لوند رنگ بنفش و استخر ها آبی سرد را وارد تصویر میکنند. به خاطر اینکه گل های زینتی در قرن هفدهم در فرانسه کم یاب بودند، رنگ هایی که میتوانستند استفاده کنند محدود بود. درخت ها، بوته ها، درختچه ها باید به روش های دیگر برجسته میشدند، پس در اشکال هندسی اصلاح میشدند. برای دکور، خاکستری و آبی نیمکت های فلزی، آلاچیق یا داربست ها ترکیب رنگی سرد را تقویت میکردند. معرفی عناصر آبی مانند برکه ها، استخر ها و آبنما ها الگوهای هندسی را ایجاد می کند زیرا آنها اغلب به شکل دایره یا مستطیل هستند.

 

 

عناصر سنگی

 

چه در مسیر های سنگریزه ای، مجسمه سازی، یا تراس ها سنگ عنصری است که میتواند به راحتی با طراحی باغ های فرانسوی ادغام شود. این عناصر تعادلی در مقابل گیاه کاری ها و کل طراحی ایجاد میکند. مسیرها نوعی نظم را با کنترل کردن راه بازدید کنندگان به باغ ها اعمال می کند و جنبه هندسی را با خطوط مستقیم و عمود بر محور حفظ می کند.

عناصر سنگی باغ ها مانند مجسمه ها، ستون ها و موارد دیگر نقاط جالبی را در طراحی باغ فراهم می کنند. آنها معمولا ویژگی های مرکزی بیشه های محصور شده هستند یا تقاطع مسیر ها را مشخص می کنند. همچنین میتوانند مسیر ها را با پراکندن درختان و گیاهان در یک الگوی منظم تکراری ایجاد کنند. مجسمه و تندیس سازی در سبک کلاسیک فرانسوی از شخصیت های اسطوره ای مانند کروبیان، حوریان، الهه ها و جنگجویان است.

علاوه بر این سنگ ها فراتر از عناصر دکوراتیو مورد استفاده قرار میگرفتند و اغلب تراس های مهمی را ایجاد میکردند که افراد میتوانستد از کل نمای طراحی شده لذت ببرند.

 

 

مترجم: مهندس نگین نیک بخش 

 بانک مقالات ایران سیب 

بیشتر بخوانید:

 


تعداد بازدیدها: 620

نظر کاربران

نظرتان را با ما در میان بگذارید

ایران سیب

ایران سیب بزرگترین مرجع اطلاعات احداث، بستری مناسب برای ارتباط تخصصی بین کارفرمایان و پیمانکاران

ارتباط با ما

تهران - پیروزی

021-77754099
09120390205


خبرنامه

در خبرنامه هفتگی ما مشترک شوید و با ما در ارتباط باشید.

نمایش فرم خبرنامه
آمار بازدید
امروز:2768
دیروز:3718
هفته:24392
ماه:107140
سال:419686