موقعیت
آبنما
1400/01/22

آبنما

آبنما

 

 

هزاران سال پیش آبنما های تاییدی بر موفقیت آبرسانی بودند و به نوعی جشن برای آبرسانی محسوب میشدند. اگر شهری خوش شانس بود آب به آن شهر سرازیر میشد و در میان میدان شهر یک آبنما قرار میدادند؛ یک سرویس پراکنده عمومی برای اعلام رسیدن آب به آن شهر.

در معماری جدید این روزها آبنما ها به عنوان یک ویژگی دکوراتیو تلقی میشوند، تقریبا به این خاطر که به مناظر نشاط میبخشند. صدای آب بسیار لذت بخش به گوش میرسد. نگاه کردن به فواره آب وقتی که نور خورشید را دریافت میکند و قطرات ریز و درخشان آب را در هوا پراکنده میکند بسیار آرام بخش است.  بیشتر روش های دیگر انتقال بسیار کسل کننده اند، مجرا ها، قنات ها، خط لوله ها، جویبار ها، خودتان سختی این کار را تصور کنید. اما آبنما ها به نوعی لذت خالص هستند.

 

تاریخچه ی آبنما ها

بعد از قرن نوزدهم باستان شناسان فرانسوی شهر باستانی لاگاش را پیدا کردند، در یک مکان 1.5 مایل مربعی که با یک رودخانه به دو قسمت تقسیم شده بود یک حوضچه ی تراشیده شده پیدا کردند. یک فواره بود که قدمت آن تقریباً به 3000 سال قبل از میلاد مسیح میرسید. قرن ها بعد روم و یونان باستان آبنما را به یک فرم هنری ارتقاء دادند، که با ستون های و تمثیل های تراشیده شده و حیواناتی که آب را از دهان های سنگی اشان بیرون میدادند تکمیل کردند.

در اروپا، جایی که آبنماهای عمومی به بخش رایجی از معماری در قرون وسطا تبدیل شدند، نمونه ای آراسته از اواخر قرن 14 در نورنبرگ، آلمان باقی مانده است؛ آبنما های 62 فوتی مارپیچی یک مکان مهم در کنار تالار شهر هستند.

در اواسط قرن نوزدهم، در اواسط قرن نوزدهم، ایالات متحده با هجوم آبنماها روبرو شد. در پارک مرکزی فردریک اولمستد در شهر نیویورک یک نمونه چشمگیر وجود دارد، آبنمای بتسدا با ارتفاع 28 فوت با دو طبقه آب در حال ریختن و فرشته بالداری که در بالای آن قرار دارد.

 

سبک های مختلف آبنمای باغ

 

 

آبنما های دیواری: انتخابی مناسب برای باغچه ها و حیاط های کوچک، معمولا آبنماهای دیواری به فضای کمتری نیاز دارند. چه از نوع مستقل و چه از نوع داخلی، یک آبنمای دیواری می تواند از مشخصات نازکی برخوردار باشد، و میتواند به راحتی در محیط ادغام شوند اگر که دوست ندارید این آبنما ها مرکز توجه باشند.

 

 

 

آبنما های حوضچه ای: این نوع آبنما در سبک و ظاهر بسیار ساده هستند، این باعث میشوند که با هر سبک معماری قابل انطباق باشند.

 

 

 

آبنما های شناور متحرک: فواره ای از آب از نازلی در میان بدنه ی آب که آبنما تا قسمتی از آن بیرون زده به سمت بالا بیرون می آید.

 

 

 

آبنما های حیاط: آبنما های مستقل برای ایجاد یک شرح تصویری طراحی شده اند، این نوع آبنما های حیاطی باید از هر زاویه ای قابل دیدن باشند. به علت اینکه به طور کلی متقارن هستند، ممکن است دارای چندین ردیف و سیستم پمپ خود گردشی باشند.

 

 

 

آبنما های آبشاری: این مدل از آبنما ها انتخاب خوبی برای باغچه های سنگی و سطوح شیبدار هستند، آبنما های آبشاری با نیروی جاذبه کار میکنند تا بتوانند آب را از ارتفاع به سمت پایین هدایت کنند و با پمپ دوباره آب را به چرخه برگردانند.

 

 

آبنما ها چگونه کار میکنند؟

در زمان های گذشته آبنما ها با نیروی جاذبه برای انتقال آب کار میکردند، و با ایجاد فشار در یک خط لوله آب را به سمت بالا هل میدادند. آبنما های جدید از سیستم الکتریکی برای پمپاژ و استفاده مجدد از آب بهره میبرند.

 

 

آیا قانونی برای طراحی آبنماها وجود دارد؟

 

از درختان دوری کنید. برگ درختان، حشرات، و فضولات پرندگان میتواند آب را آلوده کنند و باعث گرفتگی فیلتر های مکنده آب شوند.

 

سرو صدا های محیطی را در نظر بگیرید. یکی از جذابترین ویژگی های یک آبنما صدای آب است. آبنما را ترجیحا در محیط آرامی قرار دهید که بتوانید صدای آب را بشنوید.

 

باغ یا باغچه خود را شلوغ نکیند. اگر فضا روشن است، یک آبنمای ساده را به جای آبنما های چند طبقه انتخاب کنید.

 

منبع انرژی را در نظر بگیرید. اگر آبنمایی که استفاده میکنید از سیستم پمپ الکتریکی استفاده میکند باید مجاورت یک خروجی زمینی را در نظر بگیرید.

 

آب را ذخیره کنید. یک حوضچه کم عمق میتواند کمک کند تا آب را ذخیره کنید.

 

مترجم: مهندس نگین نیک بخش

منبع: بانک مقالات ایران سیب

 


تعداد بازدیدها: 668

نظر کاربران

نظرتان را با ما در میان بگذارید

ایران سیب

ایران سیب بزرگترین مرجع اطلاعات احداث، بستری مناسب برای ارتباط تخصصی بین کارفرمایان و پیمانکاران

ارتباط با ما

تهران - پیروزی

021-77754099
09120390205


خبرنامه

در خبرنامه هفتگی ما مشترک شوید و با ما در ارتباط باشید.

نمایش فرم خبرنامه
آمار بازدید
امروز:2856
دیروز:3718
هفته:24480
ماه:107228
سال:419774