موقعیت
سازه (اسکلت) فولادی
1400/05/09

سازه (اسکلت) فولادی

سازه (اسکلت) فولادی

 

 

سازه فولادی

 

 

اکثر ساختمان های فولادی با نوعی فولاد با نام فولاد نرم ساخته میشوند. فولاد نرم یک متریال بسیار مقاوم است. یک میله ی گرد فولادی با قطر یک اینچ را در نظر بگیرید. اگر بخواهید این میله را به طور ایمن به سقف خود وصل کنید، می توانید 20 هزار کیلوگرم از آن آویزان کنید.

 

ساختمان فولادی

 

 

این مقاومت بسیار بالا مزایای زیادی برای ساختمان ها دارد. ویژگی مهم دیگر قاب های فلزی (فولادی) انعطاف پذیری آنها است. میتواند بدون ترک خوردن خم شود، که مزیت دیگری محسوب میشود زیرا یک ساختمان فولادی می تواند هنگام تحریک شدن توسط نیروی باد، یا زلزله به یک طرف خم شود. ویژگی سوم فولاد خاصیت انعطاف پذیری یا شکل پذیری آن است. به این معنی که اگر بارهای بزرگی به آن وارد شود مانند شیشه ترک نمیخورد، اما به آرامی تغییر شکل میدهد. این ویژگی باعث میشود که سازه های فلزی خم شوند یا تغییر شکل دهد که خود هشداری است برای ساکنین ساختمان که آن را ترک کنند.

شکست های در سازه های فلزی به طور ناگهانی رخ نمیدهند- فرو ریزی یک ساختمان فولادی بسیار نادر است (ساختمانی که درست و اصولی اجرا شده باشد). به خاطر این ویژگی های فولاد در برابر زلزله عملکرد بهتری نسبت به متریالهای دیگر دارد.

اما یکی از ویژگیهای مهم فولاد این است که به سرعت مقاومت خود را در آتش از دست می دهد. فولاد نرم در °500 سلسیوس تقریبا نیمی از مقاومت خود را از دست میدهد. این همان چیزی است که در فروپاشی برجهای تجاری جهانی در سال 2001 اتفاق افتاد. بنابراین سازه های فولادی باید در برابر آتش یا دمای بالا عایق شوند.

 

اسکلت های فولادی معمولا در:

 

 

در ساختمان های بلند مرتبه به خاطر مقاومتشان، وزن پایین و سرعت احداث بالا مورد استفاده قرار میگیرند.

در ساختمان های صنعتی به خاطر قابلیت ساخت دهانه های بزرگ با هزینه پایین استفاده میشوند.

در ساختمان های انبار برای دلایل مشابه.

در ساختمان ها ی مسکونی.

در ساختمان های موقت به خاطر نصب و حذف سریع.

 

 

انواع سازه های فولادی:

 

سازه فولادی

 

 

سازه های فولادی معمولی زمانی که تیم هایی از سازندگان اعضای فولاد را به طول صحیح برش می دهند و سپس آنها را با هم جوش می دهند تا سازه نهایی ساخته شود. این روند میتواند کامل در سایت ساخته شود، که پر کار تر است یا بخشی از آن در کارگاه انجام میشود، تا شرایط کاری بهتری داشته باشند و زمان کمتری صرف کنند.

سازه فولادی بولت شده زمانی رخ می دهد که تولید کنندگان فولاد اجزای فولادی پایان یافته و رنگ شده را تولید میکنند، سپس به سایت منتقل میشوند و در آنجا بولت میشوند. این روش ترجیحی سازه های فولادی است، زیرا عمده بخش های ساخت میتواند در کارگاه انجام شود و از ماشین آلات، نور پردازی و شرایط کاری بهتری استفاده شود. ساز اجزا متناسب با و سیله نقلیه ای که قرار است با آن جابه جا شود تعیین میشود، که معمولا برای کامیون های معمولی 6 متر و برای تریلر های بلند 12 متر میباشد. از آنجایی که تنها کاری که باید در این حالت انجام شود بلند کردن و بولت کردن اجزای فولادی است بنابراین کار در سایت به سرعت پیش میرود. ساختمان های پیش مهندسی شده از این نمونه هستند.

 سازه فولادی سبک که برای کاربری مسکونی و ساختمان های کوچک در شمال آمریکا و بخش هایی از اروپا کاربرد دارد. این سازه شبیه به سازه های چوبی است، با این تفاوت که اعضای فولادی به جای چوب 2 به 4 استفاده میشوند. فولاد سبک از ورق های نازک استیل تشکیل شده و برای تشکیل مقاطع C فرم یا Zفرم خم میشود.

 

وزن سازه های فولادی

 

وزن سازه های فولادی

 

 

یک ساختمان یک طبقه 5*8 را در نظر بگیرید. اول آن را با بتن بسازیم، با چهار ستون در گوشه ها، و یک سقف بتنی با ضخامت 150 میلی متر. همچین سازه ای حدودا 800 کیلوگرم وزن دارد، یا به طور کلی 32 تن. اگر این سازه را با فولاد بسازیم، با یک سقف شیب دار پوشیده شده از ورق فلزی موجدار همراه با عایق کاری، تنها 65 کیلوگرم بر متر مربع وزن خواهد داشت. کل ساختمان فولادی 2.6 تن خواهد بود. پس سازه بتنی 12 برابر سنگین تر است. این برای ساختمان یک طبقه است _ برای ساختمان های چندین طبقه تفاوت کمتر خواهد بود_ زیرا برای اقتصادی تر بودن پروژه سقف سازه های فولادی را از بتن میسازند_ اما تفاوت همچنان قابل توجه است. 

وزن کم سازه های فولادی به این معنا است که باید به خوبی به فونداسیون بولت شوند تا در مقابل نیرو های بادی مقاومت کنند، در غیر اینصورت باد آن ها را مثل یک چتر با خود میبرد.

 

سازه های فولادی مزایای زیر را دارند:

 

میتوانند بسیار سریع در سایت پیش بروند _ از آنجایی که بسیاری از کارها را میتوان در کارگاه انجام داد.

قابل انعطاف هستند، که آنها را در مقابل نیروهای دینامیکی مانند باد و زلزله مقاوم میکند.

رنج زیادی از سازه های فولادی پیش ساخته در دسترس هستند، مانند مقاطع I شکل، C شکل و زاویه دار.

شکل پذیر هستند و میتوانند با هر ماده ای پوشیده شوند.

روش های زیادی برای سر هم سازی این سازه ها وجود دارد، مانند بولت کردن، جوشکاری، و پرچ کردن.

 

معایب سازه های فولادی:

 

به سرعت در حرارت بالا مقاومت خود را از دست میدهند و در برابر آتش بسیار حساس هستند.

در آب و هوای مرطوب و دریایی دچار خردگی میشوند.

 

اتصال سازه های فولادی

 

ترجمه: مهندس نگین نیک بخش 

بانک مقالات ایران سیب 

 

بیشتر بخوانید:


تعداد بازدیدها: 514

نظر کاربران

نظرتان را با ما در میان بگذارید

ایران سیب

ایران سیب بزرگترین مرجع اطلاعات احداث، بستری مناسب برای ارتباط تخصصی بین کارفرمایان و پیمانکاران

ارتباط با ما

تهران - پیروزی

021-77754099
09120390205


خبرنامه

در خبرنامه هفتگی ما مشترک شوید و با ما در ارتباط باشید.

نمایش فرم خبرنامه
آمار بازدید
امروز:2740
دیروز:3718
هفته:24364
ماه:107112
سال:419658